Podrażnienia i ranki po goleniu

Swędzenie, czerwone krostki, pieczenie, a nawet krwawienie – czy podrażnienia i ranki po goleniu nie są ci obce? Problem ten nasila się szczególnie podczas sezonu wakacyjnego, kiedy chcemy pokazać idealnie ogolone nogi i ciało na plaży. Nie jest obcy również mężczyznom, u których zaczerwienia po goleniu to codzienność. Podrażnienie stanowi nie tylko kwestię estetyczną, ale potrafi być przyczyną dyskomfortu i bólu. Jaki jest najlepszy sposób na podrażnienia po goleniu? Jak usunąć zaczerwienienia na twarzy metodami domowymi? Jak złagodzić przykre dolegliwości? 

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podrażnienia i ranki po goleniu
Podziel się wiedzą – udostępnij

Podrażnienia i ranki po goleniu – jak golić się bezpiecznie

Zawsze używaj ostrej maszynki. Jest to jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego golenia. Jeśli decydujesz się na maszynkę jednorazową, zgodnie z zaleceniem należy wyrzucić ją po zakończonym goleniu. Jednorazowa maszynka zostawiona w wilgotnym miejscu, na przykład pod prysznicem może być siedliskiem bakterii i grzybów, które często prowadzą do bakteryjnego zapalenia okołomieszkowego lub zakażenia. Jeżeli wybieramy maszynki z wymiennymi ostrzami, warto ją wysuszyć oraz odkazić po każdym użyciu.

O czym warto pamiętać podczas golenia poszczególnych części ciała?

Nasza skóra w różnych częściach ciała, znacząco się różni. Dlatego omówimy każdy rejon osobno. Podrażnienia po goleniu pach występują bardzo często -skóra jest tutaj zdecydowanie delikatniejsza. Przed goleniem pomocna może okazać się ciepła kąpiel, która odpowiednio zmiękczy skórę. Także peeling, który przygotuje naskórek do efektywnego golenia. Nakładając delikatny krem lub piankę kilka minut przed zabiegiem, zadbamy o odpowiednie nawilżenie delikatnych stref. Cały zabieg kończymy zaaplikowaniem nawilżającego kremu lub balsamu, który zapewni ochronę po depilacji.

Przed rozpoczęciem depilacji nóg najlepiej jest wziąć ciepłą, relaksującą kąpiel w wannie. W ten sposób naskórek będzie zmiękczony, a mieszki włosowe się rozszerzą. Dzięki temu będzie nam łatwiej usunąć włoski, minimalizując podrażnienia po goleniu nóg. Następnie dobrze jest wykonać peeling, podczas którego pozbędziemy się martwego naskórka. Golenie okaże się wówczas dużo efektywniejsze, ponieważ ostrze będzie przesuwać się bezpośrednio po włosach. Unikajmy golenia nóg na sucho, tym bardziej nie róbmy tego w pośpiechu, tuż przed wyjściem do pracy lub na plażę. W ten sposób mogą powstać bolesne rany.  Aby nasz zabieg był komfortowy i wykonany dokładnie, należy użyć specjalnego balsamu lub pianki do golenia. Zapewni nam to skuteczny poślizg oraz nawilżenie skóry.

Usuwanie włosów z okolic bikini stanowi nie lada wyzwanie. Skóra w tym miejscu jest wyjątkowo delikatna i często pojawia się problem wrastania włosków. Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych będą mniejsze, jeżeli wykonamy przeciwzapalny peeling zarówno przed jak i po zabiegu. Niezbędna jest tutaj wyjątkowa ostrożność, aby zapobiec dostaniu się substancji złuszczającej naskórek do okolic intymnych. Usuwanie włosków z kierunkiem ich wzrostu zminimalizuje podrażnienia po goleniu bikini. Miejsca te są również podatne na uczulenia spowodowane balsamami, możemy więc zastosować naturalny olej kokosowy, który umożliwi odpowiedni poślizg maszynce.

Podrażnienia i ranki po goleniu – o czym trzeba pamiętać!

Zawsze po goleniu użyj leku odkażającego w celu zminimalizowania ryzyka nadkażenia, nawet jeśli gołym okiem nie widać małych zranień. W szczególności dotyczy to takich stref jak twarz, pachy i miejsca intymne. W tym celu można użyć wygodnego preparatu w sprayu, np. octeniseptu – leku odkażającego na rany – po prostu spryskaj i odczekaj 1 minutę.

Okiem mężczyzny – podrażnienia po goleniu zarostu

Zarost męski przed goleniem również należy zmiękczyć. W tym celu warto przemyć twarz ciepłą wodą lub zastosować ciepły okład z ręcznika. Na rynku dostępne są specjalne pianki do golenia, zmiękczające zarost. Dużą rolę odgrywa też odpowiednia dezynfekcja maszynki. Można do tego użyć wrzątku lub preparatu na bazie alkoholu. Gdy zdecydujemy się na golenie maszynką elektryczną podrażnienia mogą być mniejsze, ale zarost nie jest ścinany tak dokładnie.

Warto po goleniu przetrzeć skórę lekiem odkażającym żeby zapobiec nadkażeniu lub zaczerwieniu miejsca, szczególnie jeśli doszło do zranienia. Warto zastosować lek odkażający bez zawartości alkoholu, który nie wysuszy dodatkowo skóry – np. octenisept.

Podrażnienia i ranki po goleniu – jak je złagodzić?

Jeżeli jednak mimo zastosowania wszystkich rad i wskazówek na twoich nogach, twarzy czy w okolicach bikini pojawiają się czerwone krostki lub swędząca wysypka postaw na delikatnie pielęgnujący krem do skóry wrażliwej i podrażnionej, taki jak chociażby octenisept krem. Zawarte w nim składniki – pantenol, bisabolol oraz oktenidyna o właściwościach antybakteryjnych – złagodzą podrażnienia i pobudzą naturalną regenerację skóry.

Kiedy jednak krostki zaczynają pękać albo doszło do zacięcia podczas golenia, zachowaj spokój. W tej sytuacji wybierz preparat, który nie tylko zapewni odpowiednie nawilżenie podrażnionej skóry, ale przede wszystkim odkazi ranę. Takim produktem jest octenisept – lek odkażający na rany, który nie zawiera alkoholu, nie powoduje pieczenia i przeznaczony jest do dezynfekcji nawet delikatnej skóry.

Chociaż podrażnienia i krostki po goleniu to powszechny problem, z pewnością można z nim wygrać. Unikanie popularnych błędów oraz odpowiednia pielęgnacja podrażnionej skóry to podstawa sukcesu.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń