Podrażnienia i rany w okolicach intymnych

Podrażnienie okolic intymnych należy do jednych z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez kobiety w gabinecie lekarskim.

A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Jest to mechaniczne uszkodzenie skóry, które przeważnie jest spowodowane nieodpowiednim doborem bielizny, preparatów do higieny intymnej, jak również nieprawidłową higieną lub depilacją. Przyczyną może być również reakcja miejscowa na uczulające substancje zawarte np. we wkładkach higienicznych oraz proszku do prania oraz pojawiające się podrażnienia miejsc intymnych się po stosunku płciowym. Do objawów podrażnienia w okolicach intymnych należy zaczerwienienie, ból, pieczenie, świąd oraz ze względu na uszkodzenie bariery jaką jest nabłonek zwiększona podatność na infekcje.

Rany i podrażnienia intymne występują częściej u kobiet

Podrażnienie miejsc intymnych oraz uszkodzenie nabłonka okolic intymnych częściej występują u kobiet. Wynika to między innymi z różnic anatomicznych w budowie narządów męskich oraz żeńskich oraz zmian fizjologicznych wynikających m.in. z cyklu menstruacyjnego. Stosunkowo istotną przyczyną wyżej wymienionych dolegliwości może być odbyty stosunek płciowy bez odpowiedniego nawilżenia pochwy. Zwiększa on ryzyko nie tylko podrażnienia intymnego po stosunku, ale co więcej pojawienia się infekcji narządów płciowych. Dlatego tak istotne jest prawidłowe rozpoznanie oraz następnie odpowiednio dobrane leczenie podrażnionego miejsca intymnego i ran okolic intymnych u kobiet.

Leczenie podrażnienia skóry oraz ran okolic intymnych

Ze względu na objawy podrażnienia okolic intymnych, które wpływają negatywnie na jakość życia pacjentek, istotne jest jak najszybciej wdrożyć u nich postępowanie terapeutyczne. Podstawą leczenia jest prawidłowo postawione rozpoznanie. Jeśli przyczyną podrażnienia jest odczyn alergiczny na nieprawidłowo dobrany preparat lub kosmetyk, leczeniem będzie eliminacja poszczególnych produktów do stosowania w okolicach intymnych. W przypadku podejrzenia infekcji należy zgłosić się do ginekologa, aby zostały dobrany odpowiedni lek skuteczny dla rodzaju zapalenia: bakteryjnego lub grzybiczego.
Istnieją również dodatkowo domowe sposoby łagodzące objawy podrażnienia – są nimi maści łagodzące np. maść z nagietka oraz Alantan. Można również zastosować probiotyk ginekologiczny, natomiast należy pamiętać, że w przypadku infekcji jedynym skutecznym postępowaniem jest zastosowanie leku skutecznego w poszczególnych rodzajach infekcji po konsultacji z ginekologiem.

Następstwem infekcji i ran w okolicach intymnych, operacji narządów płciowych, oparzeń oraz porodów może być nieprawidłowy proces gojenia z powstaniem nieestetycznych blizn oraz bliznowców. Dlatego tak istotne jest, aby zachować higienę podczas gojenia ran okolic intymnych, w tym stosować środki odkażające działające bakteriobójczo oraz preparaty wygładzające i spłycające blizny np. maść Octenicare.

Okolice narządów płciowych to sfera niezwykle delikatna i wpływająca na jakość życia pacjentek. Ze względu na bogate unaczynienie oraz unerwienie okolice sromu są podatne na dyskomfort oraz ból. W związku z tym ważne jest uważne obserwowanie pierwszych objawów z obrębu okolic intymnych, aby odpowiednio wcześnie móc zareagować odpowiednim leczeniem. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, jaką jest między innymi codzienna dbałość o higienę i pielęgnację.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Agata Majewska

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Laureatka w kategorii Nauka w I edycji konkursu 25 under 25 organizowanego przez magazyn Forbes. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Głównym tematem jej zainteresowań i pracy naukowej jest cukrzyca ciążowa oraz jej powikłania.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń