Prawidłowa higiena miejsc intymnych

Jaka powinna być prawidłowa higiena miejsc intymnych? Wiele osób uważa, że pod tym pojęciem kryje się częste mycie stref intymnych bez wnikania w szczegóły. Tymczasem nieprawidłowa higiena może być również przyczyną wielu dolegliwości. A te mogą wymagać specjalistycznego leczenia. Prawidłowo wykonywana nie wymaga skomplikowanych zabiegów, ani ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

dr hab. n. med. Grzegorz Surkont | dr n. med. Edyta Wlaźlak
A A A
Jak prawidłowo dbać o higienę stref intymnych?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Jak dbać o higienę stref intymnych – częstotliwość mycia

Narządy płciowe kobiet i mężczyzn są schowane przed bezpośrednią ekspozycją. To tu panuje, zwłaszcza u kobiet, ciepło i duża wilgotność. Te warunki są idealne do rozwoju bakterii. Zazwyczaj organizm sam sobie z nimi radzi, ponieważ w pochwie znajdują się pożyteczne szczepy bakterii Lactobacillus, tworzące kwas mlekowy. Odpowiadają one za kwaśny odczyn, który chroni przed rozwojem szkodliwych i chorobotwórczych patogenów. Chcąc utrzymać naturalne, niskie pH stref intymnych, nie należy go naruszać.

Dbanie o higienę intymną nie musi oznaczać kąpieli kilka razy dziennie. Przy standardowym trybie życia wystarczające jest mycie dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem. Dzięki temu nie zaburzymy naturalnego pH skóry. Należy też pamiętać, że woda wysusza, więc przy wrażliwej skórze może dojść do nadmiernego podrażnienia wrażliwego w tych strefach naskórka.

W szczególnych sytuacjach dbanie o higienę miejsc intymmhych oznacza konieczność częstszego mycia. Do takich sytuacji zaliczamy mycie po uprawianiu wysiłkowego sportu, podczas dużych upałów, po kąpieli w basenie i przed nim, czy po stosunku seksualnym.

Odpowiednie środki myjące

Mając na względzie konieczność utrzymania niskiego pH, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do higieny intymnej. Mydła, szczególnie te perfumowane, mają na ogół wysokie pH, w związku z czym szybko niszczą naturalną mikroflorę bakteryjną narządów płciowych. Mogą też powodować uczulenia. Właściwe preparaty do higieny intymnej powinny być bezzapachowe i łagodne, o obniżonym pH oraz zawierające kwas mlekowy i metabolity Lactobacillus. Zaś w czasie podróży można używać chusteczek nawilżanych, przeznaczonych do mycia stref intymnych.

Niewskazane środki higieniczne

Należy unikać mydeł w kostkach. Mogą na nich pozostawać drobnoustroje chorobotwórcze. Bezwzględnie nie powinno się używać gąbek oraz myjek, ponieważ na ich powierzchni również mogą się rozwijać szkodliwe drobnoustroje. Wyjątkowo lubiące ciepłe i wilgotne środowisko panujące w łazience. Ponadto nie powinno się używać dezodorantów, zapachowych papierów toaletowych, perfumowanych wkładek i podpasek ani kosmetyków na bazie alkoholu, gdyż wszelkie środki zapachowe i alkohol silnie podrażniają delikatny naskórek i wysuszają go. Niewskazane są również długie kąpiele w wannie, szczególnie w zbyt gorącej wodzie oraz z użyciem zapachowych płynów do kąpieli, kulek kąpielowych, perfumowanych soli czy nacieranie okolic miejsc intymnych pachnącymi, zawierającymi parabeny balsamami do ciała. Dla zachowania prawidłowej higieny miejsc intymnych najodpowiedniejszy jest szybki prysznic.

Właściwa technika mycia

Prawidłowa higiena intymna to również właściwa technika mycia. Kobiety powinny myć się w kierunku „od przodu do tyłu”, by nie przenosić w okolicę narządów rodnych bakterii zasiedlających okolice odbytu. Z kolei panowie muszą pamiętać o delikatnym myciu łojowej wydzieliny pod napletkiem. Co więcej, do wycierania okolic intymnych należy używać osobnych ręczników, nie tych, którymi wyciera się całe ciało, twarz i ręce. Ręczniki powinny być często zmieniane oraz dokładnie suszone, aby ręcznik nie stanowił siedliska dla różnego typu bakterii, wirusów czy grzybów.

Jak dbać o higienę stref intymnych – domowe sposoby na dbanie o strefy intymne

Przy zachowaniu wszystkich zasad nie są potrzebne żadne dodatkowe zabiegi. Jeżeli jednak przytrafią się drobne problemy, np. otarcia wrażliwego naskórka, wysuszenie i podrażnienie delikatnej skóry okolic intymnych lub zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej po antybiotykoterapii, warto skorzystać z domowych sposobów dbania o higienę intymną.

Przykładowo, okolice płciowe można przemywać letnimi naparami z rumianku, babki lancetowatej, ziela krwawnika czy aloesu, które mają właściwości antyseptyczne i łagodzące podrażnienia. W przypadku silniejszych otarć lub drobnych podrażnień warto skorzystać z preparatów zawierających alantoinę lub pantenol. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie preparatów pielęgnacyjnych, jak krem regenerujący octenisept krem. Krem ten posiada właściwości łagodzące (zawierają pantenol i bisabol, bez środków zapachowych i barwników).  Oktenidyna, która znajduje się w składzie kremu, posiada właściwości antybakteryjne. Jest ona skuteczną i bezpieczną substancją o potwierdzonej skuteczność na drożdżaki i bakterie, które często są przyczyną miejscowych nadkażeń. Należy jednak pamiętać, że zioła i preparaty do pielęgnacji i higieny okolic intymnych są przeznaczone wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Stosowanie się do powyższych wskazówek, z pewnością sprawi, że higiena stref intymnych będzie na właściwym poziomie, co pomoże uniknąć wam nieprzyjemnych dolegliwości okolic intymnych, dzięki czemu będziecie mogli cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją fizyczną.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

dr hab. n. med. Grzegorz Surkont | dr n. med. Edyta Wlaźlak

dr n. med. Edyta Wlaźlak

specjalista ginekolog-położnik

Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Dermed w Łodzi

Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej

I Katedra Ginekologii i Położnictwa

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

 

 

 

 

 

 

 

 

dr hab. n. med. Grzegorz Surkont

specjalista ginekolog-położnik

Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Dermed w Łodzi

Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej

I Katedra Ginekologii i Położnictwa

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Od ponad 20 lat zajmujemy się dolegliwościami uroginekologicznymi, ciągle poszukując coraz lepszych metod diagnostycznych i terapeutycznych, zarówno nieoperacyjnych jak i operacyjnych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń