Jak szybko dojść do siebie po cesarskim cięciu

Obecnie prawie połowa ciąż w Polsce rozwiązywana jest poprzez cięcie cesarskie. Ze względu na fakt, iż jest to poważna ingerencja chirurgiczna, dochodzenie do siebie po cesarskim cięciu jest inne niż powrót do formy po porodzie siłami natury. Jak dbać o siebie w tym czasie, żeby powrócić do pełnej formy jak najszybciej?

Redakcja
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Gojenie się rany po cesarskim cięciu

Jeśli nie nastąpiły żadne dodatkowe okoliczności, rana po cesarskim cięciu ma zwykle około 15 cm długości i 3-4 mm grubości. Dobrze zagojona jest niemal niewidoczna pod bielizną, nawet tą bardzo skąpą, jednak aby tak się stało, odpowiednia  pielęgnacja rany po cesarskim cięciu powinna wejść nam w nawyk już od pierwszych dni po zabiegu. Powłoki skórne zszyte są szwami niewchłanialnymi, które należy usunąć około 7-10 dni po operacji. Przez pierwszą dobę po operacji ranę przykrywa jałowy opatrunek – musi on pozostać całkowicie suchy, dlatego podczas ewentualnego prysznica, należy osłonić go ręcznikiem, aby go nie zamoczyć. Po zdjęciu opatrunku w następnej dobie należy utrzymywać ranę idealnie czystą i suchą – ma to zapobiegać zakażeniu rany pooperacyjnej. Z pewnością również położne na oddziale podpowiedzą jak dbać o ranę po cesarskim cięciu – zwykle pacjentki proszone są o przemywanie co najmniej trzykrotnie w czasie doby rany i jej okolic przy użyciu preparatu dezynfekcyjnego – na przykład popularnego Octeniseptu, a następnie jej osuszenie za pomocą jałowego gazika lub ręcznika papierowego.
Aby gojenie rany po cesarce przebiegało sprawnie nie powinno jej nic uciskać, dlatego  warto zaopatrzyć się w specjalną bieliznę poporodową, która jest zabudowana, przewiewna i nie powoduje ucisku w miejscy rany.

Bardzo ważna jest też obserwacja rany po wyjściu ze szpitala – jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak mocne zaczerwienienie, wysięk z rany, rozchodzenie się szwów lub brzydki zapach należy zgłosić się do lekarza, gdyż symptomy te mogą świadczyć o zakażeniu. Również gorączka powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza – być może konieczny będzie antybiotyk.
Pewne dolegliwości w okolicach rany są jednak całkowicie normalne i nie powinny niepokoić. Należą do nich brak czucia w miejscu rany, będący efektem przecięcia nerwów oraz mrowienie lub drętwienie.

Ból brzucha po cesarskim cięciu, zwłaszcza w pierwszych dobach po operacji jest rzeczą normalną. Boli miejsce cięcia i świeża rana po nim, a ból zwykle wzmaga się podczas wstawania, siadania czy chodzenia. Innym odczuciem będzie ból obkurczającej się macicy – nieprzyjemne uczucie wewnątrz brzucha może się wzmagać podczas karmienia piersią, gdyż wtedy wytwarza się oksytocyna, której jednym z zadań jest właśnie obkurczanie mięśnia macicy. Cały proces kurczenia się macicy trwa zwykle około 6 tygodni, Po tym czasie warto udać się do lekarza, który za pomocą USG stwierdzi, czy macica zagoiła się prawidłowo.

Aktywność fizyczna po cesarskim cięciu

Obecnie w medycynie panuje trend do jak najszybszego powrotu do aktywności fizycznej po cesarce – w większości szpitali z łóżka wstaje się już po kilku godzinach po zabiegu. Każda młoda mama wie, że długotrwałe odpoczywanie w łóżku z nowonarodzonym dzieckiem jest zupełnie niemożliwe i większość kobiet już po kilku dniach powoli wraca do normalnego rytmu dnia, jednak przypadku chęci wznowienia ćwiczeń fizycznych należy po pierwsze poczekać z tym do zakończenia połogu, a następnie uzyskać zielone światło od swojego lekarza, który sprawdzi, czy wewnątrz wszystko dobrze się zrosło. Warto dać sobie czas na powrót do formy po cesarskim cięciu i zacząć od mniej obciążających ćwiczeń. Jakie ćwiczenia po cesarskim cięciu są najbardziej wskazane? Sesje jogi, pilatesu czy pływania, które nie będą zbyt mocno angażowały obolałych po cesarce okolic.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń