Jaką dyscyplinę sportową uprawiasz?
Uprawiam boks olimpijski.
Skąd wziął się pomysł akurat na boks?
Gdy miałam 7 lat chodziłam na akrobatykę, a w tym samym budynku znajdowała się sala bokserska. Pewnego dnia po treningu akrobatyki tato zaprowadził mnie na salę, gdzie trenowano boks, bardzo mi spodobało, więc postanowiłam spróbować. Na początku trener powiedział, że boks jest od 8 lat więc, muszę poczekać. Powiedziałam, że mam prawie 8 lat, bo 7 i pół. Trener roześmiał się, zobaczył, że bardzo mi zależy, więc pozwolił mi przyjść na trening i od tej pory nie przestałam trenować.
Jak wygląda twój typowy trening – jak często trenujesz w ciągu tygodnia?
Jeśli szykuję się na zawody lub jakąś walkę, to trenuję dwa razy dziennie. To zależy od tego, co trener mi rozpisze, ale mniej więcej to w poniedziałki, środy i piątki, mam dwa treningi bokserskie, jeden z tych treningów to raczej sparringi, a drugi trening to praca z trenerem nad techniką. We wtorek i czwartek tez są dwa treningi, ale jeden jest bokserski, a drugi na siłowni, gdzie poprawiam siłę. W weekend mam czas na odpoczynek i na regenerację. Staram się jednak zawsze zrobić jakiś luźniejszy trening jak na przykład bieganie, żeby się trochę poruszać. Gdy nie mam żadnych zawodów lub walki to trenuje raz dziennie w podobnym systemie tygodniowym, jak gdy szykuje się na zawody. Tym sposobem utrzymuje kondycję i zawsze jestem w formie.
Co trzymasz w swojej torbie treningowej?
W torbie treningowej na pewno mam za dużo rzeczy, ale uważam, że lepiej mieć więcej niż mniej. Sprzęt bokserski: najważniejsze to bandaże na ręce i ochraniacz na zęby, ponieważ tych rzeczy nie da się potem pożyczyć więc lepiej zawsze mieć. Rękawice 10oz na przybory i tarcze, rękawice 14oz na sparingi oraz kask, i buty bokserskie, które są używane tylko na treningi. Oprócz bokserskiego sprzętu to jeszcze mam spray do zamrażania oraz octenisept po urazach. Z kosmetyków, mam żel do mycia ciała oraz antyperspirant i balsam i krem łagodzący otarcia.
Jakie typy urazów zdarzają Ci się podczas zawodów i treningów?
Podczas treningów i zawodów najczęściej spotykane urazy to zadrapania na ciele i na twarzy wskutek otarć rękawicami. Podbite oczy i siniaki na twarzy są spotykane najczęściej przy zderzeniu głowami lub gdy przeciwniczka trafi mnie przez przypadek łokciem, gdy walczymy w półdystansie.
W jaki sposób radzisz sobie z nimi na co dzień?
Jeśli chodzi o zadrapania, to najlepiej działa octenisept. Plaster jest tylko potrzebny, jeśli zadrapanie mocno krwawi, ale to rzadko się zdarza. Gdy jest jakiś siniak lub opuchlizna to od razu najlepiej założyć zimy opatrunek.
Czy w twojej dyscyplinie jest możliwość uniknięcia drobnych urazów, czy są raczej wpisane w Twoje sportowe życie?
Drobne urazy są raczej wpisane w boks rzadko mam tak, że po walce wychodzę z ringu bez jakiegoś zadrapania.
Jaki jest twój cel na najbliższy rok?
Na pewno chciałabym mieć dużo walk i się przygotować na przejście do seniorek, jeszcze do końca tego roku jestem juniorka i walczę z dziewczynami w moim wieku. Od przyszłego roku będę walczyć z kobietami w różnym wieku, również o kilka lat starszymi, więc chce być na to gotowa. Chciałabym też być wybrana, żeby reprezentować kraj na mistrzostwach Europy, które odbędą się we wrześniu.
Zobacz również: