Rana od oparzenia – co robić?

Rany oparzeniowe łatwo ulegają zakażeniu i bardzo bolą. Dlatego opatruj dziecko delikatnie.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Rana od oparzenia – co robić?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Niestety, każdy rodzic małego dziecka przynajmniej raz przeżyje z nim jakieś oparzenie, gdy pociecha dotknie np. gorącego garnka lub obleje rękę gorącym płynem. Ważne jest, aby nie tracić zimnej krwi, co może być trudne, bo takie rany są bolesne i dziecko będzie płakało.

Rany oparzeniowe łatwo ulegają infekcji

Dlatego tak ważne jest ich oczyszczenie i odkażenie ran po oparzeniu. Idealnie nadają się do tego preparaty z oktenidyną (np. octenisept + octenilin żel) która jest bakteriobójcza, grzybobójcza i wirusobójcza i która zaczyna działać już w minutę po aplikacji (i utrzymuje się przez kolejne 24 godziny). Oktenidyna jest dobrze tolerowana i może być stosowana nawet u małych dzieci.

Jak postępować, aby ograniczyć ból i negatywne konsekwencje oparzeń? Przede wszystkim działaj metodycznie. Najważniejsza jest szybka reakcja i dobrze udzielona pierwsza pomoc.

Podział ran oparzeniowych w zależności od rozległości uszkodzenia:

 • oparzenia I stopnia – zaczerwienienie skóry, obrzęk, pieczenie,
 • oparzenia II stopnia (A powierzchowne, B głębokie) – ból, pęcherze,
 • oparzenia III stopnia – martwica uszkodzonej tkanki,
 • oparzenia IV stopnia – zwęglenie tkanek

Oparzenie skóry. Jak postępować, aby ograniczyć ból i negatywne konsekwencje oparzeń?

 1. Jak najszybciej polej oparzone miejsce chłodną wodą. Polewaj je nawet przez 10 – 20 minut. Eksperci nie zalecają okładów z lodem, ponieważ powodują one skurcz naczyń krwionośnych.
 2. Oceń skalę oparzenia.
 3. Postępuj w zależności od stopnia uszkodzenia skóry:
  • Gdy skóra jest tylko zaczerwieniona i nie doszło do jej uszkodzenia, możesz użyć preparatu z zawartością d-panthenolu, który łagodzi pieczenie i ból.
  • Jeśli oparzenie jest niewielkie, to znaczy uszkodzony jest jedynie naskórek, zastosuj na ranę octenilin żel, który ochroni ranę przed zasiedleniem jej przez groźne bakterie. W zależności od wielkości rany należy nałożyć 3-5 mm warstwy żelu.
  • Przy większych ranach na opatrunek antybakteryjny z żelem (octenilin żel) nałóż opatrunek z siatką nasączony parafiną albo załóż opatrunek hydrożelowy, który nie tylko uśmierzy ból i ochroni ranę przed zabrudzeniem, ale także ją ochłodzi. Jeśli nie masz takich opatrunków w domu, zabezpiecz ranę jałowym opatrunkiem.
  • Opatrunki zmieniaj co 1-2 dni w zależności od przesączenia. Jeśli opatrunek przykleił się do rany, nie odrywaj go na siłę. Zwilż go lawaseptykiem do przemywania, np. octenilin w płynie lub 0,9% roztworem soli fizjologicznej i odczekaj 10 minut. Czynność tę powtarzaj tak długo, aż opatrunek zejdzie bezboleśnie.
  • Podobnie postępuj w poważniejszych oparzeniach, ale zachowaj ostrożność. Jeśli ubranie przylgnęło do oparzonej skóry, nigdy go nie odrywaj, lecz rozetnij nożyczkami. Nie przekłuwaj powstających pęcherzy ani nie dotykaj rany, bo możesz ją zakazić.
  • Jeśli oparzenie jest rozległe i głębokie, skontaktuj się z lekarzem. Z lekarzem skontaktuj się także wówczas, gdy po kilku dniach od oparzenia dziecko ma gorączkę i wciąż skarży się, że boli je miejsce oparzenia, albo np. w ranie pojawiła się ropna wydzielina.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń