Lawaseptyk na oczyszczanie rany – co to za wyrób medyczny i kiedy z niego korzystać?

Możesz przemyć ranę zwykłą wodą, ale to ryzyko, bo czasem mogą w niej być bakterie. Lepiej użyj lawaseptyku do przemywania ran.

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Lawaseptyki to wyroby medyczne specjalnie opracowane do przemywania i oczyszczania ran. Stosuj je do oczyszczenia rany tuż po jej powstaniu, a także później, do jej przemywania np. podczas zmiany opatrunku. Przemywanie rany pozwala utrzymać wilgotność w ranie, dzięki czemu szybciej się goi. Preparaty te można stosować także wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia skóry w wyniku oparzeń I lub II stopnia.

Z pomocą lawaseptyku z rany zostają usunięte:

  • zanieczyszczenia fizyczne (drobne ciała obce, tkanka martwicza),
  • chemiczne (substancje, płyny, żele),
  • biologiczne (bakterie, grzyby i wirusy).

Lawaseptyki ułatwiają zdjęcie przyklejonego do rany opatrunku, a także zabezpieczają przed powstaniem biofilmu, czyli warstwy różnorodnych bakterii, która utrudnia gojenie się rany i sprzyja powstawaniu zakażeń bakteryjnych.

WAŻNE: Jeśli rana zostanie zakażona, to lawaseptyk nie usunie infekcji. Czym przemywać rany przy zakażeniu? Wtedy zastosuj antyseptyczny lek na rany, np. octenisept.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń