Grzybica prącia – objawy, ryzyko i leczenie

Infekcje intymne narządów płciowych u mężczyzn nie są niczym nadzwyczajnym. U niektórych mężczyzn mogą zdarzać się dosyć często, innych mogą zaś dotknąć dosłownie raz w życiu. Należy jednak mieć na uwadze, że infekcje intymne u mężczyzn mogą prowadzić do groźnych stanów, m.in. do zapalenia napletka penisa.

dr hab. n. med. Grzegorz Surkont | dr n. med. Edyta Wlaźlak
A A A
octenisept na infekcje intymne u mężczyzn
Podziel się wiedzą – udostępnij

Mężczyźni często bagatelizują problem, uważając go za zbyt wstydliwy, by udać się do lekarza. Częstą praktyką jest kontynuowanie leczenia stanów infekcyjnych za pomocą domowych sposobów. Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości męskich jest grzybica penisa. Nieleczona i zbagatelizowana może prowadzić nawet do bezpłodności. Dlatego ważne jest aby wiedzieć, jak działać kiedy pojawi się grzybica prącia.

 

Grzybica prącia – objawy

Pierwsze symptomy problemów infekcyjnych

Grzybica penisa określana jest również grzybicą prącia lub drożdżycą. Dotyka mężczyzn w różnym wieku, choć najczęściej przytrafia się mężczyznom o wzmożonej aktywności seksualnej. Namnażanie się grzybów z rodzaju Candidia zwiększa się w momencie, gdy organizm człowieka jest osłabiony. Choć rozwój grzybów związany jest bezpośrednio z zaniedbaniami w sferze higieny intymnej, to ryzyko potęguje się wraz z problemami z układem odpornościowym. Na powstawanie drożdżycy może mieć także wpływ noszenie niedopasowanej bielizny lub niewygodnych spodni. Do zarażenia grzybicą prącia może dojść także w miejscach, w których trudno stuprocentowo utrzymać dystans od patogenów. Może się to zdarzyć w szatni, na siłowni, na basenie, czy siedząc nago w saunie.

 

Grzybica prącia – leczenie

Czym leczyć, by wyleczyć?

Leczenie grzybicy penisa powinno być poprzedzone profesjonalną konsultacją z lekarzem, najlepiej o specjalności z urologii lub dermatologii. Sposobem leczenia pierwszego rzutu może być zastosowanie leku o działaniu miejscowym najlepiej grzybo-, drożdzakobójczym, ale także o działaniu bakteriobójczym, jako iż często nadkażenia mają formę mieszaną. Jedną z takich substancji jest oktenidyna z zawartością fenoksyetanolu, bezbarwna, gotowa do użycia, z oczekiwaną skutecznością wobec grzybów, drożdżaków i bakterii – w czasie 1 min. (np. popularny preparat octenisept). Przy zastosowaniu takiego leku należy dobrze zwilżyć skórę i śluzówkę prącia. Nie powinno się w trakcie terapii używać płynów do higieny intymnej z zawartością substancji powierzchniowoczynnych. Mężczyzna dotknięty wstydliwym problemem nie może zbyt długo zwlekać, gdyż każdy dzień zwłoki wiąże się z ryzykiem zaostrzenia się objawów i negatywnego przełożenia na zdrowie. Grzybica u mężczyzn powinna być leczona w sposób profesjonalny, po konsultacji ze specjalistą.

 

Grzybica u mężczyzn – przyczyny i objawy

Czy przyczyny i objawy są takie same w każdym przypadku?

Infekcja grzybicza u mężczyzn związana jest z aktywnością grzyba z rodzaju Candidia. Jest on spotykany niemalże wszędzie – na ubraniach, na przedmiotach a nawet na skórze ludzkiej. Nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, o ile mężczyzna prowadzi higieniczny tryb życia i codziennie dba o czystość miejsc intymnych. W skrajnych przypadkach nawet zdrowa osoba może złapać nieprzyjemną przypadłość. Wśród podstawowych objawów, pozwalających rozróżnić tę jednostkę chorobową, można wyróżnić: ból podczas ejakulacji, łuszczenie się naskórka, pojawienie się zmian skórnych, świąd, brzydki zapach ropy, stany zapalne w obrębie napletka, prostaty i żołędzia. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także bolesne zmiany ropne, które powodują duży ból przy dotyku.

 

Jak dbać o higienę intymną mężczyzn?

O tym, jak dbać o higienę intymną mężczyzn napisano już bardzo wiele, ale warto trzymać się przede wszystkim trzech założeń, pozwalających zredukować ryzyko zetknięcia się z problemem grzybiczym:

  • codzienna higiena osobista w postaci kąpieli,
  • codziennie zmiana bielizny i zadbanie, aby była komfortowo dopasowana do ciała,
  • unikanie kontaktu z miejscami o niskiej higienie (w saunie siadanie na ręczniku, w szatni odkażanie miejsca siedzącego).

 

Wnioski

Higiena intymna mężczyzn jest najważniejszym aspektem pozwalającym na zapobieganie zagrożeniu powstawania stanów grzybiczych. Grzybica penisa nie należy do niczego przyjemnego: jest przypadłością wstydliwą, bolesną i może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Codzienna, systematyczna higiena miejsc intymnych mężczyzn jest najlepszą profilaktyką. Choć należy mieć na uwadze, że właściwa higiena miejsc intymnych u mężczyzn nie zawsze wystarczy. Wtedy po wystąpieniu problemów grzybiczych najlepiej włączyć leczenie farmakologiczne. Wielu mężczyzn rezygnuje z fachowej pomocy i ogranicza się do domowych sposobów walki z przypadłością grzybiczą. Źle wyleczona grzybica penisa może jednak powracać, wobec czego nie powinno się lekceważyć problemu, a niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

dr hab. n. med. Grzegorz Surkont | dr n. med. Edyta Wlaźlak

dr n. med. Edyta Wlaźlak

specjalista ginekolog-położnik

Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Dermed w Łodzi

Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej

I Katedra Ginekologii i Położnictwa

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

 

 

 

 

 

 

 

 

dr hab. n. med. Grzegorz Surkont

specjalista ginekolog-położnik

Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Dermed w Łodzi

Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej

I Katedra Ginekologii i Położnictwa

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Od ponad 20 lat zajmujemy się dolegliwościami uroginekologicznymi, ciągle poszukując coraz lepszych metod diagnostycznych i terapeutycznych, zarówno nieoperacyjnych jak i operacyjnych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń