Domowa apteczka pierwszej pomocy – Co powinna zawierać apteczka domowa?

Plastry z opatrunkiem, gaziki oraz środki do dezynfekcji skóry – to podstawowe wyposażenie apteczki . Co jeszcze powinno wchodzić w skład apteczki pierwszej pomocy w domu?

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Nawet najdrobniejsza rana – skaleczenie lub zadrapanie – grozi zakażeniem, które nie tylko utrudni gojenie się rany, ale może doprowadzić do infekcji organizmu.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. W domowej apteczce zawsze miej pod ręką:

  • Lek do dezynfekcji, który działa antybakteryjnie oraz szybko i bezboleśnie przyspieszy gojenie ran (np. środek do dezynfekcji skóry octenisept w spray’u). Woda utleniona, alkohol czy jodyna nie są rekomendowane.
  • Opatrunki na rany – jałowe gaziki i plastry opatrunkowe.
  • Preparaty z zawartością d-panthenolu, które łagodzą pieczenie i ból, są przeznaczone do stosowania w razie oparzeń, także słonecznych, gdy skóra jest zaczerwieniona i nie doszło do jej uszkodzenia.
  • Środki przeciwbólowe – preparaty zawierające paracetamol (np. apap, panadol, paracetamol) lub niesterydowe leki przeciwzapalne (np. polopiryna, aspiryna, ibuprofen), które nie tylko łagodzą ból, ale także mają działanie przeciwzapalne.
  • Preparaty przeciwbiegunkowe – tabletki zawierające loperamid, które hamują ruchy jelit (dzięki czemu pokarm przechodzi wolniej przez jelita), co umożliwia wchłanianie większej ilości wody (np. stoperan, laremid) lub preparaty adsorpcyjne, które wiążą gazy jelitowe, bakterie, toksyny i różne substancje chemiczne (np. tabletki węgla aktywnego lub smecta, czyli proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, zalecany dzieciom);
  • Leki przeciwwymiotne – powstrzymujące wymioty i nudności, a także stosowane w chorobie lokomocyjnej (np. aviomarin, lokomotiv).
  • octenisept® żel, którego użyj, kiedy w wyniku kontaktu z grillem, ogniskiem lub słońcem dojdzie do oparzenia. Uszkodzona zostanie skóra i powstaną oparzenia I lub II stopnia.

Latem domową apteczkę uzupełnij o preparaty, które złagodzą dolegliwości po ukąszeniach meszek, komarów lub kleszczy:

  • Preparaty przeciwalergiczne – żel do smarowania skóry w miejscu ukąszenia owada, zawierający substancję czynną o nazwie dimetynden (np. fenistil lub foxill), który zmniejszy obrzęk i uczucie swędzenia oraz octenisept, lek na rany, który złagodzi objawy ukąszenia przez owady. Oba te preparaty mogą być stosowane jednocześnie.
  • Tabletki przeciwalergiczne – przydadzą się w przypadku uczulenia na ukąszenia owadów. Dostępne bez recepty są zawierające cetyryzynę (np. allertec, zyrtec) lub loratadynę (np. loratadyna, aleric i claritine).

Sprawdź też, jaką zawartość apteczki powinieneś zabrać ze sobą na wakacje.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń