Dlaczego rany się nie goją i kiedy zgłosić się do lekarza?

Gdy rana nie chce się zagoić, a zakażenie nie ustępuje, antybiotyk na infekcje i rany, może być jedynym ratunkiem. Trzeba wtedy zgłosić się do lekarza. 

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
A A A
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Podziel się wiedzą – udostępnij

O tym, czy infekcja z rany zagraża całemu organizmowi i może spowodować zakażenie organizmu od rany oraz czy potrzebny jest antybiotyk, musi zdecydować lekarz. Wcześniej możesz sam zaobserwować, jak rana się „rozwija” i zastosować środki zaradcze na własną rękę. Taka obserwacja pozwoli też ustalić czy trzeba zgłosić się do lekarza (jeżeli tak, tu znajdziesz mapę najbliższych placówek), czy też sytuacja nie wymaga wizyty w gabinecie specjalisty.

  1. Infekcja rany – objawy. Przy pierwszych oznakach zakażenia – zaczerwienienie i obrzęk – najlepiej miejscowo zastosować nowoczesne antyseptyki, zawierające m.in. oktenidynę. Efektywnie zahamują one rozwój infekcji. Mają bowiem szerokie spektrum działania – niszczą grzyby, niektóre wirusy i bakterie, także te które już uodporniły się na wiele leków (np. gronkowce złociste oporne na metycylinę czy Klebsielle pneumonie). Są dobrze tolerowane przez skórę człowieka, a co najważniejsze – bakterie nie nabywają na nie oporności. Nowoczesne leki antyseptyczne na wolno gojące się rany przyniosą dużo lepsze efekty niż podane miejscowo antybiotyki.
  2. Problem z gojeniem się ran. Zainfekowana rana długo się nie goi. Jeśli zakażenie nie ustępuje, ale z dnia na dzień się powiększa i zaczyna obejmować tkanki przylegające, a niegojąca się rana pulsuje, piecze i boli, wypływa z niej ropa o przykrym zapachu lub wydzielina z krwią, skontaktuj się z lekarzem. Idź koniecznie do lekarza, jeśli pojawi się gorączka powyżej 38,5 stopni C, a tętno wyniesie powyżej 100 uderzeń na minutę.
  3. Zakażenie organizmu – objawy. Jeśli dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych i rozwinie się stan podgorączkowy, to znak, że doszło do zakażenia całego organizmu, co grozi sepsą. Wtedy niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.
Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Chirurg zajmujący się od wielu lat problemami trudno gojących się ran. Posiada duże doświadczenie w stosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu powikłanych ran, profilaktyce zaburzeń gojenia, w szeregu nowatorskich zastosowań (endovac, przetoki jelitowe). Organizator szkoleń i konferencji dotyczących terapii podciśnieniowej i szeroko pojętych problemów gojenia ran. Twórca i redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń