Rany – nie lekceważ pierwszych objawów powikłań

Nawet w niewielkiej ranie może dojść do powikłania gojenia się ran, które utrudnią jej wyleczenie. Co zrobić, aby rany goiły się właściwie? 

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Prawidłowo niewielkie rany goją się do 10 dni (zobacz etapy gojenia się rany). Po niewielkich ranach nie zostaje ślad. Jeśli organizm nie poradził sobie jednak z odbudowaniem idealnie wszystkich warstw skóry o takiej samej grubości – w tym miejscu pozostaną blizny.

Blizna jest również często śladem po ranie, w której pojawiło się zakażenie lub stan zapalny rany. To jednocześnie najgroźniejsze powikłania w leczeniu rany. Zakażona rana boli, jest zaczerwieniona i obrzęknięta, wypływa z niej wydzielina o nieprzyjemnym zapachu (sącząca się rana może mieć kolor żółty lub zielony). Gdy infekcja rany się rozwinie, rośnie temperatura ciała, spada ciśnienie, a tętno przyspiesza. Z zakażonej rany wypływa coraz więcej wydzieliny (zobacz, po czym poznać i co robić, gdy rana jest zakażona).

Zakażenie rany to poważny problem, jednak typowe objawy zakażenia rany to nie jedyne powikłania, jakie mogą wystąpić podczas leczenia ran. Inne powikłania także powodują, że rana dłużej i trudniej się goi, na przykład:

  • gdy sączy się z niej krew,
  • gdy powstanie w niej krwiak, który nie chce się wchłonąć,
  • gdy rozejdą się jej brzegi.

Wszystkie te sytuacje mogą sprawić, że rana ostra przekształci się w ranę przewlekłą. Gdy tak się stanie (to znaczy, gdy po sześciu tygodniach rana się nie goi), skontaktuj się z lekarzem.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Chirurg zajmujący się od wielu lat problemami trudno gojących się ran. Posiada duże doświadczenie w stosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu powikłanych ran, profilaktyce zaburzeń gojenia, w szeregu nowatorskich zastosowań (endovac, przetoki jelitowe). Organizator szkoleń i konferencji dotyczących terapii podciśnieniowej i szeroko pojętych problemów gojenia ran. Twórca i redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń