Pytanie: Często pojawia się pytanie – Jak długo goją się rany po operacji?
Rana pooperacyjna to każda rana wykonana przez chirurga w celu przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zabiegi minimalnie inwazyjnie, czyli tak zwane operacje “bezkrwawe“ czy “operacje bez blizny“ również wymagają nacięcia co wiąże się z powstaniem rany pooperacyjnej – jest ona mniejsza, w miejscu mniej widocznym. Jedno jest pewne, każdy zabieg operacyjny może prowadzić do powikłania jakim jest zakażenie rany pooperacyjnej .Wszystko zależy od rodzaju zabiegu, stanu chorego i jego przygotowania do zabiegu – tzw.prehabilitacji (www.prehabilitacja.pl), rozległości i umiejscowienia rany.
Pytanie: Jakie są najczęstsze symptomy zakażenia rany pooperacyjnej?
Ogólnie do symptomów zakażenia miejscowego rany należą: zaczerwienienie, ból i pieczenie, uczucie nadmiernego ciepła wokół rany, wysięk (wyciek) z rany po operacji tzw. ropiejąca rana, czemu dodatkowo często towarzyszy nieprzyjemny zapach i gorączka.
Pytanie: Zatem jak powinna przebiegać pielęgnacja rany pooperacyjnej?
Najważniejsze to nie dopuścić do zakażenia z powodu błędnej pielęgnacji rany pooperacyjnej. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdy naszym nadrzędnym celem jest skrócenie czasu pobytu w szpitalu i jak najlepsze wygojenie rany, by chory nie musiał kontynuować leczenia w poradni lub ponownie w szpitalu. Opatrunki powinny być zmieniane, gdy jest to niezbędne. Niektóre specjalistyczne opatrunki, można utrzymać nawet do 7 dni od zabiegu. Oczywiście decyzja o czasie utrzymania zależy od rodzaju rany, stanu opatrunku, wysięku, dolegliwości. Przy każdej zleconej zmianie opatrunku powinnyśmy minimum myć ręce i stosować lek odkażający. W miarę możliwości powinniśmy stosować nowoczesne opatrunki specjalistyczne. Nie unikać kąpieli pod prysznicem. W celu lepszego gojenia, w czasie kiedy na ranie są jeszcze szwy pooperacyjne, dodatkowo pod opatrunek możemy stosować żel z zawartością hydroksyetylocelulozy i substancji antybakteryjnej – np. octenilin żel – który spełni dwojaką funkcję zmniejszy i wyłagodzi blizny, a także zabezpieczy przed nadkażeniem oraz zapewni odpowiednie środowisko rany.
W ranach z wysiękiem lub w sytuacji gdy dochodzi do rozejścia się brzegów rany na niewielkim odcinku – należy zastosować preparat w żelu z zawartością oktenidyny (np. octenilin żel) – ilość zależna od wysięku i wielkości rozejścia.
Opatrunek nakładamy tak, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, dotykając jedynie brzegów i części klejącej. Warto stosować opatrunki chłonne z zabezpieczeniem przysychania do rany.
Pytanie: Jak pielęgnować ranę i skórę wokół po zdjęciu szwów?
Skóra wokół rany wraz z miejscem rany powinna być odpowiednio nawilżona, natłuszczona i posiadać zabezpieczenie antybakteryjne do całkowitego zabliźnienia rany. W tym celu używamy kremów, które posiadają właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne, np. poprzez zawartość oktenidyny w kremie octenicare lub octenilin żelu.
Dziękuję za rozmowę.