Stopa cukrzycowa – jak jej zapobiec?

Cukrzyca to zdradliwa choroba. Nie boli ani nie daje niepokojących objawów, ale nieleczona prowadzi do groźnych powikłań – można np. z jej powodu stracić stopę. Co zrobić, by do tego nie doszło?

A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

W Polsce – według różnych szacunków – jest nawet 2 miliony chorych na cukrzycę. Wielu z nich o tym nie wie, bo dotąd się nie przebadali. Tymczasem, według ostrzeżeń WHO, do 2025 roku liczba cierpiących na tę chorobę sięgnie na świecie 300 mln – to prawdziwa pandemia, odczuwalna szczególnie w krajach bardziej rozwiniętych (do których Polska się już zalicza).

W tej przewlekłej chorobie najczęstszym powikłaniem jest tzw. zespół stopy cukrzycowej, który tylko w naszym kraju dotyka 100-150 tys. osób. To problem trudny do leczenia. U co piątego pacjenta konieczna jest amputacja kończyny. Tak dramatycznym powikłaniom w 80 proc. przypadków można zaradzić. Brakuje jednak wiedzy lekarzom i farmaceutom, a przede wszystkim – pacjentom. Bo to ci ostatni – przede wszystkim – muszą przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa i pielęgnacji stóp.

Objawy stopy cukrzycowej

Najpierw nieco teorii. Podstawową przyczyną, prowadzącą do powstania zespołu stopy cukrzycowej, jest rozwój neuropatii (czyli uszkodzenia włókien nerwowych kończyn dolnych). Neuropatia najczęściej dotyka chorych ze źle wyrównaną, trwającą wiele lat cukrzycą zarówno typu 1 jak i 2. Szczególnie chorzy w tym drugim przypadku już w momencie zgłoszenia się do lekarza od razu mają neuropatię i uszkodzenia nerwów.

Uszkodzenie włókien nerwowych powoduje zniekształcenie samych stóp. Stopa jest cieplejsza, pojawia się przykurcz palców (tzw. palce młoteczkowate), a wreszcie zanik czucia. Chory inaczej chodzi, inaczej też rozkłada się ciężar jego ciała. To już naprawdę stan alarmowy.

Nawet niewielka rana na stopie może być niebezpieczna

Brak czucia w stopie cukrzyka jest bardzo groźnym zjawiskiem. Chory nie odczuwa bólu w wyniku skaleczenia, otarcia, czy zranienia, dlatego często w ogóle nie jest go świadomy. Nie reaguje, nie zabezpiecza rany i nie szuka pomocy. Może wówczas dojść do zakażenia rany, a te będzie trudne do wyleczenia i może być przyczyną amputacji kończyn. Co 30 sekund ktoś, gdzieś na Ziemi traci stopę z powodu powikłań cukrzycowych.

U części pacjentów, oprócz neuropatii, może występować również niedokrwienie kończyn spowodowane miażdżycą. Niedokrwienie bardzo utrudnia leczenie ewentualnych ran i zwalczanie zakażenia.

Czytaj także: Jak dbać o stopy przy zespole stopy cukrzycowej oraz jak wykonać prawidłowy opatrunek, w przypadku powstania rany.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Anna Korzon-Burakowska

Od 20 lat zajmuje się leczeniem ran u chorych na cukrzycę prowadząc Poradnię Stopy Cukrzycowej przy Klinice Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest przewodniczącą Sekcji Stopy Cukrzycowej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem-założycielem Międzynarodowej Grupy Badawczej Stopy Cukrzycowej oraz przedstawicielem krajowym w Światowej Grupie ds. zaleceń dotyczących leczenia stopy cukrzycowej.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń