Jak leczyć zespół stopy cukrzycowej

Jednym z poważniejszych powikłań cukrzycy, z którą zmaga się na świecie już kilkaset milionów ludzi, jest zespół stopy cukrzycowej. Świadomość i wiedza na temat specyfiki tego schorzenia wciąż jest stosunkowo niewielka, dlatego problem ten często bywa bagatelizowany bądź też pielęgnacja obszaru stopy chorego jest niewłaściwa. Konsekwencje takiego stanu rzeczy są bardzo poważne i nierzadko prowadzą do amputacji, a nawet do śmierci.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Jak leczyć zespół stopy cukrzycowej
Podziel się wiedzą – udostępnij

Co to jest stopa cukrzycowa?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie co to jest stopa cukrzycowa? Otóż następstwem groźnej choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca, często bywa rozwój mikroangiopatii oraz neuropatii cukrzycowej. Towarzyszy temu sukcesywne wyniszczenie w obszarze naczyń krwionośnych, co skutkuje problemami krążeniowymi – destabilizacją transportu tlenu, a także substancji odżywczych do tkanek. Chroniczna niewydolność naczyniowa, połączona dodatkowo z uszkodzeniami włókien nerwowych zlokalizowanych w obrębie stopy, sprzyja z kolei powstawaniu owrzodzeń, które nieodpowiednio leczone, mogą doprowadzić do konieczności amputacji.

Cukrzyca stopowa i jej przyczyny są wynikiem hiperglikemii, czyli zbyt dużego stężenia cukru we krwi. Przyczyny stopy cukrzycowej można podzielić na dwie grupy – neurogenne i naczyniowe. Z pierwszą związana jest neuropatia obwodowa, która powoduje stopniowy zanik funkcji nerwów i sprzyja zwiększonej podatności stopy na różne urazy. Przyczyny naczyniowe z kolei, to wspomniane już uszkodzenia naczyń (głównie tętnic), pogorszenie ich elastyczności i skłonności miażdżycowe.

Wiemy już, jak niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia i życia, niesie ze sobą stopa cukrzycowa. Objawy, jakie towarzyszą tej jednostce chorobowej, na początku mogą wydawać się błahe, dlatego tak często są lekceważone. Mrowienie czy delikatne odrętwienia w obrębie nóg, sprawiają, że bagatelizuje się też dalsze niepokojące sygnały, takie jak częstsze otarcia naskórka, odciski czy inne, trudno gojące się rany występujące w obrębie stóp. Gorsze stadia chorobowe to deformacje kostne, a nawet martwica tkanek.

Leczenie i właściwa pielęgnacja stopy cukrzycowej – kluczem do uniknięcia powikłań

Leczenie stopy cukrzycowej jest procesem trudnym i czasochłonnym, ale może uchronić ją przed amputacją. Wskazana jest w tym przypadku specjalistyczna opieka diabetologa oraz poradni leczenia stopy cukrzycowej, w skład której wchodzą specjaliści, którzy zapewniają prawidłowy nadzór medyczny nad chorym. Profilaktyka i leczenie stopy cukrzycowej w dużej mierze opierają się na właściwej pielęgnacji kończyn dolnych – odpowiednim doborze wkładek do obuwia, leczeniu owrzodzeń, usuwaniu odcisków oraz leczeniu ran w obrębie stopy. W odpowiednim postępowaniu ważna jest staranna kontrola stóp i szybka reakcja gdy zauważamy jakąkolwiek ranę. W pierwszej kolejności musimy ranę oczyścić np. za pomocą wody a następnie użyć leku odkażającego bez zawartości alkoholu, bezbarwnego, żeby nie zaburzyć wyglądu rany, o szerokim zakresie skuteczności na bakterie i grzyby – np. octenisept.

Ostatnim krokiem jest założenie na ranę opatrunku. W przypadku osób chorób na cukrzycę warto skorzystać z konsultacji pielęgniarki z poradni leczenia stopy cukrzycowej. O tym, jaki opatrunek będzie właściwy na stopę cukrzycową decyduje specyfika ran i uszkodzeń, z jakimi zmaga się diabetyk oraz zalecenia lekarza prowadzącego. Podczas leczenia ran w obrębie stopy najczęściej stosuje się opatrunki na stopę cukrzycową. Dobór opatrunku specjalistycznego zależy od rany – często używamy okluzyjnych opatrunków piankowych, które chłoną wysięk z rany i zapewniają większy komfort choremu. Przy leczeniu infekcji i profilaktyce używa się leków odkażających oraz opatrunków w postaci żelu z zawartością oktenidyny np. octenilin żel. Często stosuje się także opatrunki z zawartością srebra, które dodatkowo wspomaga leczenie zainfekowanych ran.

Warto pamiętać o starannej pielęgnacji skóry stóp, nie dopuszczając do przesuszenia skóry, tworzenia się odcisków, nagniotków czy modzeli, które w konsekwencji sprzyjają pojawianiu się ran. Nie należy samodzielnie usuwać wyżej wymienionych zmian tylko korzystać ze specjalistycznych miejsc, jakim są gabinety podologiczne.

Stopa cukrzycowa to nie wyrok

Po przedstawieniu przyczyn, objawów i zagrożeń, widać, jak wymagającym schorzeniem jest stopa cukrzycowa. Leczenie w takich wypadkach jest niełatwe, ale medycyna dysponuje obecnie szerokim spektrum rożnego rodzaju metod i środków w tym względzie. Możliwe jest skuteczne zahamowanie powikłań i w miarę normalne funkcjonowanie w codziennym życiu osoby dotkniętej tą uciążliwą przypadłością. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny w zrozumieniu specyfiki choroby, a w połączeniu z dokładnymi zaleceniami pracowników poradni stopy cukrzycowej, dostarczył niezbędnej wiedzy o tym jak dbać o stopę cukrzycową.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń