Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszczy?

Latem, kiedy w związku z cieplejszymi dniami, wiele czasu spędzamy na świeżym powietrzu, nie trudno o ukąszenie przez kleszcza. Zwłaszcza kiedy upalna pogoda zmusza nas do odkrywania ramion i noszenia krótkich spodenek. Na szczęście nie ma potrzeby chowania się przez to w domu i rezygnowania z wakacji, wystarczy odpowiednia ochrona. Zatem jak chronić się przed kleszczami ?

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Gdzie bytują kleszcze?

Przez zmieniający się klimat, kleszcze spotkać można praktycznie w przeciągu całego roku, jednak ich największą aktywność zauważyć można od maja aż do końca września. Mylne jest przekonanie, że tego małego szkodnika przynieść można tylko z lasu. Obecnie kleszcze bytują głównie w trawach, rzadziej na drzewach, przez co bardzo prawdopodobne jest spotkanie go przy okazji zwykłego spaceru w parku. Najczęściej atakują rano i pod wieczór, kiedy trawa jest wilgotna.

Jak wyglądają kleszcze?

Walka z kleszczami stanie się skuteczna, jeśli poznamy tego wroga bliżej. Kleszcze to bardzo małe pajęczaki charakteryzujące się czterema parami odnóg. Ich długość nie przekracza 1-1,5 cm. W momencie pożywiania się krwią znacznie zwiększają swoje rozmiary, nawet do 200 razy. Ugryzienie nie jest odczuwalne, ponieważ w tym czasie przez otwory gębowe wydzielają specjalne substancje znieczulające. W miejscu ukąszenia widoczny jest tylko odwłok kleszcza w postaci małej, czarnej kropki i zaczerwienienie dookoła ranki.

Jak dochodzi do ugryzienia przez kleszcza?

Kleszcze to małe, lecz mimo to bardzo zaradne szkodniki. Przebywając w gęstych trawach i zaroślach, wyczuwają wibracje, kiedy się poruszamy i tylko czekają na moment, by przyczepić się do naszej odzieży. Dalej wędrując, szukają dobrego miejsca do wbicia się i żerowania. Najczęstsze miejsca ukąszeń przez kleszcze to pachwiny, pachy, okolice kolan oraz biustu, czyli wszystkie miejsca, gdzie skóra jest delikatna i cieńsza. U dzieci bardzo często także zaobserwować można ukąszenia przez kleszcza w głowę.

Jak powinna wyglądać ochrona przed ukąszeniem kleszcza?

Jeżeli zastanawiasz się jak odpędzić od siebie latem kleszcze – profilaktyka to najlepsze co możesz zapewnić sobie oraz swoim bliskim. Bardzo ważna pozostaje świadomość oraz wiedza na temat ich bytowania i upodobań. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami w lesie? Należy pamiętać o kilku zasadach. Wybierając się w tereny zielone, należy zabrać ze sobą okrycie głowy, oraz zakryte obuwie. Pomimo upału odzież powinna być w miarę możliwości rozsądnie dobrana pod względem długości rękawków i nogawek. Jeżeli temperatura jest bardzo wysoka, warto wybierać przewiewne koszule i długie spodnie. Po powrocie do domu pierwszą czynnością powinno być dokładne przejrzenie zdjętej garderoby oraz ciała, w poszukiwaniu ewentualnych ukąszeń. Wszystkie zdjęte ubrania należy dokładnie wytrzepać.

Ochrona przed kleszczami może być również skuteczna w oparciu o używanie wszelkiego rodzaju preparatów odstraszających owady. Takie produkty zapewniają nam ochronę od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia. Ich aplikacja polega na nałożeniu preparatu na odkryte części ciała oraz spryskanie odzieży. Nie należy jednak przesadzać z ilością nakładanego środka, ponieważ tego typu preparaty nigdy nie pozostają obojętne dla ludzkiego organizmu. Warto posiłkować się również preparatami na bazie naturalnych olejków eterycznych, które swoim zapachem skutecznie odstraszają owady.

Jak postąpić w przypadku ukąszenia?

Aby uchronić się przed niebezpiecznymi powikłaniami, bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja w momencie zauważenia kleszcza na swoim ciele. Możliwe jest samodzielne usunięcie tego pajęczaka. W tym celu należy zaopatrzyć się w precyzyjną pęsetę i przy jej użyciu zdecydowanym ruchem wykręcić go. Ugryzione miejsce należy dokładnie odkazić, doskonale sprawdzi się do tego Octenisept. Następnie ugryzione miejsce warto obserwować, czy dochodzi do gojenia się rany. W przypadku kiedy nie potrafimy sami usunąć kleszcza w domu, o pomoc należy zwrócić się do lekarza.

Dlaczego profilaktyka przed ukąszeniem jest tak ważna?

Nie każde ukąszenie jest dla nas skrajnie niebezpieczne, ale warto pamiętać, że kleszcze mogą być nosicielami wirusa kleszczowego zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu. Wiele z kleszczy zaraża także bakterią powodującą boreliozę, która wymaga długiego leczenia antybiotykami. Warto więc zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich i pamiętać o powyższych radach przy okazji następnego spaceru w parku bądź wycieczki nad wodę i do lasu. Profilaktyka oraz ochrona przed ukąszeniem kleszcza są niezwykle istotne dla naszego zdrowia.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń