Zadrapania skóry na spacerze z dzieckiem? Nie lekceważ ich.

Niewielkie zadrapania u dzieci mogą stać się poważnym problemem. Dowiedz się, jak możesz łatwo uniknąć kłopotów.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Zadrapanie na spacerze z dzieckiem? Radzimy co robić
Podziel się wiedzą – udostępnij

Nawet drobne ranki na skórze mogą być źródłem problemów, jeśli dojdzie do zakażenia, zadrapania na skórze zaczną puchnąć czy ropieć. Dlatego warto przestrzegać trzech prostych zasad higieny:

  • Po pierwsze – zadrapanie czy rankę trzeba oczyścić. Najprościej wodą lub roztworem soli fizjologicznej (chyba, że masz w domu lawaseptyk – o nich pod koniec artykułu).
  • Po drugie – ranę trzeba odkazić. Użyj do tego sprawdzonego i szybko działającego środka. Popularny jest np. octenisept w spray’u (do kupienia w aptece bez recepty). Działa antybakteryjnie, nie zawiera alkoholu, więc bezboleśnie przyspieszy gojenie ran. Użyj sprayu i pozwól, aby płyn działał w ranie przez ok. minutę.
  • Po trzecie – załóż opatrunek ochronny, który zabezpieczy zadrapanie u dziecka przed zanieczyszczeniem.

Ślad po drobnym skaleczeniu czy zadrapaniu nie powinien goić się dłużej niż 10 dni. Jednak nawet najmniejszej rany nie można bagatelizować. I tutaj bez względu na to czy są to zadrapania na nogach czy zadrapania na twarzy – należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację.

Co jeśli rana po zadrapaniu była mocno zabrudzona?

Do jej oczyszczenia najlepiej użyj wtedy lawaseptyku, czyli specjalnego preparatu do przemywania i oczyszczenia rany. Może to być np. octenilin płyn lub sól fizjologiczna. Z jego pomocą z rany usuwane są zanieczyszczenia fizyczne (drobne ciała obce), chemiczne (substancje, płyny, żele) i biologiczne (bakterie, grzyby i wirusy).

Lawaseptyk zabezpieczy też przed powstaniem biofilmu, czyli warstwy różnorodnych bakterii, które utrudnią gojenie się rany i sprzyjać będą powstawaniu zakażeń bakteryjnych, a następnie zastosuj profilaktycznie lek o działaniu antyseptycznym, np. octenisept.

WAŻNE: Jeśli rana – zadrapanie u dzieci zostało zanieczyszczone glebą, upewnij się, czy dzieci zostały zaszczepione przeciwko tężcowi. Jeśli nie lub szczepienie zostało przeprowadzone ponad 10 lat temu, skontaktuj się z lekarzem, który zleci szczepienie przeciwko tej chorobie.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń