Jak odróżnić czerniaka od niegroźnej zmiany skórnej?

Pieprzyki na ciele pojawią się u każdego człowieka, równolegle niemal każdy zna pojęcie czerniak, bez względu na stopień zainteresowania tematyką medyczną. Czerniaki są nowotworem złośliwym, który powstaje z komórek barwnikotwórczych, umiejscowionych w dolnej części naskórka.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Czerniaki nie pojawiają się wyłącznie na powierzchni skóry, mogą być zlokalizowane także na nabłonku, który pokrywa błony śluzowe. Niemniej jednak, coraz więcej osób uważnie obserwuje zmiany barwnikowe na swoim ciele. Zdarza się, że brak posiadania specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy medycznej uniemożliwia rozróżnienie pieprzyka od czerniaka. Wszelkie niepokojące zmiany powinny zostać skonsultowane z lekarzem, dlatego przedstawiamy sposób na dostrzeżenie niebezpiecznych zmian na skórze. 

 

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Rozwój medycyny skoncentrowany jest m.in. na niebezpiecznych zmianach na skórze. Umożliwił stworzenie cech charakterystycznych dla czerniaka, których dostrzeżenie powinno być powodem niezwłocznej wizyty u dermatologa. Różnice pomiędzy pieprzykiem a czerniakiem są następujące:

  • asymetria – groźne znamiona na skórze najczęściej posiadają asymetryczne wymiary, a z kolei pieprzyki cechują się zachowaniem symetrycznego kształtu;
  • brzegi – niebezpieczne pieprzyki posiadają nieregularne brzegi;
  • kolor – wśród pieprzyków najczęściej dostrzegalna jest jednolita barwa. Niebezpieczne zmiany charakteryzują się posiadaniem niejednolitego koloru, na ich powierzchni mogą występować przejaśnienia oraz zaciemnienia. Czerniak niekoniecznie musi przyjmować ciemną barwę, adekwatną do nazwy.
  • średnica oraz dynamika zmian – na powierzchni niebezpiecznych zmian można dostrzec bardzo szybki wzrost. W bardzo krótkim czasie czerniak może zwiększyć swoją powierzchnię, a pieprzyki rosną powoli, przez kilka lat.
  • uwypuklenie powierzchni – w przypadku czerniaków dostrzegalna jest nierówna powierzchnia, która posiada nietypowe uwypuklenia. W przeciwieństwie do pieprzyków, które w nielicznych przypadkach są wypukłe, jednak ich budowa nad powierzchnią skóry jest regularna.

Wyżej wymienione cechy umożliwiają stworzenie wyobrażenia jak wygląda czerniak. Każdy człowiek powinien posiadać wiedzę jak odróżnić czerniaka od pieprzyka, a w szczególności osoby, które w swojej rodzinie posiadały przypadki zachorowania na czerniaka. Ostateczna decyzja o uznaniu zmiany na skórze jako złośliwego nowotworu spoczywa w gestii dermatologa wykonującego badanie dermatoskopem. Potwierdzeniem postawionej diagnozy jest badanie histopatologiczne wyciętej zmiany, które najdokładniej określa typ zmiany.

Przebieg objawów czerniaka

Objawy czerniaka są bardzo łagodne w początkowej fazie rozwoju nowotworu. Podstawową wskazówką, która daje niepokojące sygnały jest metamorfoza zmiany na skórze. Dopiero w późniejszym etapie pojawiają się zaczerwienienia na skórze, a także świąd czy owrzodzenie. Często zdarza się, że czerniak krwawi. Ból pojawia się stosunkowo późno, najczęściej kiedy niebezpieczna zmiana na skórze jest już bardzo dobrze ukształtowana i towarzyszą jej przerzuty.

Na ciele mogą rozwinąć się zmiany w różnych kolorach. Czerwone znamiona wyglądem mogą być zbliżone do pajączków, powstających na skutek reakcji naczyń krwionośnych na zmianę temperatury. Dopiero pojawiający się ból oraz dyskomfort wymaga pokazania ich lekarzowi. Biała zmiana na skórze jest efektem zaburzeń barwnikowych. Charakterystyczne odbarwienie nie jest wyłącznym objawem bielactwa, ponieważ występuje także w innych zaburzeniach, jednak najczęściej są to zmiany odległe od czerniaka.

Szczególną uwagą należy obdarzyć zmiany na skórze, które ulokowane są w podrażnianych miejscach. Pieprzyki na ciele, które poddawane są stałym mechanicznym uszkodzeniom, np. od pocierania, mogą w przyszłości przeobrazić się w niebezpieczną zmianę. Wówczas zalecane jest ich profilaktyczne usunięcie przez lekarza.

Skaleczonym pieprzyk – co zrobić?

Zdarzają się sytuacje, kiedy z powodu nieuwagi można doprowadzić do uszkodzenia pieprzyka, poprzez rozdrapanie lub w trakcie depilacji. Wówczas należy podejść z należytą uwagą do środków dezynfekcyjnych stosowanych na ranę i wybierać wyłącznie te, które posiadają rekomendacje lekarzy i farmaceutów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie na ranę bezbarwnego leku antyseptycznego, aby nie zaburzał oglądu rany i chronił przed zakażeniem. Rekomendowanym lekiem jest octenisept Otarcia, zaczerwienia skóry wokół pieprzyka można także pielęgnować kremem o właściwościach antybakteryjnych (jednakże unikamy stosowania miejscowo antybiotyków). Na rynku pojawił się krem o właściwościach regenerujących i antybakteryjnych – octenicare. Jednorazowe skaleczenie pieprzyka prawdopodobnie nie przyczyni się do rozwoju nowotworu, jednak warto zapobiegać podobnym zdarzeniom w przyszłości. Po zagojeniu się rany należy udać się na konsultację lekarską w sprawie potencjalnego usunięcia danego znamiona.

Jak przebiega usuwanie pieprzyków?

Charakterystyczna brązowa plama na skórze, która posiada jedną z opisanych wcześniej w artykule cech charakterystycznych dla czerniaka, powinna być pokazana lekarzowi. Najczęściej konieczne jest jej usunięcie. Dużą popularnością cieszy się usuwanie znamion przy pomocy lasera, jednak zalecane jest to wyłącznie dla zmian, które są nieestetyczne. Dalsza diagnostyka możliwa jest wyłącznie poprzez chirurgiczne opracowanie znamienia. Wówczas wycięty element poddawany jest badaniu histopatologicznemu, co najdokładniej określa rodzaj znamienia.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń