Powikłania przy ranie operacyjnej

wywiad z Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Pytanie: Często pojawia się pytanie – Jak długo goją się rany po operacji?

 

Rana  pooperacyjna to każda rana wykonana przez chirurga w celu przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zabiegi minimalnie inwazyjnie, czyli tak zwane operacje “bezkrwawe“ czy “operacje bez blizny“ również wymagają nacięcia co wiąże się z powstaniem rany pooperacyjnej – jest ona mniejsza, w miejscu mniej widocznym. Jedno jest pewne, każdy zabieg operacyjny może prowadzić do powikłania jakim jest  zakażenie rany pooperacyjnej .Wszystko zależy od rodzaju zabiegu, stanu chorego i jego przygotowania do zabiegu – tzw.prehabilitacji (www.prehabilitacja.pl), rozległości i umiejscowienia rany.

 

Pytanie: Jakie są najczęstsze symptomy zakażenia rany pooperacyjnej?

Ogólnie do  symptomów  zakażenia miejscowego rany należą: zaczerwienienie, ból i pieczenie, uczucie nadmiernego ciepła wokół rany, wysięk (wyciek) z rany po operacji tzw. ropiejąca rana, czemu dodatkowo często towarzyszy nieprzyjemny zapach i gorączka.

 

Pytanie: Zatem jak powinna przebiegać pielęgnacja rany pooperacyjnej? 

Najważniejsze to nie dopuścić do zakażenia z powodu błędnej pielęgnacji rany pooperacyjnej. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdy naszym nadrzędnym celem jest skrócenie czasu pobytu w szpitalu i jak najlepsze wygojenie rany, by chory nie musiał kontynuować leczenia w poradni lub ponownie w szpitalu. Opatrunki powinny być zmieniane, gdy jest to niezbędne. Niektóre specjalistyczne opatrunki, można utrzymać nawet do 7 dni od zabiegu. Oczywiście decyzja o czasie utrzymania zależy od rodzaju rany, stanu opatrunku, wysięku, dolegliwości. Przy każdej zleconej zmianie opatrunku powinnyśmy minimum myć ręce i stosować lek odkażający. W miarę możliwości powinniśmy stosować nowoczesne opatrunki specjalistyczne. Nie unikać kąpieli pod prysznicem. W celu lepszego gojenia, w czasie kiedy na ranie są jeszcze szwy pooperacyjne, dodatkowo pod opatrunek możemy stosować żel z zawartością hydroksyetylocelulozy i substancji antybakteryjnej – np. octenilin żel – który spełni dwojaką funkcję zmniejszy i wyłagodzi blizny, a także zabezpieczy przed nadkażeniem oraz zapewni odpowiednie środowisko rany.

W ranach z wysiękiem lub w sytuacji gdy dochodzi do rozejścia się brzegów rany na niewielkim odcinku – należy zastosować preparat w żelu z zawartością oktenidyny (np. octenilin żel) – ilość zależna od wysięku i wielkości rozejścia.

Opatrunek nakładamy tak, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, dotykając jedynie brzegów i części klejącej. Warto stosować opatrunki chłonne z zabezpieczeniem przysychania do rany.

 

Pytanie: Jak pielęgnować ranę i skórę wokół po zdjęciu szwów?

Skóra wokół rany wraz z miejscem rany powinna być odpowiednio nawilżona, natłuszczona i posiadać zabezpieczenie antybakteryjne do całkowitego zabliźnienia rany. W tym celu używamy kremów, które posiadają właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne, np. poprzez zawartość oktenidyny w kremie octenicare lub octenilin żelu.

Dziękuję za rozmowę.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Chirurg zajmujący się od wielu lat problemami trudno gojących się ran. Posiada duże doświadczenie w stosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu powikłanych ran, profilaktyce zaburzeń gojenia, w szeregu nowatorskich zastosowań (endovac, przetoki jelitowe). Organizator szkoleń i konferencji dotyczących terapii podciśnieniowej i szeroko pojętych problemów gojenia ran. Twórca i redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń