Nowoczesne domowe sposoby na gojenie ran

Poznaj nowoczesne domowe sposoby na gojenie ran i to, jak przyspieszyć gojenie rany? To wyzwanie dla specjalistów, a także cel pacjentów.

Nasze ciało narażone jest na skaleczenia i zranienia. Dowiedz się co wpływa na sam proces gojenia rany. Otok kilka faktów!

Czas gojenia zależy od rodzaju rany! Nie można przyspieszyć gojenia rany skracając czas fizjologicznego procesu naprawy w ranie.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
jak przyspieszyć gojenie ran
Podziel się wiedzą – udostępnij

Nowoczesne domowe sposoby na gojenie ran

To co możemy zrobić, żeby przyspieszyć gojenie ran?

  1. Stosuj częste kąpiele – najlepiej pod prysznicem. Czysta skóra naturalnie przyspiesza gojenie ran a bakterie ze skóry nie przedostają się do rany. Do mycia używaj dodatkowo płynu z dodatkiem substancji antybakteryjnej;
  2. nie doprowadzaj do zakażenia rany!! – prosty domowy sposób – przy każdej zmianie opatrunku użyj leku wspomagającego gojenie ran na bazie oktenidyny (np. octenisept), który zabezpieczy przed zakażeniem;
  3. stosuj nowoczesne opatrunki specjalistyczne, zamiast tradycyjnych gazowych;
  4. zadbaj o odżywienie rany – w trakcie leczenia organizm potrzebuje odpowiedniej ilości białka, witamin i argininy;
  5. w ranach przewlekłych leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty pracującego w poradni leczenia ran, najlepiej w najbliższej okolicy;
  6. warto pamiętać, iż jeśli mamy ranę przewlekłą to czas jej leczenia zależy od częstotliwości i sposobu oczyszczenia rany przez nas przy każdorazowej zmianie opatrunku. Im lepiej oczyścimy ranę tym szybciej uda się przyspieszyć jej zagojenie, np. przy użyciu sterylnych gąbek poliuretanowych wound pad dostępnych w aptekach wraz z zastosowaniem sterylnego produktu do oczyszczania ran z zawartością surfaktantu, który usuwa biofilm bakteryjny i przyspiesza mechaniczne oczyszczenie rany.

 

Zatem jak dbać o ranę aby przyspieszyć proces jej gojenia?

  1. domową apteczkę wyposaż w octenisept;
  2. zapytaj specjalistę (np. w aptece) jaki opatrunek specjalistyczny założyć na ranę;
  3. dodatkowo, szczególnie jeśli posiadasz ranę przewlekłą, w celu odżywienia rany pij Cubitan – nutridrink stosowany w ranach przewlekłych;
  4. w celu mechanicznego oczyszczenia rany – zakup schulke wound pad – niebieski + sterylny octenilin płyn do przemywania.

Naturalne sposoby na gojenie ran warto zamienić na nowoczesne domowe sposoby przy użyciu produktów, które przyspieszą leczenie rany.

 

Na temat faz gojenia się ran zapraszamy do artykułu –https://zagojeni.pl/otarcia-skaleczenia-stluczenia/jak-goja-sie-rany/

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń