Pielęgnacja kolczyka septum

Kolczyki noszone w różnych częściach ciała to nie chwilowa moda. Ludzie od wieków w ten sposób ozdabiali swoje ciało i pewnie będą to robić przez kolejne stulecia. Kolczyk w nosie w wielu kulturach wiąże się z przynależnością do danej społeczności, obecnie jednak noszony jest bardziej z szacunku dla tradycji (tak jest u plemion afrykańskich). W kulturze zachodniej kolczyk to przede wszystkim chęć zwrócenia na siebie uwagi, podkreślenie swojej indywidualności lub przynależności do subkultury.

A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Przekłuwanie nosa

Istnieje kilka miejsc, w których przekłuwa się nos. Najpopularniejsze rodzaje piercingu nosa to: nostril, septum oraz bridge piercing. Piercing septum polega na przekłuciu przegrody nosa. W zależności od indywidualnej budowy nosa wykonuje się nakłucie w tkance miękkiej nosa lub w chrząstce. Ze względu na bolesność zabiegu często wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Kolczyki septum są najczęściej w kształcie kółka lub podkowy. Zabieg wykonany w profesjonalnym gabinecie piercingu to nie tylko gwarancja szybkiego i sprawnego przekłucia nosa (mniejszy ból), ale również mniejsze ryzyko powikłań.

Po zabiegu – gojenie i pielęgnacja

Gojenie się rany po piercingu septum trwa zwykle od 4 do 6 tygodni. Kolczyk w nosie septum nawet do dwóch tygodni może dawać nieprzyjemne objawy w postaci obrzęku, bólu i pieczenia. W tym okresie rana może również krwawić. Wpływ na szybkość gojenia septum ma odpowiednia pielęgnacja rany. Do czasu ustąpienia krwawienia można używać środków do odkażania ran takich jak Octenisept. Ze względu na właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze Octenisept świetnie się sprawdzi w tak narażonej na infekcje okolicy jak nos. Miejsce przekłucia należy oczyszczać dwa, trzy razy dziennie uważnie obserwując proces gojenia. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt intensywną pielęgnacją septum w nosie, może to niszczyć nowe komórki naskórka i w konsekwencji opóźnić gojenia. W razie niepokojących objawów (np. zmiana koloru wydzieliny z rany) lub zbyt długo utrzymującego się krwawienia należy zgłosić się do lekarza. Nie zaleca się niepotrzebnego ruszania kolczykiem po świeżo wykonanym zabiegu.

W początkowym stadium gojenia się septum należy zrezygnować z wizyt na basenie, używania kosmetyków zawierających alkohol, w okolicy rany nie należy też nakładać makijażu. W razie kataru używać miękkich chusteczek i delikatnie wydmuchiwać nos.

Gdy rana przestanie krwawić nie oznacza to, że proces gojenia dobiegł końca. Trzeba czasu, aby tkanka się zregenerowała i zabliźniła. Naturalną regenerację naskórka pobudzi krem Octenicare. Środek ten nie tylko pielęgnuje skórę i łagodzi podrażnienia, ale dzięki działaniu antyseptycznemu zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami chorobotwórczymi. Octenicare można stosować przez cały czas, aż do całkowitego zagojenia się rany.

Powikłania

Decydując się na piercing septum musimy mieć świadomość, że kolczyk to jednak ciało obce. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków alergii, biżuteria użyta do piercingu nie powinna zawierać niklu. Ten metal najczęściej uczula, jednak metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro też mogą wywołać alergie. Dlatego bezpiecznie stosować kolczyki wykonane z materiałów uważanych za bezpieczne np. tytan.

Nieodpowiednia higiena może doprowadzić do infekcji. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować preparatów zawierających alkohol w miejscu wkłucia. Do przemywania rany stosować sól fizjologiczną lub środki o działaniu antyseptycznym np. Octenisept. Przy nasilonej infekcji należy skontaktować się z lekarzem, może zajść konieczność podania antybiotyku. Gdy lekarz zaleci usunięcie kolczyka nie wolno robić tego samemu, lecz skontaktować się z piercerem.

Pamiętajmy kolczyk w nosie to też blizna, której ryzyko pojawienia się i wielkość zależy od procesu gojenia. Im szybciej rana się zagoi, tym mniejsze ryzyko pojawienia się blizn. Dlatego tak ważne jest dbanie o nawilżenie skóry, wspomaganie jej regeneracji, zapobieganie podrażnieniom. Wspomniany krem Octenicare zadba o właściwą kondycję i zdrowie naszej skóry.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Admin

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń