Cukrzyca – jak zadbać o stopy?

Oto zasady, których każdy chory na cukrzycę powinien przestrzegać, aby nie doszło do najczęstszego powikłania – jaką jest cukrzycowa stopa.

A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij
  1. Buty na stopę cukrzycową – źle dobrane obuwie jest najpowszechniejszą przyczyną urazów stopy. But musi być dopasowany do kształtu stopy – szeroki, głęboki, najlepiej rozmiar większy, z naturalnej skóry.
  2. Nie chodź boso (nawet w domu), bo możesz coś sobie wbić w podeszwę stopy.
  3. Sprawdzaj, czy do wnętrza buta nie dostały się jakieś obce ciała (np. kamyki), które spowodują otarcia.
  4. Codziennie kontroluj stopy – stopy należy codziennie dokładnie obejrzeć (również „od spodu”) i sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia skóry
  5. Unikaj oparzeń – nie ogrzewaj nóg na bezpośrednich źródłach ciepła (kaloryfery, termofory, piece), temperaturę wody w wannie sprawdzaj ręką.
  6. Skarpety mają znaczenie – używaj skarpet i pończoch wykonanych z naturalnych włókien, pozbawionych szwów. Nie powinny być za ciasne lub za duże (bo spowodują odgniecenia).
  7. Modzele i odciski na stopach cukrzyka – jeśli się pojawią to korzystaj z usług podologów lub gabinetów kosmetycznych. Nie usuwaj ich samodzielnie, gdyż możesz spowodować zakażenie.
  8. Myj stopy codziennie i po umyciu dokładnie osusz (nie zapominając o przestrzeniach między palcami). Bardzo istotne jest również stosowanie odpowiednich środków o właściwościach antybakteryjnych i pielęgnacyjnych, które mają wpływ na prawidłowy proces gojenia skóry, np. krem octenicare.
  9. Natłuszczaj skórę specjalnymi kremami do stóp, przeznaczonymi dla chorych na cukrzycę. W sytuacji otarcia skóry na stopach (np. między palcami) warto użyć kremu o właściwościach regeneracyjnych i antybakteryjnych, np. octenicare.

Czytaj także: Czym jest zespół stopy cukrzycowej oraz Jak zrobić opatrunek przy stopie cukrzycowej?

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Anna Korzon-Burakowska

Od 20 lat zajmuje się leczeniem ran u chorych na cukrzycę prowadząc Poradnię Stopy Cukrzycowej przy Klinice Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest przewodniczącą Sekcji Stopy Cukrzycowej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem-założycielem Międzynarodowej Grupy Badawczej Stopy Cukrzycowej oraz przedstawicielem krajowym w Światowej Grupie ds. zaleceń dotyczących leczenia stopy cukrzycowej.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń