Skaleczenie u dziecka podczas zabawy w domu? Radzimy co robić

Jeśli dziecko skaleczy się w domu, rana zazwyczaj jest czysta. Ale zadbaj o nią, bo o zakażenie nie jest trudno. Pamiętaj o tym ,że pierwsza pomoc przy skaleczeniach jest bardzo istotna by uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
dziecko sięgające po truskawki w kuchni
Podziel się wiedzą – udostępnij

W codziennym życiu domowym z maluchem o wypadek nietrudno. Przyczyną niewielkiego skaleczenia u dzieci może być na przykład źle obcięty paznokieć i zbyt ciasny bucik. Gdy dziecko skaleczy się ostrym przedmiotem, nożem lub kartką papieru, rana zazwyczaj krwawi. Już samo to – wypływ krwi – ją oczyszcza. Prawdopodobieństwo zakażenia – w przypadku gdy jest to drobne skaleczenie jest zatem niewielkie.

Rany i skaleczenia – pierwsza pomoc. Te cztery kroki dadzą ci jednak całkowitą pewność. Stanowią też podstawowy sposób postępowania z ranami w ogóle:

  1. Oczyszczenie – można po prostu zmyć ranę wodą, albo roztworem soli fizjologicznej.
  2. Odkażenie – potrzebny będzie antyseptyk. Zastosuj na skaleczenia i rany np. lek Octenisept w sprayu. Sprawdzony, bez alkoholu (nie piecze), działa antybakteryjnie, szybko oraz nie pobrudzi ubranka, bo jest bezbarwny. Przyspiesza gojenie się rany.
  3. Zabezpieczenie – Następnie zbliż ku sobie oba brzegi rany i załóż plaster z opatrunkiem (lub specjalny do ran ciętych). Tak zaopatrzona rana szybciej się goi, a blizna, jeśli potem powstanie, będzie praktycznie niewidoczna.
  4. Jeśli krwawienie nie ustaje i kolejny opatrunek szybko przesiąka krwią, uciśnij ranę gazą i jak najszybciej pojedź z dzieckiem do lekarza.

Opatrując krwawiące rany, załóż lateksowe rękawiczki ochronne, a po zakończeniu opatrywania rany zdezynfekuj ręce preparatami zawierającymi alkohol. Zabezpieczysz się w ten sposób przed zakażeniem.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń