Odmrożenia

lek. med. Włodzimierz Piaszczyński, specjalista chirurg
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Odmrożenie – to stan, który powstaje w wyniku działania na skórę niskich temperatur, poniżej 0°C. Poza temperaturą, na stopień uszkodzenia skóry wskutek odmrożenia mają wpływ także takie czynniki jak: wilgotność powietrza, wiatr, ubiór oraz współistnienie zaburzeń naczyniowych.

Do uruchomienia procesów powodujących stan odmrożenia skóry dochodzi już przy temperaturze ok. 10 C. Już wtedy obserwujemy zmniejszenie odczuwania bólu na skutek obkurczenia się naczyń krwionośnych. Moment, w którym przechodzimy do fazy tajania – to czas, w którym może dochodzić do powstawania stanów zapalnych na skutek tworzenia się kryształków lodu które uszkadzają tkankę.

Klasyfikacja odmrożeń:

  • W stopniu I dochodzi do zblednięcia skóry z towarzyszącym brakiem reakcji na bodźce bólowe. Po ogrzaniu skóry, obserwuje się jej zaczerwienienie i bolesność. Towarzyszą temu takie objawy jak: sinoczerwone lub białe zabarwienie skóry, pieczenie i świąd oraz zaburzenie krążenia w tkankach skóry
  • W stopniu II dochodzi do powstania pęcherzy.
  • W stopniu III pojawia się dodatkowo powierzchowna martwica.
  • W odmrożeniu IV stopnia dochodzi do zamrożenia skóry na całej jej grubości z rozwojem głębokiej martwicy.

Odmrożenia – pierwsza pomoc!

Nie powinno się gwałtownie ocieplać i pocierać skóry.

Stopniowe ogrzewanie powinno być prowadzone poprzez zanurzanie w wodzie o temperaturze 35–40°C.

Po przywróceniu odpowiedniej temperatury ciała leczenie zmian skórnych jest podobne jak w przypadku oparzeń skóry.

Odmrożenie 1 stopnia – zwykle goi się bez pozostawienia zmian na skórze.

W odmrożeniu 1 i 2 stopnia – należy jak najszybciej usunąć przyczynę mechaniczną odmrożenia (np. za ciasny but narciarski, zbyt ciasno przylegająca rękawica). Najczęściej ulegają odmrożeniu obwodowe części ciała (palce rąk i stóp, ręce, stopy, twarz, nos i uszy).

Jeśli występuje pęcherz czy nadżerka – należy je zabezpieczyć preparatem który uchroni przed zakażeniem, czyli będzie posiadać w składzie dodatek substancji antybakteryjnej, a także będzie regenerował i działał przeciwzapalnie oraz natłuści i nawilży skórę (może to być np.: krem octenicare). Na zmienione chorobowo miejsce należy założyć opatrunek siatkowy, nasączony parafiną (np.Urgotull, Jelonet), a następnie – zabezpieczyć bandażem. Ważne – w przypadku wystąpienia pęcherzy nie należy ich samemu nakłuwać.

Ważne – w przypadku powstania rany w wyniku odmrożenia, zawsze przy zmianie opatrunku dezynfekujemy ranę lekiem odkażającym (np. Octenisept).

W przypadku odmrożenia stóp należy zmniejszyć obciążenie stóp i ułożyć je wyżej.

Warto w pierwszych godzinach pić dużo ciepłych płynów (np. naparów imbirowych z dodatkiem miodu). Po wyleczeniu odmrożenia 1 stopnia, często występuje zmniejszona tolerancja na zimno.

Skóra w miejscach po odmrożeniu może wykazywać większą skłonność do owrzodzeń.

W odmrożeniach III i IV stopnia powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów. Wystąpienie zmian skórnych w postaci pęcherzy czy owrzodzeń lub obecność martwicy wymaga niezwłocznego zgłoszenia do oddziałów leczących oparzenia lub do poradni chirurgicznej. W odmrożeniach IV stopnia może dojść do amputacji kończyny lub jej części.

Profilaktyka stosowana w przypadku zapobiegania odmrożeniu:

Podstawowa zasada polega na unikaniu zimna, a jeśli to nie jest możliwe – powinniśmy stosować luźne ubranie dostosowane do temperatury zewnętrznej otoczenia.

Należy pamiętać, iż spożywanie alkoholu nie spełni funkcji zabezpieczającej czy zmniejszającej ryzyko odmrożenia. Alkohol działa odwrotnie, powodując rozszerzenie naczyń i zwiększając stopień wyziębienia organizmu.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

lek. med. Włodzimierz Piaszczyński, specjalista chirurg

Specjalista chirurgii ogólnej, biegły sądowy Sądu Okręgowego w Katowicach z zakresu chirurgii ogólnej i urazowej, chirurgii naczyniowej, urazów komunikacyjnych, wypadków w pracy i medycyny ogólnej. Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczął w 1985 r. w Oddziale Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim nr 1 w Zabrzu. Uzyskał I (1990) i II (1997) stopień specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej. Od 2000 r. do chwili obecnej biegły sądowy z zakresu chirurgii ogólnej i urazowej, chirurgii naczyniowej, urazów komunikacyjnych, wypadków w pracy i medycyny ogólnej. Stale wydaje opinie na zlecenie Sądów Województwa Śląskiego i innych województw. Od wielu lat specjalizuje się w diagnostyce ultrasonograficznej jamy brzusznej, tarczycy oraz sutka. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego. Przyjmuje także prywatnie w Centum Medycznym PIOMED w Zabrzu.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń