Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie

Jak leczyć odleżyny? Pierwsza pomoc

Jeśli pojawią się odleżyny, trudno będzie się ich pozbyć. Ale nowoczesne metody leczenia ułatwią proces gojenia tych ran.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Jak leczyć odleżyny?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Rany odleżynowe powstają w wyniku zaburzeń ukrwienia tkanki i skóry, wywołanych długotrwałym naciskiem na którąś z części ciała. Może to być przypadek chorych, którzy wiele godzin przebywają w tej samej pozycji (np. w śpiączce, ale również po operacjach, gdy pacjent długotrwale leży bezwładnie i nie jest pod właściwą opieką).

Rany odleżynowe – skąd się biorą?

U chorych leżących na plecach odleżyny najczęściej powstają wzdłuż kręgosłupa, w okolicy krzyżowej, na potylicy, małżowinach usznych, w okolicy łopatek i na piętach. Natomiast u pacjentów leżących na boku odleżyny tworzą się w okolicy stawu biodrowego, po wewnętrznej stronie kolan, w okolicy kostek i za uszami.

Odleżyny są bolesne i mogą prowadzić do zakażeń. Goją się trudno i długo. Nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci w wyniku zakażeń.

Rana odleżynowa rozwija się stopniowo. Najpierw w miejscu ucisku dochodzi do zaczerwienienia, niewielkiego obrzęku i bólu. Potem pojawia się zasinienie. Skóra się łuszczy. Powstaje martwa tkanka, która oddziela się od tkanki zdrowej. Tworzy się tam owrzodzenie, z którego najpierw wydziela się płyn surowiczy, a wkrótce potem – miejsce to ropieje.

Leczenie odleżyn nie musi być trudne. Pamiętaj:

  1. Aby rana odleżynowa nie uległa zakażeniu, zastosuj lek o działaniu antyseptycznym, np. octenisept, który ją zdezynfekuje;
  2. Jeśli rana jest już zakażona, zastosuj lek o działaniu antyseptycznym, np. octenisept, który ją zdezynfekuje;
  3. Po zdezynfekowaniu rany załóż opatrunek specjalistyczny odpowiednio dobrany do rany. Na przykład zastosuj opatrunek hydrowłóknisty, który wchłania wysięk i częściowo wypełnia wnętrze rany. Na nim możesz położyć opatrunek piankowy. Dodatkowo zabezpieczy on ranę przed przesiąkaniem;
  4. Opatrunek specjalistyczny zmieniaj co trzy dni, chyba że wcześniej ulegnie on przesączeniu;
  5. Zmieniając opatrunek pamiętaj, aby po zdjęciu opatrunku zawsze przemyć ranę lekiem antyseptycznym.

WAŻNE: Rany odleżynowe są trudne do leczenia. Dlatego, gdy się one pojawią, zawsze skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką specjalizującą się w leczeniu ran.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zobacz także

Gdzie kupię Octenisept?
Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń