Stopa cukrzycowa: Jak zrobić opatrunek?

Masz ranę na stopie? Oto wskazówki, jak prawidłowo wykonać opatrunki przy stopie cukrzycowej oraz jak pielęgnować stopę cukrzycową.

A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij
 1. Zdejmij opatrunek
  Zdejmowanie opatrunku powinno się odbywać w sposób delikatny. W przypadku przyklejenia się opatrunku do stopy, należy go zwilżyć lawaseptykiem do przemywania i odczekać 10 min. Czynność powtarzać, aż opatrunek zejdzie w sposób bezbolesny. Lawaseptyki rekomendowane to: octenilin płyn (z zawartością oktenidyny) lub 0,9 % sól fizjologiczna.
 2. Przemyj ranę
  Ranę należy obficie spłukać roztworem lawaseptyku do przemywania ran (octenilin płyn lub 0,9% sól fizjologiczna). Nie należy moczyć nóg!
 3. Osusz ranę
  Osuszyć skórę wokół rany. Jeśli rana jest sucha, czarna, zielona lub żółta, można dodatkowo zastosować na nią niewielką ilość opatrunku w żelu z oktenidyną (np. octenilin żel). Zabezpieczy on ranę przed wysychaniem i ułatwi proces jej oczyszczenia.
 4. Odkaź ranę
  Do tej czynności, zwanej fachowo antyseptyką rany, musimy użyć leku o potwierdzonym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym który nie zaburza procesów naprawczych w ranie. Najlepiej w areozolu, aby nie pocierać przesadnie delikatnych miejsc. Rekomendowane są leki z zawartością oktenidyny/fenoksyetanolu (np. octenisept). Należy:

  • spryskać ranę,
  • nasączyć jałowy gazik,
  • przetrzeć ranę,
  • następnie czynność powtórzyć i nasączony jałowy gazik przyłożyć na ranę,
  • odczekać maksymalnie 5 min.,
  • osuszyć skórę wokół rany. Jeśli rana jest sucha, czarna, zielona lub żółta, można dodatkowo zastosować na ranę niewielką ilość opatrunku w żelu z oktenidyną (np. octenilin żel). Zabezpieczy on ją przed wysychaniem i ułatwi proces oczyszczenia rany.
  • Na koniec na wszystko należy położyć świeży, jałowy gazik.
 5. Bandażowanie stopy cukrzycowej
  • Końcówki bandaża nie powinny być wiązane,
  • Nie wolno korzystać z ostrych przedmiotów do mocowania bandaża (agrafki, przypinki metalowe), ponieważ mogą sprawiać dodatkowe zranienia.
  • Opatrunek na stopę cykrzycową powinien być przymocowany delikatnym plastrem.

Z tak zaopatrzoną raną powinniśmy się udać do poradni leczenia stopy cukrzycowej.

W początkowej fazie leczenia zespołu stopy cukrzycowej nie należy bez konsultacji z lekarzem samodzielnie stosować opatrunków specjalistycznych (chodzi o to, żeby nie zatrzymać wysięku wewnątrz rany, co może ją pogłębić).

Stopa cukrzycowa leczenie: Jak często zmieniać opatrunek przy stopie cukrzycowej?

Opatrunki stosowane w stopie cukrzycowej w początkowym okresie należy zmienić 1 x dziennie (w przypadku dużej ilości wydzieliny nawet 2-3 razy dziennie – trzeba też wtedy szybko poszukać rady lekarza).

W dalszym okresie leczenia można zmieniać co 1-3 dni.

Czytaj także: Cukrzyca – jak zadbać o stopy? oraz Czym jest zespół stopy cukrzycowej? 

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Anna Korzon-Burakowska

Od 20 lat zajmuje się leczeniem ran u chorych na cukrzycę prowadząc Poradnię Stopy Cukrzycowej przy Klinice Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest przewodniczącą Sekcji Stopy Cukrzycowej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem-założycielem Międzynarodowej Grupy Badawczej Stopy Cukrzycowej oraz przedstawicielem krajowym w Światowej Grupie ds. zaleceń dotyczących leczenia stopy cukrzycowej.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń