O tym, czy infekcja z rany zagraża całemu organizmowi i może spowodować zakażenie organizmu od rany oraz czy potrzebny jest antybiotyk, musi zdecydować lekarz. Wcześniej możesz sam zaobserwować, jak rana się „rozwija” i zastosować środki zaradcze na własną rękę. Taka obserwacja pozwoli też ustalić czy trzeba zgłosić się do lekarza (jeżeli tak, tu znajdziesz mapę najbliższych placówek), czy też sytuacja nie wymaga wizyty w gabinecie specjalisty.
- Infekcja rany – objawy. Przy pierwszych oznakach zakażenia – zaczerwienienie i obrzęk – najlepiej miejscowo zastosować nowoczesne antyseptyki, zawierające m.in. oktenidynę. Efektywnie zahamują one rozwój infekcji. Mają bowiem szerokie spektrum działania – niszczą grzyby, niektóre wirusy i bakterie, także te które już uodporniły się na wiele leków (np. gronkowce złociste oporne na metycylinę czy Klebsielle pneumonie). Są dobrze tolerowane przez skórę człowieka, a co najważniejsze – bakterie nie nabywają na nie oporności. Nowoczesne leki antyseptyczne na wolno gojące się rany przyniosą dużo lepsze efekty niż podane miejscowo antybiotyki.
- Problem z gojeniem się ran. Zainfekowana rana długo się nie goi. Jeśli zakażenie nie ustępuje, ale z dnia na dzień się powiększa i zaczyna obejmować tkanki przylegające, a niegojąca się rana pulsuje, piecze i boli, wypływa z niej ropa o przykrym zapachu lub wydzielina z krwią, skontaktuj się z lekarzem. Idź koniecznie do lekarza, jeśli pojawi się gorączka powyżej 38,5 stopni C, a tętno wyniesie powyżej 100 uderzeń na minutę.
- Zakażenie organizmu – objawy. Jeśli dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych i rozwinie się stan podgorączkowy, to znak, że doszło do zakażenia całego organizmu, co grozi sepsą. Wtedy niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.