Najlepsze sposoby na ukąszenia owadów

Chyba niewiele rzeczy jest w stanie tak skutecznie zepsuć radość płynącą z letnich wieczorów, jak uporczywe swędzenie, będące skutkiem ukąszenia przez owady. Często trwa ono na tyle długo, że nie pozwala zasnąć w nocy, a drapanie rany wcale nie polepsza sytuacji. Co zrobić, by zmniejszyć obrzęk po ukąszeniu owada i jak przyspieszyć gojenie? Sprawdźmy kilka najpopularniejszych metod.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
użądlenia owadów
Podziel się wiedzą – udostępnij

Naturalne sposoby na ukąszenia komarów i innych owadów 

Ponieważ ukąszenia przez owady towarzyszą nam od zawsze, medycyna ludowa pełna jest sposobów mogących, choć w jakimś stopniu uśmierzyć świąd. Większość z nich bazuje na działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antybakteryjnym pewnych substancji, wchodzących w skład powszechnie występujących produktów. Rzeczywiście, niektóre z nich wykazują pewne działanie uśmierzające ból i przyspieszające gojenie:

  • Cebula na ukąszenia – zawarta w niej siarka jest w stanie związać niektóre z toksyn obecnych w jadzie insektów i zmniejszyć w pewnym stopniu obrzęk. Aby skorzystać z tej metody, należy przekroić cebulę na pół i przyłożyć w miejsce użądlenia przez owada.
  • Na pogryzienie przez meszki powszechnie wykorzystywany jest roztwór sody oczyszczonej. Można wymieszać sodę z wodą i stworzyć pastę, którą należy nałożyć na zaatakowane miejsce. Soda oczyszczona działa umiarkowanie bakteriobójczo i lekko przeciwzapalnie. Metoda ta pomoże również zwalczyć świąd i bąble po ukąszeniu komara, które powinny zacząć ustępować już po kilku godzinach.
  • Ocet na ukąszenia to kolejna z częściej wybieranych opcji. Należy namoczyć wacik lub gazę octem i przyłożyć na dłużej w bolące miejsce. Podobnie jak soda, metoda ta działa raczej powoli, ale docelowo przynosi ulgę.
  • Ukąszenie przez gzy jest zazwyczaj zdecydowanie bardziej bolesne i powoduje większy obrzęk, dlatego pierwszym krokiem powinno być przyłożenie lodu na miejsce ugryzienia.

Te tradycyjne metody przynoszą pewną ulgę przy ukąszeniu przez meszki, komary czy inne drobniejsze owady. Niestety, nie są to jedyne insekty, które nas gryzą – o wiele bardziej bolesne okazują się ukąszenia przez osy czy pszczoły.

Co na ugryzienie osy i jak zmniejszyć opuchliznę po ukąszeniu pszczoły?

Najgroźniejszą sytuacją po ukąszeniu osy, pszczoły lub szerszenia jest wywołany tym wstrząs anafilaktyczny. Jest on niezwykle groźny w skutkach i wymaga natychmiastowej hospitalizacji, ale na szczęście dotyczy jedynie niewielkiego odsetka osób, uczulonych na ich jad. Porównywalnie groźna może być sytuacja, w której owad ukąsi nas w okolice dróg oddechowych.

W sytuacji ukąszenia przez pszczołę pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest usunięcie żądła. Nie tylko uniemożliwia ono zasklepienie skaleczonego miejsca, ale na jego końcu znajduje się woreczek z jadem, który może dalej przedostawać się do rany.

Po usunięciu żądła w przypadku pszczoły lub bezpośrednio po ukąszeniu przez osę warto zadbać o przyłożenie do ukąszonego miejsca np. lodu, w celu zredukowania stanu zapalnego. Z domowych sposobów można spróbować nasmarować zainfekowane miejsce sokiem z cytryny lub octem, jeśli użądliła nas osa, albo sokiem z ziemniaka, czy przyłożyć przekrojoną cebulę, jeśli ukąsiła nas pszczoła (jad pierwszej ma zasadowy odczyn, a pszczoły kwaśny).

Najlepsze rozwiązanie z apteki  na ugryzienia owadów 

Jak wspomniano wcześniej, naturalne metody mogą przynieść pewną ulgę przy ukąszeniach.

Jednakże działają one znacznie słabiej niż preparaty dostępne w aptekach, które warto mieć w swoje domowej apteczce:

– preparaty z zawartością wapna – w celu wzmocnienia organizmu w działania przeciwalergiczne;

– jeśli przy ugryzieniu przez owada dojdzie do pojawienia się ranki warto ją odkazić lekiem odkażającym (np. octenisept) lub posmarować kremem o właściwościach antybakteryjnych (np. octenicare);

– preparaty na ukąszenia owadów – są to preparaty zawierające substancje chemiczne działające przeciwhistaminowo. Zmniejszają one świąd i obrzęk oraz działają przeciwzapalnie poprzez hamowanie wydzielania histaminy (np. fenistil żel);

– duża opuchlizna po ukąszeniu owada wraz z zaczerwieniem i świądem może oznaczać potrzebę użycia kremu z grupy kortykosteroidów wydawanych bez recepty. Należy pamiętać, żeby takiego miejsca po użyciu kremu nie wstawiać na działanie promieni słonecznych.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń