Gojenie tatuażu. Jak uniknąć infekcji i podrażnień dzięki właściwej pielęgnacji

Aby gojenie tatuażu mogło przebiegać sprawnie i bez żadnych powikłań, istotna jest jego właściwa pielęgnacja.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Gojenie tatuażu. Jak uniknąć infekcji i podrażnień dzięki właściwej pielęgnacji
Podziel się wiedzą – udostępnij

Obecnie profesjonalne studia tatuażu stosują nowoczesne metody, dzięki którym zabieg może być wykonywany precyzyjnie i sprawnie. Aby gojenie tatuażu mogło przebiegać sprawnie i bez żadnych powikłań, istotna jest jego właściwa pielęgnacja. Obecnie profesjonalne studia tatuażu stosują nowoczesne metody, dzięki którym zabieg może być wykonywany precyzyjnie i sprawnie. Mimo to, jeśli chcesz mieć pewność, że tatuaż prawidłowo się zagoi i będzie ładnie prezentował, bardzo ważne jest to, w jaki sposób będziesz pielęgnować skórę zwłaszcza w pierwszym okresie po jego wykonaniu. Podpowiadamy, jak dbać o tatuaż po zabiegu, by uniknąć podrażnień i infekcji.

Jak dbać o tatuaż bezpośrednio po wykonaniu ?

Pielęgnacja tatuażu obejmuje przede wszystkim w pierwszej kolejności poprzez odkażenie miejsc nakłuć po wykonaniu tatuażu ( np. octenisept ) mycie a także zabezpieczenie świeżego tatuażu poprzez natłuszczenie , nawilżenie i właściowości antybakteryjne ( np. krem octenicare ) Te zabiegi sprawią, że skóra będzie mogła szybko się zregenerować, a tusz wniknie głęboko w jej warstwy, tworząc estetyczny rysunek. Odpowiednia pielęgnacja ma również wpływ na to, ile czasu goi się tatuaż.

  • Bezpośrednio po zabiegu – po zrobieniu tatuażu skóra musi zostać odkażona przez tatuatora, a następnie przylepi on do niej specjalną folię ochronną. Oferowane obecnie folie dokładnie przylegają do skóry, są rozciągliwe i cienkie, a także przepuszczają powietrze. Należy ją nosić (nie odklejając) przez dwie-trzy pierwsze doby. W tym czasie możemy się normalnie myć – folie są wodoodporne.
  • Mycie i natłuszczanie – folię zdejmujemy pod letnią wodą. Od tego czasu gojenie powinno przebiegać z dostępem do powietrza – możemy jednak stosować w razie potrzeby bandaże ochronne. Dwa razy dziennie powinniśmy przemywać delikatnie tatuaż wodą z dodatkiem delikatnego surfaktantu i/lub z dodatkiem substancji antybakteryjnej ( np. octenisan płyn , esemtan emulsja ) .Powinniśmy również wcierać odpowiedni, natłuszczający krem lub maść o właściwościach dodatkowo nawilżających i regenerujących – kilka razy w ciągu dnia. W tym celu możemy zastosować np. Alantan lub regeneracyjny krem Octenisept, który dodatkowo dzięki zawartości oktenidyny wykazuje właściwości antybakteryjne.

Jak zabezpieczyć świeży tatuaż? Zwracajmy przede wszystkim uwagę na to, by nosić luźne, przewiewne ubrania, które nie uciskają i nie podrażniają skóry. Najlepiej wybierać naturalne tkaniny. Pamiętajmy o tym, że (zwłaszcza na początku) tusz może przesiąkać przez ubranie. Będzie ciężko je doprać, dlatego lepiej nosić ubrania, których nie żal nam w razie czego wyrzucić.

Gojenie się tatuażu – etapy

  • Pierwszy tydzień – to najtrudniejszy okres. W tym czasie tatuaż jest otwartą raną. Należy pamiętać o skutecznym odkażeniu miejscowym ( np. octenisept )Po zabiegu należy nosić specjalną folię. Skóra będzie posiniaczona, a tatuaż lekko wypukły na skutek obrzęku.
  • Drugi tydzień – na tym etapie charakterystycznymi objawami będą swędzenie i łuszczenie się skóry. Świadczą one o tym, że rana zaczyna się goić. Na tym etapie obrzęk powinien zaniknąć. Bardzo ważne jest intensywne nawilżanie i natłuszczanie.
    Ważne systematyczne natłuszczanie i regenracja naskórka i nadal zabezpieczenie przed infekcją ( np. krem octenicare )
  • Trzeci tydzień i później – na tym etapie tatuaż jest już prawie wygojony – nie należy jednak rezygnować ze stosowania kremów lub maści natłuszczających. Bardzo ważna jest także ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Tatuaże – zagrożenia. Możliwe powikłania po tatuażu

Źle zrobiony tatuaż może powodować liczne powikłania – z tego powodu tak ważne jest, by uważnie wybrać odpowiednie studio tatuażu. Niewielki stan zapalny po takim zabiegu jest czymś normalnym, jednak już gorączka po tatuażu może być objawem infekcji. W takim przypadku powinniśmy zgłosić się do lekarza, który zastosuje antybiotykoterapię. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku objawów takich jak: czerwone guzki, utrzymujący się ponad dobę silny obrzęk i ból czy ropne wycieki. Zwykle oznaczają one zakażenie tatuażu.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń