Zdarta skóra na dłoniach to codzienność wspinacza

Stanisław Kieniewicz. Wspinacz skalny i sportowy. Ma na koncie ekstremalne wspinaczki na terenie całej Europy. W latach 2004-2010 czynny zawodnik Pucharu Polski we wspinaczce sportowej. Założyciel szkoły wspinania Antonio-Climber.

Redakcja
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Jaką dyscyplinę sportową uprawiasz?

Na co dzień uprawiam wspinaczkę skalną i sportową. Jednak moje wspinanie nie ogranicza się wyłącznie do skał i sztucznej ściany. Mam też różne cele w górach, ale niekoniecznie tych najwyższych! Planuję wspinaczki w polskich Tatrach.

Skąd wziął się pomysł akurat na wspinaczkę?

Od najmłodszych lat Tata zabierał mnie w góry, nasze Tatry. Tam mając 6 lat zobaczyłem zespół taterników, którzy wspinali się w ogromnej granitowej ścianie. Wydaje mi się, że od tamtej pory wiedziałem, że ja po prostu też tak kiedyś będę.

Jak wygląda twój typowy trening – jak często trenujesz w ciągu tygodnia?

Trenuję prawie codziennie. Trening we wspinaczce sportowej jest niezwykle złożony i wszechstronny. Poświęca się bardzo dużo czasu na to, żeby wspinać się jeszcze lepiej. Oczywiście duża część treningu to samo wspinanie ale wykonuje się też mnóstwo ćwiczeń specjalistycznych i ogólnorozwojowych. Przy tak dużej intensywności konieczne są też lżejsze dni, wtedy robi się masaże rollerami i sesje rozciągania.

Co trzymasz w swojej torbie treningowej?

Moja torba treningowa jest przepastna! Są w niej: klapki, dwie pary butów do wspinania, skakanka, guma rehabilitacyjna, plaster gimnastyczny, worek na magnezję, dwa bidony, ręcznik, mydło i dezodorant oraz mała apteczka, żeby w razie czego szybko zareagować na urazy czy zranienia.

Jakie typy urazów zdarzają Ci się podczas zawodów i treningów?

We wspinaczce najbardziej charakterystyczne są urazy palców, takie jak naderwanie troczka czy przeciążone ścięgna. Zdarzają się one jednak dosyć rzadko bo bardzo o to dbamy. Natomiast nie da się uniknąć różnych obtarć, które pojawiają się na ciele prawie na każdym treningu!

W jaki sposób radzisz sobie z nimi na codzień?

Obtarcia czy bardzo zdarta skóra na dłoniach to codzienność wspinacza. Na ranę stosuję najpierw octanisept a potem, najlepiej już na noc, nakładam maść na gojenie.

Czy w twojej dyscyplinie jest możliwość uniknięcia drobnych urazów czy są raczej wpisane w Twoje sportowe życie?

Nie ma możliwości uniknięcia drobnych urazów we wspinaczce skalnej i sportowej.

Jaki jest twój cel na najbliższe miesiące?

Mój cel na najbliższy rok to zrobić moją najtrudniejszą drogę wspinaczkową! Znajduje się ona w Hiszpanii w regionie Aragonia, w kanionie rzeki Mascun. Przygotowuje się do tego już od roku. Będę tam działał pod koniec lipca – trzymajcie kciuki!

Zobacz również:

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń