Wakacyjna apteczka. Co warto w niej mieć?

Plastry opatrunkowe, gaziki oraz środki do dezynfekcji ran. To absolutnie podstawowy zestaw na wakacje. Radzimy też, co zrobić z ukąszeniami komarów i oparzeniami, zatruciem i gorączką.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Przed wyjazdem dobrze zastanowić się co powinna zawierać apteczka na wakacje. Nawet najdrobniejsza rana – skaleczenie lub zadrapanie – grozi zakażeniem, które nie tylko utrudni gojenie się rany, ale może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Każdą ranę należy więc:

 • przemyć,
 • zdezynfekować,
 • a potem założyć opatrunek, który ochroni ją przed ponownym zanieczyszczeniem.

Dlatego apteczka wakacyjna powinna zawierać:

 • lek, który działa antybakteryjnie oraz szybko i bezboleśnie przyspieszy gojenie ran na skórze i skaleczeń błon śluzowych, (np. octenisept w spray’u),
 • opatrunki – jałowe gaziki i plastry z opatrunkiem.

Ukąszenia owadów:

Dolegliwości po ukąszeniach owadów – meszek, komarów lub kleszczy złagodzą:

 • preparaty przeciwalergiczne – żel do smarowania skóry w miejscu ukąszenia owada, zawierający substancję czynną o nazwie dimetynden, np. fenistil lub foxill, który zmniejszy obrzęk i uczucie swędzenia, oraz octenisept, lek na rany, który złagodzi objawy ukąszenia przez owady. Oba te preparaty mogą być stosowane jednocześnie;
 • preparaty przeciwalergiczne w tabletkach, przydadzą się w przypadku uczulenia na ukąszenia owadów, dostępne bez recepty, zawierające cetyryzynę, np. allertec, zyrtec, lub loratadynę, np. loratadyna, aleric i claritine.

Oparzenia (słoneczne, przy grillu czy ognisku)

W wakacje łatwo o oparzenia słoneczne, zwłaszcza jeśli zapomnimy o zastosowaniu kremów z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym.

Aby złagodzić skutki dolegliwości warto mieć pod ręką:

 • preparaty z zawartością d-panthenolu – łagodzą pieczenie i ból, do stosowania, gdy skóra jest tylko zaczerwieniona i nie doszło do jej uszkodzenia (np. Octenicare)
 • octenilin żel do ran – do stosowania, gdy w wyniku oparzenia dojdzie do uszkodzenia skóry – na oparzenia I lub II stopnia.

Preparaty te przydadzą się także, gdy oparzymy się przy grillu czy ognisku.

Co jeszcze warto mieć w wakacyjnej apteczce:

 • Środki przeciwbólowe – preparaty zawierające paracetamol (np. apap, panadol, paracetamol) lub niesterydowe leki przeciwzapalne (np. polopiryna, aspiryna, ibuprofen), które nie tylko łagodzą ból, ale także mają działanie przeciwzapalne;
 • Preparaty przeciwbiegunkowe – tabletki zawierające loperamid, które hamują ruchy jelit, dzięki czemu pokarm przechodzi wolniej przez jelita, co umożliwia wchłanianie większej ilości wody (np. stoperan, laremid), lub preparaty adsorpcyjne, które wiążą gazy jelitowe, bakterie, toksyny i różne substancje chemiczne (np. tabletki węgla aktywnego lub smecta, czyli proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, zalecany dzieciom);
 • Leki przeciwwymiotne – powstrzymujące wymioty i nudności, a także stosowane w chorobie lokomocyjnej (np. aviomarin, lokomotiv).
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń