Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie

Kiedy i jak nawilżać rany?

Sucha rana dłużej się goi. Dlatego zadbaj, by panowało w niej wilgotne środowisko.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Kiedy i jak nawilżać rany?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Do nawilżania ran służą opatrunki w postaci żelu. Najskuteczniejsze są te, które w swoim składzie mają hydroksycelulozę i dodatek substancji antybakteryjnej – oktenidyny.

Takie opatrunki nawilżają ranę, przyspieszają jej oczyszczenie i stymulują proces gojenia, oraz działają antybakteryjnie. Często rany suche mają barwy:

  • żółtą z powodu zawartości włóknika,
  • czarną z powodu zawartości martwicy,
  • oraz zielono-żółtą z powodu zawartości bakterii.

Preparaty z zawartością oktenidyny – czy to w postaci płynu, czy żelu – mają zdolność penetracji przez biofilm. Preparaty te przemywają i oczyszczają ranę oraz usuwają biofilm, czyli warstwę chorobotwórczych bakterii.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zobacz także

Gdzie kupię Octenisept?
Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń