Prawidłowo niewielkie rany goją się do 10 dni (zobacz etapy gojenia się rany). Po niewielkich ranach nie zostaje ślad. Jeśli organizm nie poradził sobie jednak z odbudowaniem idealnie wszystkich warstw skóry o takiej samej grubości – w tym miejscu pozostaną blizny.
Blizna jest również często śladem po ranie, w której pojawiło się zakażenie lub stan zapalny rany. To jednocześnie najgroźniejsze powikłania w leczeniu rany. Zakażona rana boli, jest zaczerwieniona i obrzęknięta, wypływa z niej wydzielina o nieprzyjemnym zapachu (sącząca się rana może mieć kolor żółty lub zielony). Gdy infekcja rany się rozwinie, rośnie temperatura ciała, spada ciśnienie, a tętno przyspiesza. Z zakażonej rany wypływa coraz więcej wydzieliny (zobacz, po czym poznać i co robić, gdy rana jest zakażona).
Zakażenie rany to poważny problem, jednak typowe objawy zakażenia rany to nie jedyne powikłania, jakie mogą wystąpić podczas leczenia ran. Inne powikłania także powodują, że rana dłużej i trudniej się goi, na przykład:
- gdy sączy się z niej krew,
- gdy powstanie w niej krwiak, który nie chce się wchłonąć,
- gdy rozejdą się jej brzegi.
Wszystkie te sytuacje mogą sprawić, że rana ostra przekształci się w ranę przewlekłą. Gdy tak się stanie (to znaczy, gdy po sześciu tygodniach rana się nie goi), skontaktuj się z lekarzem.