Rana pooperacyjna biustu

Rany pooperacyjne biustu mogą mieć różne pochodzenie. Operacja nowotworu piersi może obejmować usunięcie części piersi lub usunięcie całej piersi. Niektóre kobiety mogą również poddać się operacji rekonstrukcji piersi. Kolejna grupa korzysta z operacji plastycznych, które mają na celu powiększenie lub zmniejszenie piersi. Niezależnie od przyczyn inwazyjnej ingerencji w strukturę piersi, każda pooperacyjna rana musi być właściwie pielęgnowana.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Rana pooperacyjna biustu
Podziel się wiedzą – udostępnij

Rana pooperacyjna biustu pielęgnacja i postępowanie

Po operacji piersi zazwyczaj ma się do czynienia z jedną lub nawet kilkoma ranami na niewielkim obszarze skóry. Jeśli podczas zabiegu wycięto również gruczoły limfatyczne, mogą pojawić się także inne rany w okolicach pach i mostka. Zaraz po operacji, rana zostaje zazwyczaj szczelnie okryta specjalnym opatrunkiem, którego nie zaleca się zmieniać przez co najmniej pierwszą dobę po operacji. Warto pamiętać, że do czasu pobytu w szpitalu lub innym ośrodku zdrowia, jedyną ingerencją w okolicach ciała, które zostały poddane operacji, są działania lekarzy i pielęgniarek. Po wyjściu pacjentki do domu, jedną z najważniejszych kwestii, których należy bezwzględnie przestrzegać jest właściwa pielęgnacja rany pooperacyjnej piersi. Utrzymanie w czystości obszaru, w którym znajduje się rana pomaga zapobiegać infekcjom i przyspiesza proces leczenia.

Postępowanie z raną

W pierwszych dniach nie należy korzystać z kąpieli w wannie i zbytniego moczenia rany, zalecane jest w tym czasie korzystanie z prysznica. Aby zapobiec jakimkolwiek przeszkodom w naturalnym gojeniu się rany i żeby umożliwić organizmowi naturalną regenerację skóry należy dbać o częstą zmianę specjalistycznych opatrunków i regularne stosowanie skutecznych, miejscowych leków odkażających, takich jak np. octenisept. Rana powinna być przykryta opatrunkami, które zapewnią oddychanie rany, skutecznie będą wchłaniać wysięk z rany, a także zabezpieczą przed przyklejeniem się do rany (np. linia opatrunków Cosmopor, Zetuvit Plus czy Aqacel surgical). Jeśli z rany sączy się ropno-surowicza wydzielina, dodatkowo po użyciu leku odkażającego używanego przy każdej zmianie opatrunku, należy zastosować żel z dodatkiem antybakteryjnym, który dodatkowo wzmocni oczyszczenie i nawilżenie rany (np. octenilin żel). Taki żel należy położyć cienką warstwą na całą długość rany i założyć opatrunek specjalistyczny. Opatrunki należy zmienić 1-2 dni i zawsze kiedy nastąpi przesączenie opatrunku. W sytuacji kiedy wygląd rany się nie polepsza a wysięk, zaczerwienie i ból wokół rany narastają należy skonsultować się z lekarzem. Po zdjęciu szwów ranę pooperacyjną piersi należy dalej zabezpieczyć albo żelem z dodatkiem substancji antybakteryjnej (np. octenilin żel), albo kremem regeneracyjnym o właściwościach antybakteryjnych (np. octenicare). Takie działanie pozwoli na prawidłowe zagojenie rany i odpowiedni wygląd blizny. W celu pielęgnacji blizny po całkowitym wyleczeniu możemy dodatkowo używać żeli silikonowych lub opatrunków silikonowych na blizny (np. Sutrigel). Warto również pamiętać, że opuchnięta pierś i bolesna w dotyku rana po operacji powiększenia biustu to całkowicie naturalne i normalne objawy, które nie powinny stanowić źródła niepokoju. Niemniej jednak zaleca się obserwację skóry wokół rany. Jeśli mimo upływu czasu jest mocno zaczerwieniona, a z rany sączy się płyn – należy skonsultować się z lekarzem. Infekcje ran zwykle rozwijają się przez kilka dni i nie są nagłe. Jeśli rana stopniowo robi się gorąca lub coraz bardziej czerwona i bolesna, powinno powiadomić się o tym fakcie pracownika służby zdrowia.

Rekonwalescencja po operacji plastycznej biustu

Większość kobiet dość szybko odzyskuje pełnię zdrowia po operacji piersi i dość szybko wraca do normalnych, codziennych czynności. Zalecenia po operacji powiększenia biustu obejmują oszczędzanie się, niepodnoszenie ciężkich przedmiotów i utrzymywanie odpowiedniej higieny rany.  Po wykonaniu operacji biustu pacjentki powinny nosić specjalny biustonosz, który ma za zadanie podtrzymywanie piersi i formowanie ich nowego kształtu. To co ważne – biustonosz można zdejmować wyłącznie na czas mycia, natomiast w dzień i w nocy powinien znajdować się na ciele pacjentki. Ważne jest również, aby wykonywać ćwiczenia ramion zalecane przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Gojenie ran nie jest opóźniane przez wykonywanie zalecanych ćwiczeń. Niektórzy pacjenci obawiają się, że ćwiczenia mogą „otworzyć” ranę, ale tak nie jest. Mimo dyskomfortu, należy starać się poruszać rękami i używać ich do codziennych czynności – zapobiegnie to sztywności ramion i przyspieszy proces powrotu do pełnej sprawności i zdrowia. Ból po każdej operacji piersi jest całkowicie normalnym objawem, który mija z czasem. Dzięki ogólnodostępnym środkom przeciwbólowym można dość łatwo go kontrolować. Jednak również i na tym polu warto trzymać rękę na pulsie. Jeśli ból staje się silny i nie maleje wraz z upływem czasu – może to sygnalizować problem z raną lub inne powikłania pooperacyjne. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

Cały proces gojenia się rany piersi trwa zazwyczaj od około miesiąca do 3 miesięcy. W tym okresie, niezwykle istotne jest wykonywanie zaleceń lekarza. Planując operację, warto wcześniej zaopatrzyć domową apteczkę w środki odkażające i specjalistyczne opatrunki.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń