W codziennym życiu domowym z maluchem o wypadek nietrudno. Przyczyną niewielkiego skaleczenia u dzieci może być na przykład źle obcięty paznokieć i zbyt ciasny bucik. Gdy dziecko skaleczy się ostrym przedmiotem, nożem lub kartką papieru, rana zazwyczaj krwawi. Już samo to – wypływ krwi – ją oczyszcza. Prawdopodobieństwo zakażenia – w przypadku gdy jest to drobne skaleczenie jest zatem niewielkie.
Rany i skaleczenia – pierwsza pomoc. Te cztery kroki dadzą ci jednak całkowitą pewność. Stanowią też podstawowy sposób postępowania z ranami w ogóle:
- Oczyszczenie – można po prostu zmyć ranę wodą, albo roztworem soli fizjologicznej.
- Odkażenie – potrzebny będzie antyseptyk. Zastosuj na skaleczenia i rany np. lek Octenisept w sprayu. Sprawdzony, bez alkoholu (nie piecze), działa antybakteryjnie, szybko oraz nie pobrudzi ubranka, bo jest bezbarwny. Przyspiesza gojenie się rany.
- Zabezpieczenie – Następnie zbliż ku sobie oba brzegi rany i załóż plaster z opatrunkiem (lub specjalny do ran ciętych). Tak zaopatrzona rana szybciej się goi, a blizna, jeśli potem powstanie, będzie praktycznie niewidoczna.
- Jeśli krwawienie nie ustaje i kolejny opatrunek szybko przesiąka krwią, uciśnij ranę gazą i jak najszybciej pojedź z dzieckiem do lekarza.
Opatrując krwawiące rany, załóż lateksowe rękawiczki ochronne, a po zakończeniu opatrywania rany zdezynfekuj ręce preparatami zawierającymi alkohol. Zabezpieczysz się w ten sposób przed zakażeniem.