Krwawienie rany ma dobre i złe strony. Gdy rana krwawi – co zazwyczaj dotyczy ran ciętych i szarpanych – krew wypłukuje zanieczyszczenia (drobiny piasku, resztki roślin i chorobotwórcze drobnoustroje). Taka rana jest w dużym stopniu oczyszczona. Prawdopodobieństwo zakażenia jest wtedy znacznie mniejsze.
Jednak nadmierne krwawienia i krwotoki mogą doprowadzić do utraty kończyny lub stanowić zagrożenie dla życia. Gdy czas krwawienia ran zaczyna Cię niepokoić – należy rozpocząć tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran poprzez zastosowanie opaski uciskowej, a następnie skontaktować się ze służbami medycznymi.
PAMIĘTAJ: Kontakt ze specjalistą jest niezbędny, jeśli osoba zraniona blednie i źle się czuje. Nie bagatelizuj tych objawów! Pierwsza pomoc przy krwotokach jest niezbędna.
Krwotoki – pierwsza pomoc: jak działać?
- Jeśli krwawienie jest niewielkie – przemyj ranę lekiem o potwierdzonym działaniu antyseptycznym (rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran jest połączenie oktenidyny i fenoksyetanolu) i załóż plaster z opatrunkiem.
- W przypadku rany ciętej, po zdezynfekowaniu rany dobrze jest przysunąć do siebie oba jej brzegi i dopiero wtedy nałożyć plaster (najlepiej użyć specjalnego wzmacniającego plastra, który podziała jak zszycie rany). Tak zaopatrzona rana szybciej się goi, a blizna, która powstanie, będzie praktycznie niewidoczna. Przy każdej zmianie opatrunku, aby zapobiec infekcji w ranie, użyj leku antyseptycznego.
- Jeśli krwotok jest obfity i opatrunek wciąż przesiąka krwią – załóż opatrunek uciskowy i jak najszybciej zawieź poszkodowanego do lekarza.
- Gdy w ranie tkwi jakiś przedmiot – unieruchom miejsce zranienia i pod żadnym pozorem nie usuwaj sam przedmiotu z rany, lecz skontaktuj się z lekarzem.
- Gdy rana już opatrzona wciąż podkrwawia – po zastosowaniu antyseptyku użyj specjalistyczny opatrunek tamujący krwawienie, a także wchłaniający wysięk z rany (należy do niego np. opatrunek zawierający włókna alginianów wapnia, które w kontakcie z solami sodowymi we krwi hamują krwawienie).
Opatrując krwawiące rany, załóż rękawiczki ochronne (np. lateksowe). Jeśli ich nie masz, zdezynfekuj ręce preparatem zawierającym w składzie alkohol. Zabezpieczysz się w ten sposób przed zakażeniem.