Rodzaje opatrunków na rany – czym się różnią?

Jakie opatrunki na rany zapewnią ich najszybsze gojenie? W końcu istnieje aż dziewięć różnych sposobów na jej zabezpieczenie.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Zanim opatrzysz ranę, pamiętaj o pierwszych dwóch niezbędnych krokach, czyli:

 1. Ranę przemyj, oczyść – jeśli nie masz pod ręką profesjonalnych środków, wystarczy czysta woda.
 2. Zdezynfekuj – eksperci zalecają nowoczesne leki dezynfekujące zawierające oktenidynę. Niewielkie opakowanie, np. octenisept w spray’u, można kupić w każdej aptece i trzymać zawsze w domowej apteczce.

Rodzaje opatrunków na rany i ich działanie:

Najprostsze to znane wszystkim „plastry opatrunkowe na rany”, czyli kompresy z gazy lub bawełny i kawałek przylepca z tworzywa sztucznego. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w medycynie wykorzystuje się wiele profesjonalnych opatrunków, różniących się funkcjami. Stosuje się je w przypadku ran skomplikowanych, pooperacyjnych, zakażonych, oparzeń itp. Do rany przylega wtedy kawałek materiału i substancja chemiczna, która ma różne funkcje, o czym w kolejnych punktach:

 • Opatrunki tradycyjne, czyli kompresy z gazy lub bawełny. Nie wspierają procesu gojenia rany i w niewielkim stopniu wchłaniają wysięk. Mogą prowadzić do mechanicznego uszkodzenia nowopowstałej tkanki. Dlatego najlepiej stosować je na najmniejsze rany, już oczyszczone, jako chwilowy sposób ochrony przed zabrudzeniem.
 • Opatrunki hydrożelowe na rany – mają przede wszystkim utrzymać wilgoć w ranie. Stosuje się głównie w celu oczyszczenia rany. Można je łączyć z opatrunkami specjalistycznymi zawierającymi srebro, co zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji w ranie.
 • Opatrunki żelowe na rany – mają przede wszystkim utrzymać wilgoć w ranie. Stosuje się głównie w celu oczyszczenia rany. Mogą zawierać substancje antybakteryjne np. oktenidynę. Używamy ich wtedy gdy w ranie jest zbyt mało wysięku lub punktowo należy ranę oczyszczić np. z punktów martwiczych. Można je łączyć z opatrunkami specjalistycznymi zawierającymi srebro, co zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji w ranie. W aptece do kupienia pod nazwą: octenisept® żel.
 • Opatrunki hydrokoloidowe stosujemy do ran z bardzo małym wysiękiem; w kontakcie z wysiękiem tworzą żel, który ułatwia tworzenie się nowej tkanki i tym samym gojenie się rany. Utrzymują wilgoć w ranie. Są to opatrunki najczęściej stosowane w leczeniu ran powierzchownych. W aptece do kupienia pod nazwą: Granuflex, Compeed , Comfeel Plus, Hydrocoll.
 • Opatrunki hydrowłókniste silnie wchłaniają płyny. Zalecane są więc do ran z dużym wysiękiem, np. odleżyn, ran z przetokami, ran zakażonych i stopy cukrzycowej. Nie są zaś wskazane do opatrywania ran suchych lub pokrytych martwymi tkankami. Opatrunki hydrowłókniste mają miękką i luźną strukturę, dzięki czemu łatwo dopasowują się do różnych rodzajów ran. Można je stosować do opatrywania ran powierzchownych i wypełniania ran głębokich. Położone na ranę tworzą żel hydrofilowy, który łączy się z bakteriami i resztkami martwiczymi i przepuszcza wilgoć. W aptece do kupienia pod nazwą: Aquacel, Aquacel Extra. 
 • Opatrunki alginianowe silnie wchłaniają płyny. Stosuj je w ranach podkrwawiających, bo włókna alginianowe hamują krwawienie. W aptece do kupienia pod nazwą: Kaltostat, Biatain Alginate, Sorbalgon, Medisorb A.
 • Opatrunki na rany ze srebrem działają bakteriobójczo zarówno na powierzchni rany, jak i w jej środku. Tworzą też nieprzepuszczalną barierę dla bakterii i wirusów. Dzięki temu proces gojenia przebiega szybciej. Opatrunki te nie drażnią rany i dopasowują się do jej powierzchni. Są zalecane do leczenia różnego rodzaju zakażonych ran, w tym odleżynowych i stopy cukrzycowej. Mogą zabarwiać wysięk na szary lub niebieski kolor, ale nie powinno to budzić naszego niepokoju. Występują w postaci opatrunków hydrowłókistych i piankowych. W aptece do kupienia pod nazwą: Aquacel Ag, Aquacel Foam Ag, UrgoClean Ag, Urgotul Ag, Alginate Biatain Ag, Biatain Ag.
 • opatrunki siatkowe, stosowane do ran płaskich powstałych głównie w wyniku oparzenia I lub II stopnia, zalecane także na otarcia naskórka, ale tylko wtedy gdy nie ma oznak infekcji. Ich głównym zadaniem jest przyspieszenie gojenia się rany, jej oczyszczenie i zmniejszenie bólu. Pod ten opatrunek zalecane jest założenie opatrunku w żelu z zawartością oktenidyny. W aptece do kupienia pod nazwą: Urgotul, Adaptic, Atrauman, Grassolind, Jelonet.
 • Opatrunek piankowe (poliuretanowy) okluzyjny skutecznie chroni ranę przed środowiskiem zewnętrznym, bo zewnętrzną warstwę tworzy pianka. Opatrunki te są zalecane do stosowania w ranach o średnim i dużym wysięku, i na rany powstałe w anatomicznie trudnych miejscach, np. w okolicy stawów. Nie przepuszczają płynów i bakterii, ale przepuszczają wodę i parę wodną. W aptece do kupienia pod nazwą: Aquacel Foam, Biatain, PermaFoam, Mepilex, UrgoClean.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń