Rana po operacji – Jak zadbać o rany pooperacyjne?

Pooperacyjne rany zazwyczaj dobrze się goją. Ale i w nich może dojść do zakażenia – to jedno z najczęstszych powikłań pooperacyjnych.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Do najgroźniejszych zakażeń pooperacyjnych dochodzi zazwyczaj na oddziałach intensywnej terapii i chirurgicznych. Zakażenia wywołują bakterie, np. gronkowce, Escherichia coli, Enterococcus czy Streptococcus. Zasiedlają one skórę pacjentów i członków zespołu operacyjnego i pomimo procedur bezpieczeństwa, mogą dostać się do rany. Niektóre z tych bakterii są oporne na działanie antybiotyków, co bardzo utrudnia leczenie zakażeń przez nie wywołanych.

Co zrobić, żeby gojenie rany po operacji nie były problemem? Sposoby na trudno gojące się rany pooperacyjne:

  1. Aby nie dopuścić do powstania zakażenia – powikłania rany pooperacyjnej, zacznij działać już przed zabiegiem. W domu, przez pięć kolejnych dni przed pójściem do szpitala, myj ciało i włosy płynem antybakteryjnym zawierającym substancję antybakteryjną (np. octenisanem), czyść nos antybakteryjnym żelem do nosa (np. octenisan żel do nosa), oraz płucz jamę ustną bezalkoholowym preparatem z dodatkiem substancji antybakteryjnej (np. octenidol).
  2. Po operacji dbaj nie tylko o miejsce operowane, ale także o miejsca wkłuć, używając bezbarwnych, bezalkoholowych antyseptyków (np. octeniseptu) i jałowe opatrunki na rany pooperacyjne.
  3. Ważne żeby ranę pooperacyjną w pierwszej kolejności dobrze oczyścić z pozostałości skrzepniętej krwi. Mycie rany pooperacyjnej jest niezwykle istotne. Najlepiej użyć do tego celu Schulke wound pad niebieski (specjalnej gąbki poliuretanowej) oraz nasączyć ją lawaseptkiem zawierającym oktenidynę i dobrze kilkukrotnie oczyścić ranę. Następnie osuszyć ją jałowym gazikiem.
  4. Ważne jest również właściwe opatrywanie ran pooperacyjnych. Spryskaj ranę lekiem antyseptycznym (np. octenisept) odczekaj 1-3 min i osusz okolice rany. Wzdłuż niej nanieś cienką warstwę żelu z oktenidyną i chwilę odczekaj. Żel oczyści ranę i zabezpieczy ją przed przywarciem opatrunku. W dalszej kolejności załóż opatrunek dopasowany do wielkości rany i wysięku. Opatrunek zmieniaj zgodnie z zaleceniami lekarza od 1 do 3 dni.
  5. Pamiętaj! Przy każdej zmianie opatrunku rana pooperacyjna powinna być spryskana octeniseptem lub przetarta jałowym gazikiem nasączonym octeniseptem. Odczekaj 1-3 minuty i dopiero potem osusz skórę wokół rany jałowym gazikiem.
  6. Opatrunek zmieniaj wtedy, gdy ulegnie on przesączeniu lub zamoczeniu.
  7. Myj ręce przed kontaktem z raną/ranami, najlepiej używaj lateksowych rękawiczek ochronnych.
  8. Jeśli możesz zrezygnuj z kąpieli w wannie – korzystaj z prysznica. Do mycia używaj antybakteryjnej emulsji zawierającej oktenidynę.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Chirurg zajmujący się od wielu lat problemami trudno gojących się ran. Posiada duże doświadczenie w stosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu powikłanych ran, profilaktyce zaburzeń gojenia, w szeregu nowatorskich zastosowań (endovac, przetoki jelitowe). Organizator szkoleń i konferencji dotyczących terapii podciśnieniowej i szeroko pojętych problemów gojenia ran. Twórca i redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń