Jak pielęgnować pępek noworodka?

Ślad po obcięciu pępowiny jest bardzo podatny na zakażenie. Dlatego traktuj go jak gojącą się ranę i wyjątkowo dbaj o jego czystość.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Tuż po narodzinach pępowina zostaje przecięta, a powstały kikut zabezpieczony przed zakażeniem przez lekarza lub położną.

Ślad ten początkowo jest biało-niebieski i wilgotny, ale szybko wysusza się i zmienia kolor (najpierw na żółtobrązowy, potem na czarno-brązowy). Jeśli po dwóch tygodniach od urodzenia kikut pępowiny u noworodka nie odpadł, zgłoś się z dzieckiem do lekarza.

Po obcięciu pępowiny dbaj o czystość powstałej rany. Nie jest to takie trudne, szczególnie jeżeli będziesz pamiętać o 4 podstawowych krokach. Podpowiemy Ci jak pielęgnować pępuszek noworodka.

Pielęgnacja pępka u noworodka w pierwszych dniach życia

  1. Przemywanie pępka noworodka powinno odbywać się raz na dobę. Użyj do tego leku octenisept. Pielęgnacja pępka u noworodka octeniseptem to sprawdzony i bezpieczny sposób. To jedyny lek, który został dopuszczony do stosowania u niemowląt, w tym wcześniaków i małych dzieci. octenisept na pępek noworodka jest idealnym rozwiązaniem. Nie powoduje bólu, ma neutralne pH, zapewnia odpowiednią wilgotność skóry, dezynfekuje i oczyszcza ranę. Działa bakterio-, grzybo- i wirusobójczo. To wszystko sprawia, że gojenie pępka u noworodka będzie szybkie, a maluch nie będzie cierpiał.
  2. Po przetarciu rany i skóry wokół pępka octeniseptem odczekaj 1 minutę.
  3. Osusz ranę jałowym gazikiem.
  4. Potem osłoń ją jałowym, cienkim gazikiem lub załóż specjalną pieluszkę z „okienkiem na pępek”. Chodzi o to, by zapewnić jak najlepszy dostęp powietrza do gojącej się rany. W żadnym wypadku nie przykrywaj rany szczelnym opatrunkiem, ani nie zalepiaj plastrem.

Pępek u noworodka czym przemywać, a czego unikać?

W żadnym wypadku nie stosuj preparatów alkoholowych. Alkohol nałożony na delikatną skórę noworodka, może doprowadzić do podrażnienia skóry, a czasem nawet do oparzenia miejscowego, co wywołuje ból. Ponadto alkohol może (przez delikatną skórę dziecka) wchłaniać się do organizmu, co nie jest wskazane. Alkohol wyszusza też skórę, co opóźni regenerację i gojenie się rany.

W żadnym wypadku nie przykrywaj rany szczelnym opatrunkiem, ani nie zalepiaj plastrem, bo to wydłuży proces gojenia się oraz może zaszkodzić maluchowi.

Jeśli po dwóch tygodniach od urodzenia kikut nie odpadł, zgłoś się z dzieckiem do lekarza.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń