Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka

Każda przyszła mama z niecierpliwością czeka na przyjście na świat jej dziecka. Końcówka ciąży może szczególnie dawać się we znaki, zatem niektóre z nas ze strachem, ale i niecierpliwością czekają na pierwsze objawy zbliżającego się porodu. Warto odpowiednio się do niego przygotować, zarówno mentalnie, jak i organizacyjnie. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać wyprawka do porodu do szpitala.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Termin porodu oszacowywany jest zawsze z odpowiednim marginesem czasowym, a to oznacza, że może rozpocząć się w punkt lub od 2 tygodni przed określoną datą, do 2 tygodni po tej dacie. Tyle w teorii, natomiast w praktyce życie lubi płatać figle.

Warto przygotować się na dosłownie każdą ewentualność. Nie powinniśmy dać się zaskoczyć, zwłaszcza jeśli jest to nasza pierwsza ciąża. Stres i emocje związane z rozpoczęciem akcji porodowej mogą utrudniać komunikację, a pośpiech sprawić, że nie zabierzemy ze sobą niezbędnych rzeczy. Aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania, zadbajmy o to odpowiednio wcześniej, na około 3 tygodnie przed planowanym terminem. Dobrze przygotowana wyprawka dla mamy i dziecka do szpitala jest pierwszym wspólnym sukcesem.

Dobrze oszacowany czas pobytu

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Często pierwsze oznaki, że „to już” zaczynają się nawet na 3 tygodnie przed terminem, akcja jest bardzo szybka lub odwrotnie, możemy trafić do szpitala na długo po upływie terminu.

Spróbujmy jednak wstępnie oszacować czas, który spędzimy na oddziale. Jeżeli ciąża od samego początku przebiega prawidłowo, a poród odbyłby się siłami natury, nasz pobyt w szpitalu wyniesie około 2-3 dni.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu wiemy z góry, że planowany jest zabieg cesarskiego cięcia, powinnyśmy spakować rzeczy na około 5 dni pobytu.

Oczywiście, mogą pojawić się sytuacje, które przedłużą nam pobyt, jak np. żółtaczka u dziecka, wtedy koniecznym będzie spędzenie dodatkowego czasu na oddziale.

Na taką ewentualność, warto spakować zarówno rzeczy do naszej torby, jak i naszykować resztę na wymianę w domu. Pamiętajmy, aby były przygotowane w jednym miejscu – to znacząco ułatwi dostarczenie ich do szpitala przez osobę, która niekoniecznie musi orientować się w rozkładzie rzeczy w naszym mieszkaniu i nie znajdzie ich za nas. Tak sporządzona wyprawka do szpitala do porodu będzie sporym ułatwieniem.

Wyprawka do szpitala dla mamy

1. To o czym absolutnie nie możemy zapomnieć w drodze do szpitala to dokumenty ciężarnej. Położna będzie wymagała od nas:

  • dowodu osobistego,
  • skierowania do szpitala (które nie jest obligatoryjne, może być jednak wymagane przez niektóre oddziały),
  • NIP`u i adresu pracodawcy – w celu wystawienia odpowiednich dokumentów i sprawdzenia naszego ubezpieczenia,
  • planu porodu – tu warto uzupełnić go również wcześniej,
  • karty przebiegu ciąży z aktualnymi badaniami: morfologii i moczu, HBS (żółtaczka), WR (robionego dwa razy podczas ciąży), grupy krwi, USG (najlepiej z trzech badań prenatalnych), posiewu z pochwy w kierunku GBS (paciorkowca),
  • badań przeciwciał w razie, jeśli mamy grupę krwi RH-.

2. Dobrze wyposażona kosmetyczka w wyprawce dla mamy to nie tylko gwarancja higieny, ale i poczucia komfortu. Nie zapomnijmy o podstawowych środkach, jak:

  • szampon,
  • mydło,
  • pasta i szczoteczka do zębów,
  • grzebień,
  • papier toaletowy (warto zaopatrzyć się we własny, w razie, gdyby szpital nie posiadał na stanie),
  • chusteczki higieniczne oraz chusteczka bawełniana do wytarcia twarzy,
  • ewentualne kremy lub balsamy do ust (w razie, gdyby były one spierzchnięte po porodzie).

3. Do środków higieny osobistej niezbędnej po rozwiązaniu zaliczamy:

  • podkłady higieniczne – najlepiej w jak największym rozmiarze; przykryją one dużą część łóżka, gwarantując tym samym czystość pościeli i ochronę przed zaplamieniem,
  • podpaski poporodowe – największym rozmiarze; dostępne są w każdej aptece, a wykorzystywane będą również podczas połogu (krwawienie jest mocniejsze niż w przypadku zwykłej miesiączki),
  • majtki jednorazowe z siateczki,
  • wkładki laktacyjne/ nakładki bawełniane na sutki – chroniące przed pomoczeniem koszuli nocnej podczas laktacji i karmienia,
  • Octenisept – którym możemy przemywać ranę po cesarskim cięciu oraz miejsce założenia szwów na pochwie (warto zawsze po skorzystaniu z toalety użyć do przemycia rany i krocza jednorazowe saszetki myjące Octenisan).

4. Podstawą są również odpowiednia odzież i tekstylia:

  • koszula nocna do porodu – najlepiej dosyć krótka, z odpięciem lub guzikami na wysokości piersi (co ułatwi późniejsze karmienie),
  • szlafrok – gwarantujący nam ciepło i zachowanie intymności,
  • kapcie,
  • skarpetki i biustonosz (koniecznie do karmienia),
  • ręcznik i ewentualnie koc.

5. Warto zaopatrzyć się również w dobry laktator, który może pomóc w odpowiedniej laktacji i ułatwi naukę karmienia piersią oraz (ewentualnie) nakładki sylikonowe na sutki.

6. Pamiętajmy, że oczekiwanie na poród, ale również późniejszy pobyt w szpitalu wymaga od nas wielu sił, ale i dobrej kondycji psychicznej. Warto zabrać ze sobą rzeczy relaksujące dla nas jak chociażby ulubiona książka, odtwarzacz audiobooków, notatnik z długopisem, odtwarzacz MP3.

7. Dla ułatwionego kontaktu z rodziną niezbędny jest telefon oraz ładowarka.

To właściwie gotowa wyprawka dla ciężarnej. Co zatem z maluszkiem?

Wyprawka do szpitala dla noworodka

Maleństwo poza mamą nie potrzebuje zbyt wiele. Musimy zadbać o odpowiedni zapas takich rzeczy jak:

  • pieluchy dla niemowląt (w najmniejszym rozmiarze),
  • chusteczki nawilżane,
  • pieluszki tetrowe,
  • Octenisept – niezbędny do codziennego odkażania i czyszczenia pępka niemowlęcia,
  • zestaw ubranek, w którego skład wchodzą: body niemowlęce z długim rękawem, czapka dla niemowlaka, skarpetki dla niemowlaka, ewentualnie pajacyk z długim rękawem/ piżamka,

Warto pamiętać również o odpowiedniej odzieży i kocyku, które będą niezbędne podczas wyjścia ze szpitala. Przemyślmy jaka pogoda może nas zastać i które z ubrań będą najodpowiedniejsze. Teraz wystarczy już tylko się przygotować i przywitać maluszka na świecie. Powodzenia!

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń