Liszaj pospolity u dziecka – przyczyny
Liszaj pospolity, zwany także płaskim, jest chorobą przewlekłą. Przyczyny nie są lekarzom znane w 100%. Uważa się, że jego występowanie może być połączone z powikłaniami po ospie lub reakcją alergiczną. Bywa także wynikiem uszkodzenia naskórka w następstwie takich chorób, jak wszawica, czy zapalenie skóry. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że liszaja pospolitego nie należy mylić z zakaźną odmianą tej choroby. Liszaj zakaźny to schorzenie, które różni się od liszaja pospolitego nie tylko genezą, ale także sposobem leczenia. Jest on wywoływany przez konkretne bakterie – najczęściej gronkowce – dlatego jego leczenie opiera się na działaniu miejscowym przeciwdrobnoustrojowym w pierwszej kolejności użyciu miejscowych antyseptyków i/lub miejscowej antybiotykoterapii
Liszaj dziecięcy – jak się objawia?
Najbardziej charakterystyczne i uciążliwe objawy, jakie powodują liszaje u dziecka, to swędzące wykwity. Mogą one pojawiać się w różnych miejscach na ciele. Ich umiejscowienie uzależnione jest od tego, które obszary zostały objęte chorobą. Liszaje mogą pojawiać się:
- na twarzy,
- wokół ust,
- na policzkach,
- w zgięciach łokci i kolan,
- na pośladkach,
- na plecach.
Liszaj u dziecka wywołuje wysypkę, Może ona występować w postaci pęcherzowej i bezpęcherzowej. Na początkowym etapie choroby pojawia się grudka, która z czasem przekształca się w nadżerkę. Po zaschnięciu zmienia się w strupa. Jeżeli mamy do czynienia z liszajem pęcherzowym, na skórze pojawiają się ropne wykwity z widocznym żółtym płynem. Mają skłonność do pękania, dlatego w celu uniknięcia ich nadkażenia, zaleca się zachowanie wzmożonej higieny. Szczególnie, jeśli zostaną one rozdrapane przez dziecko, warto użyć leku odkażającego na bazie oktenidyny i fenoksyetanolu. Występuje także postać – liszaj lśniący, który również charakteryzuje się powstawaniem grudek płaskich grudek jednak najczęściej bez uczucia świądu.
Liszaj – czym jest i jak go leczyć
Liszaj u dzieci może mieć ostrzejszy przebieg niż u dorosłych. Wysypka bywa gęstsza i bardziej uciążliwa. Właśnie dlatego wymaga ona wprowadzenia konsekwentnego i holistycznego leczenia, dostosowanego do rodzaju infekcji. Metod leczenia powinny być ustalane przez lekarza dermatologa i konsekwentnie przestrzegane, jako iż proces zdrowienia może trwać od 2-8 tygodni. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, z jakim rodzajem liszaja mamy do czynienia, a tym samym jaką terapię należy zastosować, bo jeśli to liszaj zakaźny, powodowany przez bakterie, wskazana jest terapia antybiotykami.
Liszaj leczenie – poznaj skuteczne sposoby
Leczenie liszaja pospolitego opiera się na działaniu objawowym, które pozwala na ukojenie uporczywego swędzenia, głównie poprzez stosowanie miejscowych preparatów na bazie kortykosteroidów. Warto także pamiętać o odkażaniu miejscowym, jeśli powstały ranki w wyniku drapania, a także zmian na błonie śluzowej( np. octenisept). Zastosowanie octeniseptu zadziała profilaktycznie w celu zmniejszenia ryzyka miejscowego nadkażenia Na liszaj pospolity nie ma jednorodnej terapii w sytuacji specjalnie przeznaczonego lekarstwa. Zatem liszaj – czym leczyć?
Liszaj – leczenie domowe
Liszaje na ciele dziecka można leczyć także za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów. Metody znane w medycynie naturalnej od setek lat, z powodzeniem stosowane są podczas nawrotów choroby. Na liszaje stosuje się różnego rodzaju napary i płukanki. Najczęściej wykonane są one z siemienia lnianego lub jaskółczego ziela.
Liszaje u dzieci to wyjątkowo przykry problem, który należy jak najszybciej zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie zachowawcze. Warto pamiętać, żeby zmienionych chorobowo miejsc, nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Konieczna jest również odpowiednia higiena. Częste mycie i nawilżanie skóry to bardzo ważny element leczenia powstałych zmian. Chociaż przyczyna powstawania choroby nie jest do końca znana, dbanie o zmiany i właściwe leczenie objawowe mogą zminimalizować przykre skutki choroby.
Ważne! Liszaj to choroba, która wymaga interwencji lekarza najlepiej o specjalności dermatologicznej. Nie odkładaj wizyty