Naczyniaki – czym są, jak wyglądają i jak się je leczy

Naczyniak naczyniakowi nierówny. Pod tą nazwą kryje się bowiem wiele zmian skórnych, którym należy się uważnie przyjrzeć. Występują one u małych dzieci i osób dorosłych. W większości nie są one niebezpieczne, chociaż ich pojawienie się stanowi źródło niepokoju.

A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Czym jest naczyniak?

Definicja naczyniaka może napawać lękiem, ponieważ jest to zmiana nowotworowa. Trzeba pamiętać, że nowotwory mogą być złośliwe (raki) i niezłośliwe, a naczyniak należy do nowotworów niezłośliwych.

Kiedy pojawiają się naczyniaki?

Naczyniaki krwionośne dziecięce to łagodne nowotwory wywodzące się z komórek śródbłonka, wykazujące tendencję do samoistnego ustępowania. Występują one u około 15% wcześniaków, u 2% donoszonych noworodków i u 10% niemowląt w 1-szym roku życia (zwykle u dziewczynek). Rzadko zmiany te są obecne zaraz po urodzeniu (naczyniaki wrodzone). Naczyniaki krwionośne u około 10% ujawniają się przed upływem 4 tygodnia życia.

Naczyniaki osób dorosłych to zmiany naczyniowe o charakterze licznych, drobnych żywoczerwonych płaskich lub wyniosłych guzków. Masywny wysiew takich zmian może sugerować rozwój nowotworu w obrębie narządów wewnętrznych.

Okres niemowlęctwa i dzieciństwa

Naczyniaki u dzieci pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Przyczyną rodzicielskiego lęku jest nie tylko sam naczyniak u dziecka, lecz również miejsce jego umiejscowienia, czyli na odkrytych powierzchniach skóry – twarzy, szyi, czy tułowiu. Naczyniak na skórze malucha przybiera postać małych, czerwonych plam, z czasem coraz wyraźniejszych, o czerwonawym lub sinawym zabarwieniu. Może przybierać postać małych niteczek naczynkowych, lecz również sporej, czerwonej plamy, często przekształcającej się w wyniosły guz, częściowo poddający się uciskowi. Najczęściej naczyniaki na skórze masowo pojawiają się między 3, a 9 miesiącem życia, po czym w następnych latach samoistnie zanikają (naczyniak się wchłania). Do10 roku życia większość naczyniaków dziecięcych ulega zanikowi. Jak wszystkie zmiany skórne, naczyniaki na skórze powinny być dokładnie obejrzane przez dermatologa, gdyż niektóre z nich nie zanikają i wówczas może być konieczne leczenie. W rzadkich przypadkach zdarza się, że naczyniak u dzieci nie tylko nie zanika, lecz również może zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu, np. naczyniak wczesnodziecięcy powieki, w obrębie jamy ustnej, zniekształcający powłoki skórne. Wówczas należy podjąć leczenie. Lekiem z wyboru w leczeniu tych naczyniaków jest Propranolol, lek należący do grupy leków zwanych beta-blokerami, stosowany od dawna w leczeniu zaburzeń rytmu serca i nadciśnienia tętniczego. Czas leczenia tym lekiem to zwykle 6-12 miesięcy.  Przyczyną pojawiania się naczyniaków u dzieci mogą być czynniki genetyczne, zaburzenia śródbłonkowe, wady drobnych naczyń krwionośnych powstałe w okresie płodowym. Niewielka część naczyniaków może sygnalizować istnienie rzadkiej choroby genetycznej, w związku z tym leczenie naczyniaków u dzieci powinien prowadzić zespół specjalistów – pediatra, dermatolog oraz chirurg dziecięcy.

Okres dorosłości

Naczyniak u dorosłych powstaje z innej przyczyny, niż u dziecka i ma inny wygląd. Przyczyna powstawania nie jest dokładnie rozpoznana, lekarze i naukowcy uważają, że być może mają tu znaczenie czynniki genetyczne lub też hormonalne (masowe ich pojawianie się obserwuje się w okresie menopauzy u kobiet). Naczyniak u dorosłego ma postać małej, czerwonej plamki wielkości główki od szpilki (inna nazwa to zmiany rubinowe). Pojawia się najczęściej na dekolcie, powłokach brzusznych i górnej części pleców. Rubinowe naczyniaki u dorosłych mogą występować pojedynczo, lecz często zdarza się ich masowe występowanie. Wyglądają wówczas jak rozsiane na tułowiu piegi. Czerwone kropki na skórze – naczyniaki stanowią zwykle jedynie defekt kosmetyczny i można je z powodzeniem leczyć laserowo.

Ziarniki naczyniowe

U niektórych osób na skórze pojawiają się większe, występujące pojedynczo płaskie lub uszypułowane guzki o wielkości do 2 cm. Są to tak zwane ziarniaki naczyniowe. Te naczyniaki skóry mogą pojawić  się po skaleczeniach, zakażeniu gronkowcem, na skutek przyjmowania niektórych leków lub pod wpływem zmian hormonalnych. Mogą stanowić defekt kosmetyczny, lecz też sprawiać poważne trudności ze względu na umiejscowienie. W miejscach szczególnie wrażliwych – szyja, okolice bikini, zapięć zamków odzieży, okolice talii mogą być narażone na urazy i tym samym – trudno tamujące się krwawienia. Częste urazy z kolei mogą prowadzić do owrzodzeń. Leczenie naczyniaków nie jest całkiem łatwe, stosuje się różne metody – wycinanie metodą tradycyjną, laserem, zamrażaniem itp. Wybór metody leczenia najlepiej podjąć w ramach wspólnej konsultacji dermatologa i chirurga.

Należy pamiętać, że każdy ziarniak naczyniowy oraz inny, pojawiający się na skórze dorosłego człowieka naczyniak, który ulega jakiejkolwiek zmianie wyglądu, zaczyna szybko rosnąć, być bolesny, tkliwy, swędzący trzeba koniecznie poddać badaniu dermoskopowemu. Niektóre złośliwe nowotwory skóry mogą w pierwszym okresie rozwoju przypominać wyglądem naczyniaki. W przypadku laserowego lub chirurgicznego usuwania „zmian naczyniowych” należy bezwzględnie dokonać oceny histopatologicznej.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Admin

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń