Czy blizny można opalać?

Blizna jest zmianą skórną występującą najczęściej w następstwie uszkodzenia skóry właściwej.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Powstaje w wyniku zastąpienia ubytku tkanką łączną włóknistą, natomiast jeżeli ilość tej tkanki staje się większa niż ilość zastępowanej skóry, mamy do czynienia z bliznowcem. Często poruszanym zagadnieniem na wielu forach jest opalanie blizn. Czy jest ono bezpieczne
i wskazane?

Ekspozycja blizn na światło słoneczne

Nasza skóra w sposób naturalny poddawana jest ekspozycji na słońce. Osoby posiadające blizny na ciele niejednokrotnie zadają sobie pytanie czy blizny można opalać. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy od umiejscowienia i charakteru tej zmiany skórnej. Generalnie jednak opalanie blizny nie jest zalecane przez lekarzy, bez względu na fazę gojenia w której się znajduje, zwłaszcza jeżeli dotyczy to dużych zmian. Szkodliwe promienie słoneczne, zwłaszcza ze spektrum ultrafioletowego łatwiej bowiem przenikają przez zabliźnioną skórę. Mogą powodować utrzymującą się nawet przez wiele lat hiperpigmentację blizn, a także większe ryzyko zachorowań na nowotwory.

Opalanie na solarium a blizny

W temacie blizna a opalanie, bardzo często pojawiają się również wątpliwości dotyczące sztucznego opalania. Stosowanie środków brązujących czy samoopalaczy z reguły nie jest przeciwwskazane dla zagojonych blizn, choć raczej nie daje w pełni zadowalających efektów. Jeżeli natomiast chodzi o opalanie na solarium  w kontekście blizn to zdania specjalistów bywają podzielone, choć przeważa opinia, że nie jest to zalecane.

Czy blizny pooperacyjne można opalać?

Szczególną postacią blizn są te pozostałe po operacjach. Powinny być szczególnie pielęgnowane, bo zwykle przykrywają wiele warstw gojących się tkanek. Dlatego też w fazie gojenia opalanie blizn pooperacyjnych jest zdecydowanie zabronione. Warto stosować na nie, póki nie staną się płaskie i blade, opatrunki z żelem wspomagającym proces gojenia i oczyszczenia, takim jak octenilin żel – jeśli mamy jeszcze założone szwy, lub po zdjęciu szwów – krem octeincare. Opalanie świeżej blizny to duże ryzyko, którego powinniśmy zawsze unikać, zasłaniając je
w razie konieczności na przykład elementami garderoby. W kwestii jaką dla matek rodzących przez cesarskie cięcie jest opalanie blizny po cesarski cięciu, specjaliści wypowiadają się podobnie. Na szczęście w przypadku klasycznego cięcia blizna znajduje się poniżej linii bikini i najczęściej nie jest wystawiana na oddziaływanie promieni słonecznych. Zmiany bardziej narażone na ekspozycję słoneczną – na przykład blizna po operacji tarczycy stanowi większe wyzwanie. Nie każdy chce ukrywać ślady po operacji, ale powinno się je bezwzględnie chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Czy blizny po oparzeniu można opalać?

Zabliźniona skóra po oparzeniu zwykle ma nierównomierną powierzchnię, odbarwienia. Wystawienie jej na promienie słoneczne, zwłaszcza przez dłuższy czas, może skutkować kolejnym poparzeniem, tym razem słonecznym. Opalanie blizny po oparzeniu to narażanie się na przebarwienia, zaognienie zmian, a także ponownie większe ryzyko zachorowań na raka. Takie miejsca powinny być szczególnie delikatnie traktowane i pielęgnowane. W okresie gojenia dobrym rozwiązaniem jest Octenilin żel, który łagodzi i oczyszcza powierzchnię. Po zagojeniu, na bliznę stosować można pielęgnujący krem Octenicare.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie kiedy można opalać bliznę jest prosta – nie powinno się tego robić w ogóle, z uwagi na ryzyko powikłań. Hiperpigmentacja, szybsze poparzenie głębszych warstw skóry, gorsze gojenie się w przypadku świeżych ran czy szybsza utrata elastyczności – to główne problemy, jakie mogą wystąpić gdy blizna będzie poddawana nadmiernemu działaniu słońca. Kiedy jednak nie ma możliwości lub nie chcemy unikać promieni słonecznych, warto zadbać o zabliźnione miejsce i zabezpieczyć je przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Pomoże to z pewnością w uniknięciu niepożądanych skutków obcowania ze słońcem.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń