Odmrożenia – objawy i pierwsza pomoc

Odmrożenia są nieodłącznym zjawiskiem narażenia skóry na niskie temperatury. Zazwyczaj powstają one w temperaturze poniżej 0° C, ale mogą również pojawić się kiedy temperatura jest powyżej zera. Najczęściej narażone są tzw. obwodowe części ciała: nos, palce u rąk, stóp lub całe stopy, twarz i uszy. Jakie są objawy, jakie metody na odmrożenia? Przeczytaj artykuł i miej gotowe rozwiązania pod ręką. 

lek. med. Włodzimierz Piaszczyński, specjalista chirurg
A A A
Odmrożenia - objawy i pierwsza pomoc
Podziel się wiedzą – udostępnij

Jak rozpoznać odmrożenia? 

Odmrożeniami są miejscowe zmiany, trwałe lub tymczasowe. Do ich powstania przyczynia się długi czas przebywania na dworze oraz wychłodzenie organizmu. Długi czas przebywania na świeżym powietrzu zimą może skończyć się odmrożeniami palców u stóp, rąk, czy skóry na policzkach. Ale nie tylko sama niska temperatura jest powodem powstania odmrożeń. Przyczyną może być wilgotne powietrze, wiatr, niewłaściwe dopasowanie ubioru do pogody, przemoczone buty i rękawiczki, a nawet głód i alkohol.  

Jakie są objawy odmrożeń? 

odmrożenia policzki

odmrożenia na twarzy

Do uruchomienia procesów powodujących stan odmrożenia skóry dochodzi już przy temperaturze ok. 10° C. Już wtedy odczuwamy mniejszy ból, na skutek obkurczenia się naczyń krwionośnych.

Moment, w którym przechodzimy do fazy tajania – to czas, w którym może dochodzić do powstawania stanów zapalnych na skutek tworzenia się kryształków lodu które uszkadzają tkankę. 

Stopnie odmrożeń 

Objawy odmrożeń mieć większe lub mniejsze, a wszystko zależy od nasilenia zmian i ich wyglądu:  

  • Odmrożenia 1 stopnia są najczęściej spotykanymi. Skóra robi się blada i nie reaguje na bodźce bólowe. Odmrożenie 1 stopnia, po ogrzaniu skóry, robi się zaczerwienione. Pojawia się też wtedy ból odmrożonego miejsca. Towarzyszą temu takie objawy jak: sinoczerwone lub białe zabarwienie skóry, pieczenie i świąd oraz zaburzenie krążenia w tkankach skóry 
  • 2 stopień odmrożenia skóry objawia się powstaniem pęcherzy.  
  • W stopniu 3 pojawia się dodatkowo powierzchowna martwica skóry. 
  • W odmrożeniu 4 stopnia dochodzi do zamrożenia skóry na całej jej grubości z rozwojem głębokiej martwicy. 

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach  

Najważniejsze w usuwaniu odmrożenia skóry jest właściwe postępowanie. Odmrożone palce, stopy i nogi, nie mogą być gwałtownie ocieplane i pocierane. W leczeniu odmrożeń ważne jest stopniowe ogrzewanie zmian. Najlepszym rozwiązaniem jest zanurzenia odmrożonych stóp, dłoni i palców w wodzie o temperaturze ok 35-40°C. 

Kiedy temperatura ciała wróci do normalnego poziomu leczenie odmrożonych nóg, odmrożonych palców, czy ogólnie odmrożonej skóry jest zbliżone do leczenia oparzeń.  

Jak leczyć odmrożenia? 

Sposoby leczenie odmrożeń skóry są różne, tak jak i różne

mokre buty

odmrożenia przemoczone buty

są stopnie odmrożeń. Odmrożenie 1 stopnia zwykle goi się najszybciej i nie zostawia śladów na skórze. W przypadku 1 i 2 stopnia odmrożenia należy jak najszybciej usunąć przyczyny: ciasny but narciarski, ciasno przylegająca rękawica.  

Kiedy na skórze pojawi się pęcherz lub nadżerka, należy zabezpieczyć te miejsca preparatami chroniącymi przed zakażeniem. Dobrym rozwiązaniem byłby więc żel z oktenidyną octenisept® żel. Na zmienione miejsce zakładamy opatrunek siatkowy nasączony (np. Urgotull, Jelonet), a następnie zabezpieczyć bandażem.  Żeby zaś dobrze nawilżyć skórę po wygojeniu warto użyć kremu, również z oktenidyną octenisept® krem, która ma właściwości antybakteryjne. Taki krem jednocześnie natłuszcza i nawilża skórę. 

Odmrożenia stóp,  są jednymi z najczęstszych dolegliwości w czasie zimowych zabaw i sportów. Pierwszym i najważniejszy krokiem jest zmniejszenie obciążenia stóp i ułożenie ich wyżej –  tak aby ograniczyć krążenia. Kolejnym krokiem jest ilość przyjmowanych płynów – w pierwszych godzinach trzeba pić dużo ciepłych płynów (np. naparów imbirowych z dodatkiem miodu).  

 

Odmrożenia 2 i 3 stopnia to sytuacje kiedy powinniśmy udać się do specjalisty. Wystąpienie zmian skórnych w postaci pęcherzy, owrzodzeń lub obecność martwicy wymaga niezwłocznego zgłoszenia do oddziałów leczących oparzenia lub do poradni chirurgicznej.  

Najbardziej zagrażające zdrowiu i życiu są odmrożenia 4 stopnia, w których może dojść do amputacji kończyny lub jej części. 

Jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami? 

Podstawowa zasada polega na unikaniu zimna, a jeśli to nie jest możliwe – powinniśmy stosować luźne ubranie dostosowane do temperatury zewnętrznej otoczenia. Należy też pamiętać, iż spożywanie alkoholu nie spełni funkcji zabezpieczającej, czy zmniejszającej ryzyko odmrożenia. Alkohol działa odwrotnie, powodując rozszerzenie naczyń i zwiększając stopień wyziębienia organizmu.

odmrożenia rąk i palców

odmrożenia rąk i palców

Czego nie robić w przypadku odmrożeń? 

  • Odmrożenia możemy leczyć domowymi sposobami jeżeli widzimy, że stan nie zagraża zdrowiu i życiu. Najważniejsze jest, żeby nie dotykać odmarzniętych miejsc. Nie rozgrzewać ich też gorącymi przedmiotami – może dojść do poparzeń, których nie poczujemy, a uszkodzą nam skórę.  
  • Pocieranie miejsc odmrożonych nie jest wskazane, tak jak i pocieranie śniegiem, polewanie gorącą lub zimną wodą. 
  • Jeżeli doszło do odmrożenia stóp, osoba tak nie powinna chodzić, gdyż może to zwiększyć krążenie, a zwężone od odmrożenia naczynia mogą popękać. Alkohol jak i papierosy też nie powinny być podawane, również mogą wpłynąć na zwiększenie krążenia krwi.  
  • Kiedy pojawią się pęcherze – nie należy ich nakłuwać.  
  • I najważniejsza czynność w przypadku powstania rany w wyniku odmrożenia, zawsze przy zmianie opatrunku dezynfekujemy ranę lekiem odkażającym (np. octenisept® spray). 

Jak dbać o skórę po odmrożeniach?  

Po wyleczeniu odmrożenia 1 stopnia, często występuje zmniejszona tolerancja na zimno. Skóra w tych miejscach może wykazywać większą skłonność do owrzodzeń. Na to trzeba zwracać szczególną uwagę i pilnować zmian. Do tego nadają się kremy do pielęgnacji skóry wrażliwej i narażonej na czynniki zewnętrzne, jak octenisept® krem.  

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

lek. med. Włodzimierz Piaszczyński, specjalista chirurg

Specjalista chirurgii ogólnej, biegły sądowy Sądu Okręgowego w Katowicach z zakresu chirurgii ogólnej i urazowej, chirurgii naczyniowej, urazów komunikacyjnych, wypadków w pracy i medycyny ogólnej. Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczął w 1985 r. w Oddziale Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim nr 1 w Zabrzu. Uzyskał I (1990) i II (1997) stopień specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej. Od 2000 r. do chwili obecnej biegły sądowy z zakresu chirurgii ogólnej i urazowej, chirurgii naczyniowej, urazów komunikacyjnych, wypadków w pracy i medycyny ogólnej. Stale wydaje opinie na zlecenie Sądów Województwa Śląskiego i innych województw. Od wielu lat specjalizuje się w diagnostyce ultrasonograficznej jamy brzusznej, tarczycy oraz sutka. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego. Przyjmuje także prywatnie w Centum Medycznym PIOMED w Zabrzu.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń