Antybiotyki są od lat nadużywane przez lekarzy i pacjentów – stosowane w dużych ilościach i w sytuacjach, w których są zupełnie nieprzydatne, np. do zwalczania infekcji wirusowych. Doprowadziło to do tego, że jest coraz więcej bakterii opornych na działanie antybiotyków. W efekcie coraz bardziej realne jest pojawianie się epidemii chorób, na które ludzkość dziś po prostu… nie ma lekarstwa.
Lepiej stosować nowoczesne antyseptyki
Eksperci zalecają więc, aby na rany stosować nowoczesne antyseptyki, zawierające m.in. oktenidynę, które efektywnie zahamują rozwój infekcji. Preparaty te mają szerokie spektrum działania – niszczą grzyby, niektóre wirusy i bakterie, także te, które już uodporniły się na wiele antybiotyków (np. gronkowce złociste oporne na metycylinę czy Klebsielle pneumoniae). Ponadto są dobrze tolerowane przez skórę człowieka oraz – co dziś jest nie mniej ważne – bakterie nie nabywają na nie oporności.
Nowoczesne antyseptyki, zawierające m.in. oktenidynę, skutecznie niszczą również groźny biofilm, czyli warstwę składającą się z różnorodnych bakterii, która może powstać po czterech-ośmiu dniach od momentu w którym nastąpiło zakażenie rany. Biofilm utrudnia gojenie się rany i sprzyja powstawaniu zakażeń bakteryjnych w organizmie.
Przy pierwszych oznakach zakażenia – jak zaczerwienienie i obrzęk, zastosuj na ranę środek antyseptyczny. Przyniesie on dużo lepsze efekty, niż podane miejscowo antybiotyki. Warto też sięgnąć po specjalistyczne opatrunki.
Zakażenie rany – kiedy iść do lekarza?
Jeśli jednak występuje któryś z niepokojących objawów:
- rana długo się nie goi,
- zakażenie nie ustępuje, ale z dnia na dzień powiększa się i
- zakażenie zaczyna obejmować tkanki przylegające,
- rana pulsuje, piecze i boli,
- wypływa z niej ropa o przykrym zapachu lub wydzielina z krwią,
… koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Jeśli zaś dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych i rozwinie się stan podgorączkowy, to znak, że doszło do zakażenia całego organizmu, co może grozić sepsą. Wtedy koniecznie skontaktuj z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. W tym celu możesz skorzystać z naszej mapy.