Prawidłowa pielęgnacja twarzy po zabiegach medycyny estetycznej

Korzyści płynące z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych na twarzy są powszechnie znane. Mikrodermabrazja skutecznie oczyści skórę, mezoterapia wypełni zmarszczki i ujędrni twarz, a laserowe działania usuną przebarwienia i zagoją blizny.

Lek. med. rodzinnej i estetycznej Mariusz Borkowski
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

To przykłady zabiegów, po które może sięgnąć każda osoba, u której wykluczy się wszystkie przeciwwskazania w postaci np. chorób, opryszczki, trądziku czy okresu ciąży. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że każde działanie medycyny estetycznej opartej na technologii, minimalnie uszkadza skórę. To ingerencja, która przynosi widoczne korzyści i niewidoczne minusy – m.in. spowalniane procesy regeneracyjne. Pielęgnacja skóry po zabiegach estetycznych na twarz jest konieczna – pozwala odbudować najgłębsze warstwy skóry i zachować jej zdrowie. O czym trzeba pamiętać i jakich kosmetyków używać, aby nie tylko odżywić, ale przede wszystkim nie podrażnić twarzy?

Pielęgnacja skóry po zabiegach estetycznych twarzy – dlaczego jest potrzebna?

Pacjent, który wychodzi z gabinetu medycyny estetycznej jest po zabiegu narażony na wystąpienie zaczerwienienia, zasinienia, obrzęku, uczucia ściągnięcia skóry twarzy, pieczenia lub bólu. Wszystkie te dolegliwości są nieprzyjemne i utrudniają funkcjonowanie nie tylko przez kilka godzin po zakończeniu zabiegu, ale nawet przez kilka dni. Dodatkowo trzeba zachować środki ostrożności takie jak np. unikanie słońca, solarium, sauny, basenu i intensywnych treningów fizycznych przez ok. 7 dni. Dzieje się tak dlatego, że w czasie zabiegu dochodzi do podrażnienia skóry i głębokiego przenikania np. impulsów elektrycznych (mezoterapia bezigłowa). Popularny botoks, czyli wstrzykiwanie toksyny botulinowej na zmarszczki to z kolei zahamowanie przewodzenia impulsów nerwowych, co pomimo bezpieczeństwa zabiegu, jest jednak ingerencją w układ nerwowy. Podobnych dolegliwości można spodziewać się po wstrzyknięciu za pomocą kaniuli kwasu hialuronowego. Pielęgnacja skóry po kwasach i innych zabiegach poprawy estetyki twarzy jest więc koniecznością.

Skuteczne kremy regeneracyjne

Rynek kosmetyczny jest przepełniony produktami pielęgnacyjnymi. Krem odbudowujący naskórek wybiera się niestety często pod wpływem reklamy, popularności, opinii internautów czy innych nieobiektywnych kryteriów. W podejmowaniu decyzji warto jednak opierać się na świadomości i analizie składu produktu do pielęgnacji. Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej na twarz powinna być wspierana produktami, które oprócz działania regenerującego będą wykazywać właściwości antybakteryjne. Jednakże musimy pamiętać, iż nie należy stosować antybiotyków miejscowych, ponieważ powodują one narastanie wielolekoodporności bakterii i nie wykazują działania o szerokim spektrum bakteryjnym i grzybiczym.
W pierwszych dniach po zabiegu szczególnie tam gdzie została naruszona skóra i powstały rany, przed nałożeniem kremów regeneracyjnych należy miejsca narażone na infekcję przetrzeć jałowym wacikiem nasączonym bezpiecznym, bezbarwnym i skutecznym lekiem odkażającym (np. octenisept). Należy odczekać 1 min. i ewentualnie osuszyć skórę jałowym gazikiem. Następnie na zmienioną skórę po zabiegach medycyny estetycznej nakładamy krem regenerujący, który zapewni nam nawilżenie, regenerację naskórka a także zabezpieczy przed nadkażeniem (np. octenicare).

Octenicare to krem bezzapachowy i pozbawiony substancji barwiących. Zawiera pantenol i bisabolol oraz wazelinę, która odpowiedzialna jest za właściwości regenerująco – nawilżające, natomiast zawartość oktenidyny zabezpiecza i chroni przed nadkażeniem skóry po zabiegach medycyny estetycznej. Zadbajmy więc, żeby pielęgnacja skóry po zabiegach chirurgii estetycznej była realizowana za pomocą odpowiednich, skutecznych produktów w celu zminimalizowania ryzyka ewentualnych skutków ubocznych po przeprowadzonym zabiegu.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Lek. med. rodzinnej i estetycznej Mariusz Borkowski

Absolwent II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Pracę lekarza traktuje jako powoływanie i wyzwanie. Proponuje swoim Pacjentom najbardziej skuteczne terapie i dlatego nieustannie szuka nowych rozwiązań uczestnicząc w międzynarodowych szkoleniach i kongresach. Jako ekspert ds. zdrowia uczestniczy w pracach Parlamentu Europejskiego. Jego główne obszary zainteresowań stanowią medycyna estetyczna oraz leczenie schorzeń wynikających z otyłości. Nie są mu też obce zagadnienia zintegrowanych działań w opiece medycznej i wykorzystanie ich w telemedycynie.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń