Liszaj – czym jest i jak go leczyć

Uciążliwe swędzenie połączone z pojawianiem się grudkowych zmian, które umiejscawiają się na ciele, błonach śluzowych lub paznokciach. To symptomy wskazujące na pojawienie się liszaja. Ta przewlekła choroba skóry jest uciążliwa i wymaga konsekwentnego działania. Jest to ważne szczególnie w momencie, kiedy dotyka najmłodszych. Liszaj – czym jest i jak go leczyć? Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć o liszaju u dzieci oraz sposobach na jego skuteczne leczenie.

Redakcja
A A A
jak leczyć liszaj u dziecka - octenisept
Podziel się wiedzą – udostępnij

Liszaj pospolity u dziecka – przyczyny

Liszaj pospolity, zwany także płaskim, jest chorobą przewlekłą. Przyczyny nie są lekarzom znane w 100%. Uważa się, że jego występowanie może być połączone z powikłaniami po ospie lub reakcją alergiczną. Bywa także wynikiem uszkodzenia naskórka w następstwie takich chorób, jak wszawica, czy zapalenie skóry. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że liszaja pospolitego nie należy mylić z zakaźną odmianą tej choroby. Liszaj zakaźny to schorzenie, które różni się od liszaja pospolitego nie tylko genezą, ale także sposobem leczenia. Jest on wywoływany przez konkretne bakterie – najczęściej gronkowce – dlatego jego leczenie opiera się na działaniu miejscowym przeciwdrobnoustrojowym w pierwszej kolejności użyciu miejscowych antyseptyków i/lub miejscowej antybiotykoterapii

Liszaj dziecięcy – jak się objawia?

Najbardziej charakterystyczne i uciążliwe objawy, jakie powodują liszaje u dziecka, to swędzące wykwity. Mogą one pojawiać się w różnych miejscach na ciele. Ich umiejscowienie uzależnione jest od tego, które obszary zostały objęte chorobą. Liszaje mogą pojawiać się:

  • na twarzy,
  • wokół ust,
  • na policzkach,
  • w zgięciach łokci i kolan,
  • na pośladkach,
  • na plecach.

Liszaj u dziecka wywołuje wysypkę, Może ona występować w postaci pęcherzowej i bezpęcherzowej. Na początkowym etapie choroby pojawia się grudka, która z czasem przekształca się w nadżerkę. Po zaschnięciu zmienia się w strupa. Jeżeli mamy do czynienia z liszajem pęcherzowym, na skórze pojawiają się ropne wykwity z widocznym żółtym płynem. Mają skłonność do pękania, dlatego w celu uniknięcia ich nadkażenia, zaleca się zachowanie wzmożonej higieny. Szczególnie, jeśli zostaną one rozdrapane przez dziecko, warto użyć leku odkażającego na bazie oktenidyny i fenoksyetanolu. Występuje także postać – liszaj lśniący, który również charakteryzuje się powstawaniem grudek płaskich grudek jednak najczęściej bez uczucia świądu.

Liszaj – czym jest i jak go leczyć

Liszaj u dzieci może mieć ostrzejszy przebieg niż u dorosłych. Wysypka bywa gęstsza i bardziej uciążliwa. Właśnie dlatego wymaga ona wprowadzenia konsekwentnego i holistycznego leczenia, dostosowanego do rodzaju infekcji. Metod leczenia powinny być ustalane przez lekarza dermatologa i konsekwentnie przestrzegane, jako iż proces zdrowienia może trwać od 2-8 tygodni. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, z jakim rodzajem liszaja mamy do czynienia, a tym samym jaką terapię należy zastosować, bo jeśli to liszaj zakaźny, powodowany przez bakterie, wskazana jest terapia antybiotykami.

Liszaj leczenie – poznaj skuteczne sposoby

Leczenie liszaja pospolitego opiera się na działaniu objawowym, które pozwala na ukojenie uporczywego swędzenia, głównie poprzez stosowanie miejscowych preparatów na bazie kortykosteroidów. Warto także pamiętać o odkażaniu miejscowym, jeśli powstały ranki w wyniku drapania, a także zmian na błonie śluzowej( np. octenisept). Zastosowanie octeniseptu zadziała profilaktycznie w celu zmniejszenia ryzyka miejscowego nadkażenia Na liszaj pospolity nie ma jednorodnej terapii w sytuacji specjalnie przeznaczonego lekarstwa. Zatem liszaj – czym leczyć?

Liszaj – leczenie domowe

Liszaje na ciele dziecka można leczyć także za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów. Metody znane w medycynie naturalnej od setek lat, z powodzeniem stosowane są podczas nawrotów choroby. Na liszaje stosuje się różnego rodzaju napary i płukanki. Najczęściej wykonane są one z siemienia lnianego lub jaskółczego ziela.

Liszaje u dzieci to wyjątkowo przykry problem, który należy jak najszybciej zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie zachowawcze. Warto pamiętać, żeby zmienionych chorobowo miejsc, nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Konieczna jest również odpowiednia higiena. Częste mycie i nawilżanie skóry to bardzo ważny element leczenia powstałych zmian. Chociaż przyczyna powstawania choroby nie jest do końca znana, dbanie o zmiany i właściwe leczenie objawowe mogą zminimalizować przykre skutki choroby.

Ważne! Liszaj to choroba, która wymaga interwencji lekarza najlepiej o specjalności dermatologicznej. Nie odkładaj wizyty

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń