Jak dbać o higienę rąk w przedszkolu lub szkole

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas zaczęło przywiązywać dużą wagę do kwestii związanych z zachowaniem zasad higieny. Szczególnie dużo problemów nastręcza zachowanie wymogów sanitarnych w placówkach edukacyjnych, takich jak szkoła czy przedszkole.

Redakcja
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Dzieci bywają bowiem niesforne i dostosowanie się do rygorów czasami sprawia im trudności. Ponadto nie każdy nauczyciel czy opiekun posiada fachową wiedzę dotyczącą takich zagadnień. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego, jak skutecznie zadbać o higienę rąk w takich miejscach jak szkoła czy przedszkole i co zrobić, by profilaktyka antywirusowa okazała się skuteczna, to koniecznie przeczytajcie nasz poradnik. Znajdziecie tu wiele cennych porad, takich jak np. drobiazgowa instrukcja mycia rąk dla dzieci.

Mycie rąk to podstawa

Najistotniejszą zasadą dotyczącą higieny jest przestrzeganie wymogu częstego mycia rąk. To nieskomplikowany i skuteczny sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów. Mycie rąk w szkole czy przedszkolu powinno stać się dla każdego dziecka nawykiem, czynnością, którą wykonuje z dużą regularnością. Prawidłowe mycie rąk musi odbywać się jednak zgodnie z ustaloną procedurą, przypominającą nieco postępowanie chirurgów przed operacją. Wiele osób robi to niedbale, przez co na powierzchni dłoni mogą nadal utrzymywać się wirusy i . Co zrobić, aby się tego ustrzec? Prezentowana przez nas prosta procedura mycia rąk pozwoli na skuteczne, mechaniczne usunięcie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Technika mycia rąk krok po kroku

Krok pierwszy

Zacznijmy od nałożenia niewielkiej ilości mydła i pocierania dłonią o dłoń pod bieżącą wodą.

Krok drugi

Splećmy palce i umyjmy przestrzeń między nimi, a także wierzchnią część dłoni. Nie zapomnijmy o tym, aby umyć obie ręce!

Krok trzeci

Rytmicznie pocierając umyjmy wewnętrzne strony dłoni, jak również przestrzenie pomiędzy palcami.

Krok czwarty

Złóżmy palce w koszyk i kilka razy potrzyjmy o siebie palcami obu dłoni.

Krok piąty

Umyjmy dokładnie obydwa kciuki przy pomocy pozostałych palców. Stosujmy ruchy okrężne.

Krok szósty

Narysujmy opuszkami palców kilka kółek wewnątrz dłoni. Spłuczmy mydło. Wykonujmy te czynności przez minimum 30 sekund, a dłonie będą czyste!

Jak nauczyć dzieci zasad higieny?

Postarajmy się wydrukować powyższą instrukcję, a najlepiej cały nasz poradnik, aby pokazać go innym nauczycielom czy opiekunom. Ilustrację prezentującą poszczególne kroki zawieśmy w łazience i zapoznajmy z nią dzieci. Pamiętajmy, aby dostosować się do wieku naszych podopiecznych. Ułatwieniem dla małych dzieci czy przedszkolaków może być przygotowana przez Schulke pocztówka z wierszykiem o poprawnym myciu rąk, która całą procedurę objaśnia w przystępny i zrozumiały nawet dla malucha sposób:

Mycie rąk w przedszkolu powinno więc jak widać przybrać formę zabawy, nauczenia dzieci poprawnej procedury mycia rąk na zasadzie skojarzeń czy rymowanek. Możemy połączyć to np. ze śpiewaniem piosenek albo urządzić konkursy, podczas których dzieci będą uczyć się o tym, jakie zasady mycia rąk ich obowiązują. Kontrolujmy, czy maluchy myją dłonie przed każdym posiłkiem i po skorzystaniu z toalety, przyznając im punkty za właściwe zachowanie. W przypadku uczniów chodzących do szkoły warto zorganizować specjalną lekcję na temat problemów takich jak właściwa higiena rąk czy zagrożenia związane z wirusami. Dobrym pomysłem są warsztaty, podczas których uczniowie przygotują plakaty informacyjne. W ten sposób rozrywkę połączymy ze zdobywaniem rzetelnej wiedzy.

Stosowanie innych środków dezynfekujących

Poprawne mycie rąk jest niezwykle ważne, jednak placówka edukacyjna powinna być wyposażona także w inne środki dezynfekujące. Zwróćmy uwagę osobom odpowiedzialnym za zaopatrzenie, że wybór tego rodzaju środków powinien być dokonywany rozważnie. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na skład kupowanych produktów. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia płyn dezynfekujący powinien zawierać przynajmniej 70% etanolu. Im więcej substancji zawiera dany środek, tym skuteczniej będzie sobie radził z eliminacją mikrobów. Przykładem preparatu o pożądanych właściwościach wirusobójczych jest płyn Desderman Pure produkowany przez firmę Schulke, który zawiera aż 96% etanolu. Uwaga! Pamiętajmy, że środek dezynfekcyjny nakładamy zawsze na suche ręce! Pamiętamy także o dezynfekcji powierzchni,
w tym komputerów i innych wspólnie używanych przedmiotów przez uczniów – tu przydatne mogą być nasączone etanolem chusteczki Mikrozid.

Co zrobić, aby ustrzec się przed koronawirusem?

Regularnie sprawdzajmy wskazania Ministerstwa Zdrowia i przestrzegajmy wszystkich zaleceń opisanych w tym poradniku, a zminimalizujemy zagrożenie, jakim jest koronawirus. Mycie rąk to jednak dopiero wstęp, bo oprócz zachowania higieny dłoni powinniśmy również  pamiętać m.in. o regularnym odkażaniu pomieszczeń w których przebywamy. Uczulmy, dzieci, uczniów na to, aby nie pożyczali sobie nawzajem przyborów szkolnych i zwracajmy uwagę, by w miarę możliwości zachowywali odpowiedni dystans społeczny.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń