O zakażeniu rany świadczą cztery cechy: charakterystyczny kolor, ból, nieprzyjemny zapach i podwyższona temperatura wokół zranienia. Już jeden z tych objawów powinien wzbudzić Twój niepokój. Zakażenie krwi od rany występuje, gdy wnikną do niej bakterie. Mogą one pochodzić:
- ze skóry,
- powietrza,
- gleby
- wody, którą została przemyta rana z ciał obcych, które dostały się do rany lub ją spowodowały (pocisk, patyk itp.).
To właśnie z powodu zakażenia, rany goją się źle i długo. Taki stan nie tylko opóźnia odtworzenie zdrowej tkanki i może doprowadzić do powstania brzydkiej blizny, ale co gorsze, może wywołać zakażenie całego organizmu od rany (a to już zagraża życiu). Dlatego tak ważne jest oczyszczenie i dezynfekcja rany.
Jak poznać, że rana jest zakażona? Na początku boli, jest zaczerwieniona i obrzęknięta, pojawia się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu (może mieć kolor żółty lub zielony). Gdy infekcja się rozwinie się w organizmie, rośnie temperatura ciała, spada ciśnienie krwi, a tętno przyspiesza. Z rany wypływa coraz więcej wydzieliny.
Zakażenie rany- objawy świadczące o infekcji rany:
- zaczerwienienie
- uczucie nadmiernego ciepła wokół rany
- uczucie pulsowania rany
- ból i pieczenie
- ropna wydzielina, o nieprzyjemnym zapachu
- pojawienie się kolorów – żółtego, zielonego, czarnego
- osłabienie, złe samopoczucie, gorączka
Zakażenia ran i sposoby ich zapobiegania. Czego NIE NALEŻY robić przy zakażeniu rany?
Przede wszystkim, do zwalczania infekcji miejscowej w okolicy rany nie należy używać antybiotyków w maści ani w kremie (np. w tych wydawanych bez recepty stężenie antybiotyku jest zbyt małe do skutecznego działania, lek nie przenika przez biofilm, może też prowadzić do powstania wielolekoopornych szczepów bakterii).
Zakażenie rany – co robic TRZEBA:
Leczenie zakażenia ran i skuteczne zwalczanie infekcji w ranie to, zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych:
- połączenie skutecznego leku miejscowego (antyseptyku) z zawartością oktenidyny + fenoksyetanolu z opatrunkami specjalistycznymi zawierającymi srebro (które nie tylko będą zwalczać infekcję, ale także maja za zadanie oczyszczać i zbalansować wysięk, w celu przyspieszenia gojenia rany).
- Skuteczne mogą też okazać się preparaty na bazie jodu (będące również lekami o działaniu antyseptycznym). Jednakże możemy je stosować tylko z opatrunkami bez zawartości srebra oraz u chorych, którzy NIE MAJĄ problemów z tarczycą i uczulenia na jod oraz jego preparaty.
Jeśli rana długo się nie goi, zakażenie nie tylko nie ustępuje, ale z dnia na dzień powiększa się i zaczyna obejmować przylegające tkanki, a zakażona rana pulsuje, piecze i boli, wypływa z niej ropa o przykrym zapachu lub wydzielina z krwią, skontaktuj się z lekarzem. Może też okazać się , że przyczyną złego gojenia się rany jest poważna choroba organizmu, np. cukrzyca lub nowotwór. Dlatego jeśli rana długo nie chce się goić, skontaktuj się z lekarzem.