Profilaktyka i leczenie błony śluzowej w zagrożeniu koronawirusem

Koronawirusy są osłonkowymi jednoniciowymi wirusami RNA i charakteryzują się wypustkami w kształcie pałeczek na powierzchni wirionu, czemu zawdzięczają nazwę koronawirusa – ze względu na podobieństwo wyglądu do korony słonecznej (Fehr, 20152). Jaka jest profilaktyka i leczenie błony śluzowej w zagrożeniu koronawirusem – poznaj szczegóły.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Profilaktyka i leczenie błony śluzowej w zagrożeniu koronawirusem
Podziel się wiedzą – udostępnij

Profilaktyka i leczenie błony śluzowej w zagrożeniu koronawirusem

Niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) zaleca stosowanie środków dezynfekujących o potwierdzonej „skuteczności wirusobójczej na wirusy otoczkowe”. Takie zalecenia obowiązywały w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego ze strony SARS-CoV i obowiązują obecnie w kontekście rozprzestrzeniania się 2019-nCoV (RKI,20154, RKI, 20205).

Profilaktyka i leczenie błony śluzowej – co to znaczy dla profesjonalistów i pacjentów? 

W typowych infekcjach górnych dróg oddechowych, o przebiegu wirusowym, przenoszonych drogą kropelkową narażone są najbardziej błony śluzowe nosa, gardła a także śluzówka oka.

Śluzówkę oka najlepiej profilaktycznie chronić zakładając okulary. Szczególnie w przypadku personelu pozostającego w kontakcie z osobami zainfekowanymi.

Zastosowanie miejscowych leków antyseptycznych, nie będących antybiotykami, pozwoli zmniejszyć ryzyko nadkażenia miejscowego, zarówno śluzówek nosa jak i gardła. Dlatego zaleca się stosowanie miejscowych antyseptyków, w celu łagodzenia objawów podczas rozwoju infekcji koronawirusami. Preparaty te wykazują skuteczność na wirusy osłonkowe, do grupy której należy koronawirus. Zalicza się do nich m.in produkty na bazie oktenidyny:

  • z możliwością stosowania do płukania gardła (np. octenisept, octenident),
  • w postaci żelu – stosowane do profilaktyki błony śluzowej nosa – np. octenisan żel do nosa
  • tabletek do ssania gardła, które są dostępne na receptę.

Nie ulega wątpliwości, iż najskuteczniejsze w dobie zagrożenia koronawirusem jest jak najczęstsze przerywanie drogi zakażenia poprzez mycie i/lub dezynfekcję rąk oraz stosowanie zasad higieny osobistej.

 

Profilaktyka i leczenie błony śluzowejjak prawidłowo i skutecznie myć ręce.

Zadbaj o zdrowie swoje oraz swoich najbliższych i pokaż im poniższy film instruktażowy:

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń