Jak skutecznie pozbyć się blizn potrądzikowych?

Blizny po trądziku to problem, który dotyka osoby bez względu na wiek i płeć. W wielu przypadkach widok zmian na twarzy przypominających o dawnych problemach ze skórą wywołuje uczucie wstydu i kompleksy. Można więc stwierdzić, iż jest to problem nie tylko estetyczny, ale także obciążający psychikę. Wiele osób zastanawia się, co na blizny po trądziku może okazać się najskuteczniejsze.

Redakcja
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Czym są ślady po trądziku?

Wypryski to ogniska stanu zapalnego na skórze. Odpowiedzią skóry na powstanie wyprysku jest zwiększenie produkcji krwi zawierającej białe krwinki, których zadaniem jest likwidacja szkód, a także zwalczanie bakterii. Takie reakcje mogą zostać jednak utrzymane także po zniknięciu stanu zapalnego. Na jasnej skórze pozostaje wtedy widoczny, czerwony ślad, natomiast na nieco ciemniejszej karnacji proces ten może prowadzić do produkcji melaniny, co doprowadza do powstania ciemnych zmian. Ślady, na których nie zostały podjęte żadne środki leczenia, mogą utrzymywać się miesiącami. Obecnie jednak na rynku dostępne są zarówno preparaty apteczne, jak i dermokosmetyki, które wspomagają proces leczenia. Uwalniają komórki czerwone na powierzchnię, nie dopuszczając do powstania kolejnych zmian.

 

Sposoby na przebarwienia po trądziku

Preparaty apteczne

W aptekach dostępne są różnego rodzaju kremy i maści na zmiany potrądzikowe. Niestety nie wszystkie wykazują jednakową skuteczność. Ważna jest w nich zawartość substancji aktywnych, których zadaniem jest usuwanie bakterii, a także wspieranie naskórka w procesach odbudowy. Leczenie blizn potrądzikowych nie należy do szybkich a efekty ich leczenie nie są natychmiast widoczne. Konieczna jest systematyczność. Rany po trądziku bywają bolesne, dlatego ważne jest stosowanie środków wirusobójczych i odkażających skórę. Do preparatów tego typu zalicza się popularny octenisept, a także octenicare. Preparaty te dostępne są w aptekach bez recepty. Różnią się one jednak formułą. Octenisept dostępny jest w formie płynu rozpylanego wygodnym atomizerem, natomiast octenicare to krem dezynfekujący, który wspomaga gojenie ran, a także wykazuje wysoką skuteczność w walce z łuszczycą i AZS.

 

Peelingi enzymatyczne

Blizny, które pozostały na skórze w postaci jasnych plam nie znikną bez pomocy środków likwidujących martwy naskórek. Oprócz środków odkażających, wspomagających gojenie nowych zmian i ran, należy stosować także środki, które likwidują już istniejące zmiany powstałe wcześniej, a proces gojenia nie przebiegł w sposób prawidłowy. Peelingi enzymatyczne to prawdziwe antidotum na plamy po trądziku, gdyż zawarte w nich kwasy rozpuszczają naskórek bez konieczności pocierania drobinek o skórę. Przebarwienia po trądziku przy regularnym ich stosowaniu znikają bardzo szybko. Warto jednak rozpocząć przygodę z preparatami tego typu od niewielkich stężeń.

 

Laser frakcyjny

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym wykonywane jest w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych. Zabieg ten wymaga jednak rekonwalescencji, która może trwać nawet tydzień. Zadaniem lasera jest stworzenie w skórze mikrouszkodzeń, przy jednoczesnym pozostawieniu nienaruszonej tkanki wokół nich. Ułatwia to gojenie, a także przyspiesza procesy odnowy skóry. W celu uzyskania optymalnych efektów konieczne jest powtarzanie zabiegu w miesięcznych odstępach.

 

Która forma walki z bliznami potrądzikowymi jest najskuteczniejsza?

Walka z bliznami potrądzikowymi to proces długotrwały. Osoby, bez względu na wiek i płeć odczuwają na skutek zmian przede wszystkim spadek samooceny. W takich sytuacjach zastanawiają się jak usunąć przebarwienia po trądziku. Na początku warto rozpocząć walkę z użyciem preparatów aptecznych jak octenisept i octenicare w połączeniu ze stosowaniem peelingów enzymatycznych oraz filtrów słonecznych. Kiedy kuracja nie przynosi jednak efektów,
a ilość zmian dalej się zwiększa, warto rozważyć zabiegi laserowe.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Każdego dnia do szpitali w całej Polsce trafiają osoby, które cierpią z powodu komplikacji powstałych na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skaleczeń, ran czy oparzeń. Jako redakcja portalu Zagojeni.pl uważamy, że lepiej takim sytuacjom przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego powstał nasz portal, który jest pierwszą w Polsce pełną i rzetelną bazą wiedzy na temat profilaktyki i leczenia różnego rodzaju ran. Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą Państwu szybko i bezboleśnie wyleczyć każdą z nich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń