Obecnie profesjonalne studia tatuażu stosują nowoczesne metody, dzięki którym zabieg może być wykonywany precyzyjnie i sprawnie. Aby gojenie tatuażu mogło przebiegać sprawnie i bez żadnych powikłań, istotna jest jego właściwa pielęgnacja. Obecnie profesjonalne studia tatuażu stosują nowoczesne metody, dzięki którym zabieg może być wykonywany precyzyjnie i sprawnie. Mimo to, jeśli chcesz mieć pewność, że tatuaż prawidłowo się zagoi i będzie ładnie prezentował, bardzo ważne jest to, w jaki sposób będziesz pielęgnować skórę zwłaszcza w pierwszym okresie po jego wykonaniu. Podpowiadamy, jak dbać o tatuaż po zabiegu, by uniknąć podrażnień i infekcji.
Jak dbać o tatuaż bezpośrednio po wykonaniu ?
Pielęgnacja tatuażu obejmuje przede wszystkim w pierwszej kolejności poprzez odkażenie miejsc nakłuć po wykonaniu tatuażu ( np. octenisept ) mycie a także zabezpieczenie świeżego tatuażu poprzez natłuszczenie , nawilżenie i właściowości antybakteryjne ( np. krem octenicare ) Te zabiegi sprawią, że skóra będzie mogła szybko się zregenerować, a tusz wniknie głęboko w jej warstwy, tworząc estetyczny rysunek. Odpowiednia pielęgnacja ma również wpływ na to, ile czasu goi się tatuaż.
- Bezpośrednio po zabiegu – po zrobieniu tatuażu skóra musi zostać odkażona przez tatuatora, a następnie przylepi on do niej specjalną folię ochronną. Oferowane obecnie folie dokładnie przylegają do skóry, są rozciągliwe i cienkie, a także przepuszczają powietrze. Należy ją nosić (nie odklejając) przez dwie-trzy pierwsze doby. W tym czasie możemy się normalnie myć – folie są wodoodporne.
- Mycie i natłuszczanie – folię zdejmujemy pod letnią wodą. Od tego czasu gojenie powinno przebiegać z dostępem do powietrza – możemy jednak stosować w razie potrzeby bandaże ochronne. Dwa razy dziennie powinniśmy przemywać delikatnie tatuaż wodą z dodatkiem delikatnego surfaktantu i/lub z dodatkiem substancji antybakteryjnej ( np. octenisan płyn , esemtan emulsja ) .Powinniśmy również wcierać odpowiedni, natłuszczający krem lub maść o właściwościach dodatkowo nawilżających i regenerujących – kilka razy w ciągu dnia. W tym celu możemy zastosować np. Alantan lub regeneracyjny krem Octenisept, który dodatkowo dzięki zawartości oktenidyny wykazuje właściwości antybakteryjne.
Jak zabezpieczyć świeży tatuaż? Zwracajmy przede wszystkim uwagę na to, by nosić luźne, przewiewne ubrania, które nie uciskają i nie podrażniają skóry. Najlepiej wybierać naturalne tkaniny. Pamiętajmy o tym, że (zwłaszcza na początku) tusz może przesiąkać przez ubranie. Będzie ciężko je doprać, dlatego lepiej nosić ubrania, których nie żal nam w razie czego wyrzucić.
Gojenie się tatuażu – etapy
- Pierwszy tydzień – to najtrudniejszy okres. W tym czasie tatuaż jest otwartą raną. Należy pamiętać o skutecznym odkażeniu miejscowym ( np. octenisept )Po zabiegu należy nosić specjalną folię. Skóra będzie posiniaczona, a tatuaż lekko wypukły na skutek obrzęku.
- Drugi tydzień – na tym etapie charakterystycznymi objawami będą swędzenie i łuszczenie się skóry. Świadczą one o tym, że rana zaczyna się goić. Na tym etapie obrzęk powinien zaniknąć. Bardzo ważne jest intensywne nawilżanie i natłuszczanie.
Ważne systematyczne natłuszczanie i regenracja naskórka i nadal zabezpieczenie przed infekcją ( np. krem octenicare ) - Trzeci tydzień i później – na tym etapie tatuaż jest już prawie wygojony – nie należy jednak rezygnować ze stosowania kremów lub maści natłuszczających. Bardzo ważna jest także ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Tatuaże – zagrożenia. Możliwe powikłania po tatuażu
Źle zrobiony tatuaż może powodować liczne powikłania – z tego powodu tak ważne jest, by uważnie wybrać odpowiednie studio tatuażu. Niewielki stan zapalny po takim zabiegu jest czymś normalnym, jednak już gorączka po tatuażu może być objawem infekcji. W takim przypadku powinniśmy zgłosić się do lekarza, który zastosuje antybiotykoterapię. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku objawów takich jak: czerwone guzki, utrzymujący się ponad dobę silny obrzęk i ból czy ropne wycieki. Zwykle oznaczają one zakażenie tatuażu.