Jak zatamować krwotok z rany?

Krwotok ma swoje dobre strony. Ale jeśli wymknie się spod kontroli, może być groźny dla zdrowia. Kiedy i jak należy działać?

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
A A A
Jak zatamować krwotok z rany?
Podziel się wiedzą – udostępnij

Krwawienie rany ma dobre i złe strony. Gdy rana krwawi – co zazwyczaj dotyczy ran ciętych i szarpanych – krew wypłukuje zanieczyszczenia (drobiny piasku, resztki roślin i chorobotwórcze drobnoustroje). Taka rana jest w dużym stopniu oczyszczona. Prawdopodobieństwo zakażenia jest wtedy znacznie mniejsze.

Jednak nadmierne krwawienia i krwotoki mogą doprowadzić do utraty kończyny lub stanowić zagrożenie dla życia. Gdy czas krwawienia ran zaczyna Cię niepokoić – należy rozpocząć tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran poprzez zastosowanie opaski uciskowej, a następnie skontaktować się ze służbami medycznymi.

PAMIĘTAJ: Kontakt ze specjalistą jest niezbędny, jeśli osoba zraniona blednie i źle się czuje. Nie bagatelizuj tych objawów! Pierwsza pomoc przy krwotokach jest niezbędna.

Krwotoki – pierwsza pomoc: jak działać?

  1. Jeśli krwawienie jest niewielkie – przemyj ranę lekiem o potwierdzonym działaniu antyseptycznym (rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran jest połączenie oktenidyny i fenoksyetanolu) i załóż plaster z opatrunkiem.
  2. W przypadku rany ciętej, po zdezynfekowaniu rany dobrze jest przysunąć do siebie oba jej brzegi i dopiero wtedy nałożyć plaster (najlepiej użyć specjalnego wzmacniającego plastra, który podziała jak zszycie rany). Tak zaopatrzona rana szybciej się goi, a blizna, która powstanie, będzie praktycznie niewidoczna. Przy każdej zmianie opatrunku, aby zapobiec infekcji w ranie, użyj leku antyseptycznego.
  3. Jeśli krwotok jest obfity i opatrunek wciąż przesiąka krwią – załóż opatrunek uciskowy i jak najszybciej zawieź poszkodowanego do lekarza.
  4. Gdy w ranie tkwi jakiś przedmiot – unieruchom miejsce zranienia i pod żadnym pozorem nie usuwaj sam przedmiotu z rany, lecz skontaktuj się z lekarzem.
  5. Gdy rana już opatrzona wciąż podkrwawia – po zastosowaniu antyseptyku użyj specjalistyczny opatrunek tamujący krwawienie, a także wchłaniający wysięk z rany (należy do niego np. opatrunek zawierający włókna alginianów wapnia, które w kontakcie z solami sodowymi we krwi hamują krwawienie).

Opatrując krwawiące rany, załóż rękawiczki ochronne (np. lateksowe). Jeśli ich nie masz, zdezynfekuj ręce preparatem zawierającym w składzie alkohol. Zabezpieczysz się w ten sposób przed zakażeniem.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Chirurg zajmujący się od wielu lat problemami trudno gojących się ran. Posiada duże doświadczenie w stosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu powikłanych ran, profilaktyce zaburzeń gojenia, w szeregu nowatorskich zastosowań (endovac, przetoki jelitowe). Organizator szkoleń i konferencji dotyczących terapii podciśnieniowej i szeroko pojętych problemów gojenia ran. Twórca i redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń