Prawidłowa pielęgnacja tatuażu – główne zasady

Tatuaż to ozdoba ciała, która w ostatnich latach stała się bardzo modna. Kiedyś kojarzony był tylko z półświatkiem, dziś jest symbolem niezależności, manifestacją poglądów, świadczy o oryginalności, a także podążaniu za modą. Tatuaż jest piękną ozdobą, posiadają go ludzie w każdym wieku, o różnym statusie społecznym. Miejsce wykonania tatuażu musi się prawidłowo wygoić. Aby ten proces przebiegł sprawnie należy zadbać o kilka ważnych elementów.

A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Pielęgnacja tatuażu bezpośrednio po zabiegu

Każdy tatuaż, nawet ten wykonany w najbardziej higienicznych i sterylnych warunkach, to poważna ingerencja w ciało w wyniku której dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Zdarza się, że rany się źle goją na skutek rozwoju infekcji. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Po wykonaniu zabiegu należy zdezynfekować ranę, (przyda się do tego np. Octenisept spray, który zabezpieczy skórę przed zakażeniem. Preparat warto stosować po każdym myciu). Do mycia polecane są specjalistyczne kosmetyki, np. mydło do tatuaży. Bardzo istotne jest, aby nie pocierać podrażnionej skóry. Do jej osuszenia przyda się papierowy ręcznik, który wchłonie wilgoć. Należy wspomnieć, aby do czasu zagojenia rany unikać długiego przebywania w wodzie. Przez 2-3 tygodnie kąpiele należy zamienić na szybki prysznic. Inną popularną metodą pielęgnacji skóry po wykonaniu tatuażu, jest stosowanie opatrunków ze specjalnej folii medycznej, która chroni wrażliwe miejsce przed dostaniem się szkodliwych czynników zewnętrznych, a także pozwala skórze oddychać i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Folię można zakładać podczas wyjścia z domu, ale nie należy nosić jej przez cały okres gojenia rany. Ważne jest, aby skóra była często odsłonięta, mogła swobodnie oddychać. W przypadku, gdy mimo odpowiedniej pielęgnacji, rana nie chce się goić, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak pielęgnować skórę po zagojeniu się rany w miejscu wykonanego tatuażu?

Proces gojenia rany trwa kilka tygodni, w tym czasie dużą uwagę należy przykładać do higieny i stosować się do zaleceń tatuażysty . Skóra w miejscu wykonania tatuażu może być przesuszona, dlatego należy zadbać o jej prawidłowe nawilżenie. Przydadzą się do tego maści lub kremy zawierające m.in. pantenol, wazelinę i bisabol. Specjaliści polecają krem Octenicare, który oprócz właściwości nawilżających i regenerujących, ma również działanie antybakteryjne. Krem można stosować 2-4 razy dziennie.

Tatuaż nie lubi słońca, dlatego należy uważać na promieniowanie słoneczne. Jeżeli tatuaż ma znajdować się w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni, lepiej wykonywać go w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy promieniowanie nie jest tak silne. Miejsce z tatuażem jest długo wrażliwe na słońce, może ulec poparzeniu. Wskazane jest więc stosowanie kremów z filtrem UV.

Całkowite wygojenie rany następuje zazwyczaj po 2-4 tygodniach. Po tym okresie na skórze nie ma już podrażnienia. Nawet po wygojeniu, nie można zapomnieć o dalszej pielęgnacji, która pozwoli zachować tatuaż w dobrym stanie. Bardzo ważne jest systematyczne nawilżanie skóry, stosowanie kosmetyków o właściwościach ochronnych i antybakteryjnych.

Depilacja w miejscu tatuażu

Wykonując tatuaż, należy pamiętać, że do czasu całkowitego zagojenia rany nie jest wskazanadepilacja tej okolicy. Trzeba z tym poczekać kilka tygodni i nawet po zagojeniu należy zachować dużą ostrożność. Do golenia nóg z tatuażem lepiej nie używać zwykłej maszynki, ponieważ może dojść do uszkodzenia skóry, co wpłynie na efekt estetyczny. Bardziej polecane są golarki elektryczne, nie powodujące dużego podrażnienia skóry. Tatuaż nie zostanie wówczas uszkodzony, będzie wyglądał efektownie i świeżo.

Tatuaż na kończynach a golenieczęsto może wydawać się to problematyczne, ale przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności można je z powodzeniem wykonywać. Gdyby podczas golenia w okolicy tatuażu doszło do uszkodzenia skóry, należy zastosować preparat o działaniu antybakteryjnymi i regeneracyjnym.

Tatuaż to oryginalna ozdoba skóry, ale żeby cieszyć się nim w pełni, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Tatuaż pozostaje z nami do końca życia, dlatego skóra musi być pielęgnowana regularnie, nie tylko przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Admin

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń