Oznaki zakażenia rany – Jak rozpoznać zakażenie rany?

Jeśli rana nie zagoi się po dwóch tygodniach od zdarzenia, to znak, że dzieje się coś złego. Najczęstszą przyczyną problemów jest zakażenie. Co wtedy? Jak zwalczyć zakażenie rany?

Dr hab. n. med. Maciej Sopata
A A A
Po czym poznać, że rana jest zakażona?
Podziel się wiedzą – udostępnij

O zakażeniu rany świadczą cztery cechy: charakterystyczny kolor, ból, nieprzyjemny zapach i podwyższona temperatura wokół zranienia. Już jeden z tych objawów powinien wzbudzić Twój niepokój. Zakażenie krwi od rany występuje, gdy wnikną do niej bakterie. Mogą one pochodzić:

  • ze skóry,
  • powietrza,
  • gleby
  • wody, którą została przemyta rana z ciał obcych, które dostały się do rany lub ją spowodowały (pocisk, patyk itp.).

To właśnie z powodu zakażenia, rany goją się źle i długo. Taki stan nie tylko opóźnia odtworzenie zdrowej tkanki i może doprowadzić do powstania brzydkiej blizny, ale co gorsze, może wywołać zakażenie całego organizmu od rany (a to już zagraża życiu). Dlatego tak ważne jest oczyszczenie i dezynfekcja rany.

Jak poznać, że rana jest zakażona? Na początku boli, jest zaczerwieniona i obrzęknięta, pojawia się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu (może mieć kolor żółty lub zielony). Gdy infekcja się rozwinie się w organizmie, rośnie temperatura ciała, spada ciśnienie krwi, a tętno przyspiesza. Z rany wypływa coraz więcej wydzieliny.

Zakażenie rany- objawy świadczące o infekcji rany:

  • zaczerwienienie
  • uczucie nadmiernego ciepła wokół rany
  • uczucie pulsowania rany
  • ból i pieczenie
  • ropna wydzielina, o nieprzyjemnym zapachu
  • pojawienie się kolorów – żółtego, zielonego, czarnego
  • osłabienie, złe samopoczucie, gorączka

Zakażenia ran i sposoby ich zapobiegania. Czego NIE NALEŻY robić przy zakażeniu rany?

Przede wszystkim, do zwalczania infekcji miejscowej w okolicy rany nie należy używać antybiotyków w maści ani w kremie (np. w tych wydawanych bez recepty stężenie antybiotyku jest zbyt małe do skutecznego działania, lek nie przenika przez biofilm, może też prowadzić do powstania wielolekoopornych szczepów bakterii).

Zakażenie rany – co robic TRZEBA:

Leczenie zakażenia ran i skuteczne zwalczanie infekcji w ranie to, zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych:

  • połączenie skutecznego leku miejscowego (antyseptyku) z zawartością oktenidyny + fenoksyetanolu z opatrunkami specjalistycznymi zawierającymi srebro (które nie tylko będą zwalczać infekcję, ale także maja za zadanie oczyszczać i zbalansować wysięk, w celu przyspieszenia gojenia rany).
  • Skuteczne mogą też okazać się preparaty na bazie jodu (będące również lekami o działaniu antyseptycznym). Jednakże możemy je stosować tylko z opatrunkami bez zawartości srebra oraz u chorych, którzy NIE MAJĄ problemów z tarczycą i uczulenia na jod oraz jego preparaty.

Jeśli rana długo się nie goi, zakażenie nie tylko nie ustępuje, ale z dnia na dzień powiększa się i zaczyna obejmować przylegające tkanki, a zakażona rana pulsuje, piecze i boli, wypływa z niej ropa o przykrym zapachu lub wydzielina z krwią, skontaktuj się z lekarzem. Może też okazać się , że przyczyną złego gojenia się rany jest poważna choroba organizmu, np. cukrzyca lub nowotwór. Dlatego jeśli rana długo nie chce się goić, skontaktuj się z lekarzem.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Dr hab. n. med. Maciej Sopata

Specjalista chirurgii ogólnej i specjalista medycyny paliatywnej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Od początku pracy zawodowej związany z Katedrę i Kliniką Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego, Hospicjum Palium w Poznaniu. Zajmuje się leczeniem zachowawczym odleżyn oraz innych ran przewlekłych takich jak: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia nowotworowe, owrzodzenia niedokrwienne, rany chirurgiczne i pourazowe. Jest autorem ponad 180 publikacji oryginalnych i poglądowych w recenzowanych czasopismach naukowych zagranicznych i polskich.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń