Udar słoneczny – przyczyny, objawy i postępowanie

Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu człowieka.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

W przypadku przegrzania organizmu, organ środkowego układu nerwowego – podwzgórze, podejmuje działania w celu obniżenia temperatury ciała. Objawia się to przede wszystkim wzmożonym wydzielaniem potu. Jeżeli organizm jest narażony na długotrwałe działanie wysokiej temperatury, proces chłodzenia ciała może okazać się nieskuteczny i dochodzi wówczas do udaru cieplnego.

Udar cieplny

Udar cieplny jest stanem chorobowym spowodowanym podniesieniem się temperatury ciała człowieka powyżej 40,6 stopni Celsjusza. Powodem wystąpienia udaru cieplnego jest wysoka temperatura otoczenia, szczególnie przy występującej jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza. Wyróżniamy udar cieplny wysiłkowy i udar cieplny klasyczny. Udar cieplny wysiłkowy dotyczy osób wykonujących pracę lub uprawiających sport w wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza. Udar cieplny klasyczny występuje najczęściej u małych dzieci, osób starszych i osób ze schorzeniami układu krążenia. Ponadto szczególnie narażone na jego wystąpienie są osoby chorujące na cukrzycę, nadużywające alkoholu, stosujące leki odwadniające oraz osoby ze znaczną otyłością.

Udar słoneczny – co to jest?

Udar słoneczny jest jedną z form udaru cieplnego. Dochodzi do niego wówczas, kiedy narażamy się na długotrwałe nasłonecznienie i wysoką temperaturę, a przegrzany organizm nie ma możliwości oddania nagromadzonego ciepła do otoczenia. Na skutek wysokiej temperatury ciała, w jego tkankach pojawiają się niekorzystne zmiany. Białka występujące w komórkach ulegają stopniowej degeneracji, co może powodować zagrożenie zdrowia i życia.

Objawy udaru słonecznego

Wystąpienie udaru słonecznego jest związane z pojawieniem się wielu charakterystycznych objawów. Nasilenie występowania tych objawów jest uzależnione od indywidualnych skłonności i od czasu ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Objawy udaru słonecznego to m.in:

 • silny ból głowy od słońca i zawroty głowy,
 • przyspieszenie tętna,
 • obfite pocenie się,
 • dreszcze,
 • wysoką gorączkę,
 • nudności i wymioty,
 • niepewny chód i zwiotczenie mięśni,
 • niewyraźną mowę,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zaburzenia widzenia w postaci mroczków przed oczyma,
 • utratę przytomności,
 • zaczerwienienie skóry twarzy w początkowym stadium lub bladość skóry w cięższych przypadkach,
 • zimne powłoki ciała,
 • oparzenia skóry I i II stopnia.

Przyczyny udaru słonecznego

Istnieje szereg przyczyn mogących doprowadzić do powstania udaru słonecznego. Są to między innymi:

 • narażenie organizmu, w szczególności okolic głowy i karku, na duże nasłonecznienie,
 • intensywny wysiłek fizyczny w czasie trwania upałów (np. długie marsze, uprawianie sportu, prace polowe),
 • zbyt długie korzystanie z kąpieli słonecznych,
 • zbyt mała podaż płynów,
 • brak nakrycia głowy i nieodpowiednie, nieprzewiewne ubranie.

Skutki przegrzania organizmu

Wskutek uszkodzenia błon komórkowych i degeneracji białka w tkankach, narządy wewnętrzne mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Udar słoneczny może doprowadzić do powstania niewydolności nerek, zaburzeń rytmu serca, niedokrwienia serca, a w ciężkich przypadkach – nawet do zapadnięcia
w śpiączkę lub do śmierci.

Odpowiedź na pytanie ile trwa udar słoneczny nie jest prosta i jednoznaczna. W zależności od nasilenia objawów udar słoneczny może trwać od kilku godzin do kilku dni. W poważniejszych przypadkach może zaistnieć konieczność hospitalizacji.

Udar słoneczny pierwsza pomoc

Zapewnienie osobie, u której wystąpił udar słoneczny, szybkiej i skutecznej pomocy, może zapobiec dalszemu rozwojowi tego niebezpiecznego stanu. Do czasu uzyskania konsultacji lekarskiej należy zastosować pierwszą pomoc. Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego to:

 

 • przeniesienie lub przeprowadzenie do chłodnego i przewiewnego pomieszczenia;
 • ułożenie w odpowiedniej pozycji: półsiedzącej w początkowym stadium udaru lub leżącej z uniesionymi kończynami dolnymi – w poważniejszych przypadkach;
 • schłodzenie ciała, a szczególnie głowy i karku, poprzez stosowanie okładów z zimnej wody lub lodu, aż do uzyskania temperatury ciała poniżej 38 stopni Celsjusza;
 • jeżeli osoba jest przytomna – podawanie dużej ilości chłodnych płynów, często i w małych ilościach;
 • jeżeli dojdzie do utraty przytomności należy sprawdzić czynności życiowe i, w razie potrzeby, podjąć zabiegi reanimacyjne – aż do czasu przybycia pomocy medycznej.

Później, kiedy nie ma już bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia osoby cierpiącej na udar słoneczny, należy zadbać o prawidłowe zaopatrzenie i leczenie oparzeń słonecznych, które pojawiły się na skórze. Jednym ze szczególnie rekomendowanych specyfików jest octenisept® krem. octenisept® krem skutecznie łagodzi podrażnienia skóry, posiada właściwości antybakteryjne  i poprzez utworzenie specjalnego filmu na powierzchni oparzenia, znacznie przyspiesza proces gojenia.

W okresie letnim, szczególnie w czasie nasilenia upałów, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i odpowiednie nakrycie głowy. Należy również unikać zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne. Jeżeli jednak dojdzie do wystąpienia udaru słonecznego, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie postępowanie, aby uniknąć późniejszych powikłań.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń