Problem wrastających paznokci

Wrastanie paznokci to bardzo powszechna przypadłość, która w wielu przypadkach wiąże się z dyskomfortem, a nawet bólem. Zdarza się również, że wrastanie paznokci utrudnia chodzenie, w szczególności w zamkniętych butach. Poznaj problem wrastających paznokci – leczenie i sposoby na uniknięcie wrastania.

Redakcja
A A A
Problem wrastających paznokci
Podziel się wiedzą – udostępnij

Problem wrastających paznokci – przyczyny

Problem wrastających paznokci dotyczy najczęściej paznokci u stóp, w szczególności paluchów. Są one wyjątkowo twarde, w związku z czym często wbijają się w tkankę wału paznokciowego. Znając przyczynę wrastających paznokci, dużo łatwiej jest zadbać o profilaktykę. Do najczęstszych przyczyn powstawania tego schorzenia należą:

  • niewłaściwa metoda skracania paznokci,
  • skaleczenia w okolicy wału paznokciowego powstałe w wyniku obcinania paznokci lub wycinania skórek,
  • nieodpowiednio dobrane obuwie (za ciasne lub zbyt małe, bądź buty na wysokim obcasie),
  • uszkodzenia mechaniczne typu przytrzaśnięcia lub tzw. kopnięcia,
  • nadwaga,
  • predyspozycje genetyczne.

Problem wrastających paznokci – objawy

Jak wiadomo, im wcześniej rozpoznany problem, tym łatwiejsze postępowanie. W przypadku wrastających paznokci, pierwszym objawem jest ból, który pojawia się pod wpływem dotykania zakończeń palca, najczęściej na jednym z jego brzegów. Nieco później ból pojawia się podczas chodzenia, czy nawet zakładania butów. Możemy też zauważyć charakterystyczny obrzęk i zaczerwienienie brzegu palca, a czasem nawet widoczną, ropiejącą ranę.

Wrastający paznokieć – co robić?

Kiedy widzimy, że z naszym paznokciem coś się dzieje. Odczuwamy dyskomfort w miarę tego jak paznokieć rośnie, jest to dla nas sygnał, że prawdopodobnie paznokcie zostały źle obcięte. Należy wówczas obciąć paznokcie na prosto. Obcinanie ich na okrągło zwiększa ryzyko wrastania paznokci. Warto też przyjrzeć się swoim butom i zrezygnować na jakiś czas z ciasnego obuwia. Jeśli to nie pomaga, warto objąć wrastający paznokieć leczeniem u specjalisty. W tym celu należy zgłosić się do podologa, w którym uzyskamy informacje dotyczące ewentualnej korekcji lub leczenia. Niepokój pojawia się, kiedy wrastający paznokieć wywołuje stan zapalny. W takiej sytuacji należy odkazić palec produktem leczniczym, jak np. octenisept, a następnie założyć domowy opatrunek i zmieniać go regularnie, aż do momentu wizyty u specjalisty.

Problem wrastających paznokci – leczenie

Leczenie wrastających paznokci zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo zaawansowane jest schorzenie. Jeśli doszło do powstania stanu zapalnego wykonuje się tamponadę, która polega na odseparowaniu wrastającego paznokcia od wału paznokciowego za pomocą opatrunku oraz środka dezynfekującego. Jednym ze sposobów na to jak leczyć wrastające paznokcie oraz korygować ich wzrost jest założenie klamry, bądź rurek korekcyjnych. W przypadku bardzo zaawansowanego problemu z wrastającym paznokciem i rozległego stanu zapalnego, konieczna może być wizyta u chirurga. W większości przypadków zabieg chirurgiczny polega na wycięciu bocznej części paznokcia.

Problem wrastających paznokci – domowe sposoby

Domowe sposoby na wrastający paznokieć to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie stóp do obcinania paznokci. Warto więc przygotować ciepłą wodę z solą morską, bądź mydlinami szarego mydła i moczyć w niej stopy przez około 20 minut. Po zakończonym moczeniu należy osuszyć stopy i przystąpić do obcinania paznokci. Pomocne może okazać się też moczenie stóp w wodzie z octem jabłkowym, który działa odkażająco i przeciwbólowo. W razie intensywnego bólu można wykonywać też okłady z lodu, które na jakiś czas uśmierzą dyskomfort.

Wrastający paznokieć u dziecka

Wrastanie paznokci to problem, który pojawia się także u dzieci, a nawet u niemowląt. Ciężko zauważyć tę przypadłość, jeśli dziecko jeszcze nie mówi i nie skarży się na odczuwany dyskomfort. Najważniejszą kwestią jest więc prawidłowe obcinanie paznokci na prosto. W przypadku starszych dzieci, warto kontrolować pierwsze próby dziecka w kontekście dbania o siebie i nauczyć je prawidłowej pielęgnacji paznokci. Aby odpowiednio wcześnie zauważyć problem z wrastającymi paznokciami należy obserwować stópki małych dzieci. Dodatkowo, należy pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną, dlatego ważna jest regularna zmiana obuwia na większy rozmiar. Jeśli zauważymy pierwsze oznaki wrastania paznokcia u dziecka można zastosować tamponadę. Aby ją wykonać należy zaopatrzyć się w sterylny opatrunek oraz preparat odkażający, jak np. Octenisept. Nasączony w środek odkażający opatrunek należy delikatnie umieścić pomiędzy paznokciem, a wałem paznokciowym. Taką tamponadę należy regularnie wymieniać, a w razie pogorszenia się stanu paznokcia należy skontaktować się ze specjalistą.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń