To przykłady zabiegów, po które może sięgnąć każda osoba, u której wykluczy się wszystkie przeciwwskazania w postaci np. chorób, opryszczki, trądziku czy okresu ciąży. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że każde działanie medycyny estetycznej opartej na technologii, minimalnie uszkadza skórę. To ingerencja, która przynosi widoczne korzyści i niewidoczne minusy – m.in. spowalniane procesy regeneracyjne. Pielęgnacja skóry po zabiegach estetycznych na twarz jest konieczna – pozwala odbudować najgłębsze warstwy skóry i zachować jej zdrowie. O czym trzeba pamiętać i jakich kosmetyków używać, aby nie tylko odżywić, ale przede wszystkim nie podrażnić twarzy?
Pielęgnacja skóry po zabiegach estetycznych twarzy – dlaczego jest potrzebna?
Pacjent, który wychodzi z gabinetu medycyny estetycznej jest po zabiegu narażony na wystąpienie zaczerwienienia, zasinienia, obrzęku, uczucia ściągnięcia skóry twarzy, pieczenia lub bólu. Wszystkie te dolegliwości są nieprzyjemne i utrudniają funkcjonowanie nie tylko przez kilka godzin po zakończeniu zabiegu, ale nawet przez kilka dni. Dodatkowo trzeba zachować środki ostrożności takie jak np. unikanie słońca, solarium, sauny, basenu i intensywnych treningów fizycznych przez ok. 7 dni. Dzieje się tak dlatego, że w czasie zabiegu dochodzi do podrażnienia skóry i głębokiego przenikania np. impulsów elektrycznych (mezoterapia bezigłowa). Popularny botoks, czyli wstrzykiwanie toksyny botulinowej na zmarszczki to z kolei zahamowanie przewodzenia impulsów nerwowych, co pomimo bezpieczeństwa zabiegu, jest jednak ingerencją w układ nerwowy. Podobnych dolegliwości można spodziewać się po wstrzyknięciu za pomocą kaniuli kwasu hialuronowego. Pielęgnacja skóry po kwasach i innych zabiegach poprawy estetyki twarzy jest więc koniecznością.
Skuteczne kremy regeneracyjne
Rynek kosmetyczny jest przepełniony produktami pielęgnacyjnymi. Krem odbudowujący naskórek wybiera się niestety często pod wpływem reklamy, popularności, opinii internautów czy innych nieobiektywnych kryteriów. W podejmowaniu decyzji warto jednak opierać się na świadomości i analizie składu produktu do pielęgnacji. Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej na twarz powinna być wspierana produktami, które oprócz działania regenerującego będą wykazywać właściwości antybakteryjne. Jednakże musimy pamiętać, iż nie należy stosować antybiotyków miejscowych, ponieważ powodują one narastanie wielolekoodporności bakterii i nie wykazują działania o szerokim spektrum bakteryjnym i grzybiczym.
W pierwszych dniach po zabiegu szczególnie tam gdzie została naruszona skóra i powstały rany, przed nałożeniem kremów regeneracyjnych należy miejsca narażone na infekcję przetrzeć jałowym wacikiem nasączonym bezpiecznym, bezbarwnym i skutecznym lekiem odkażającym (np. octenisept). Należy odczekać 1 min. i ewentualnie osuszyć skórę jałowym gazikiem. Następnie na zmienioną skórę po zabiegach medycyny estetycznej nakładamy krem regenerujący, który zapewni nam nawilżenie, regenerację naskórka a także zabezpieczy przed nadkażeniem (np. octenicare).
Octenicare to krem bezzapachowy i pozbawiony substancji barwiących. Zawiera pantenol i bisabolol oraz wazelinę, która odpowiedzialna jest za właściwości regenerująco – nawilżające, natomiast zawartość oktenidyny zabezpiecza i chroni przed nadkażeniem skóry po zabiegach medycyny estetycznej. Zadbajmy więc, żeby pielęgnacja skóry po zabiegach chirurgii estetycznej była realizowana za pomocą odpowiednich, skutecznych produktów w celu zminimalizowania ryzyka ewentualnych skutków ubocznych po przeprowadzonym zabiegu.