Jak dobrać i kiedy powinna nastąpić zmiana opatrunku na ranie?

Nie ma opatrunków uniwersalnych. Dlatego ważne jest, by właściwie dobrać opatrunek do rodzaju rany i stosować kilka prostych zasad przy jego zmianie.

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Jako opatrunek na ranę, jeśli jest niewielka i dokładnie oczyszczona, może służyć plaster. Rany większe i wykazujące objawy stanów zapalnych i zakażenia wymagają specjalistycznych opatrunków.

Jak dobrać odpowiednie opatrunki na rany?

  • Jeśli rana jest powierzchowna (otarcie naskórka), nie krwawi, ma bardzo mały wysięk, powinnyśmy użyć opatrunek hydrokoloidowy (np. Granuflex). Taki opatrunek stwarza środowisko do gojenia się rany, można go pozostawić na zranionym miejscu do 3-5 dni oraz korzystać z prysznica bez ryzyka zamoczenia opatrunku.
  • Jeśli rana jest sucha, załóż opatrunek żelowy, np. octenilin w żelu. Zapewni on odpowiednie nawilżenie rany.
  • Jeśli w ranie pojawi się wysięk, zastosuj opatrunki specjalistyczne: hydrowłókniste, piankowe ze srebrem lub piankowe bez srebra. Takie opatrunki będą wchłaniać wysięk, co ochroni ranę przed maceracją (rozmoczeniem), która utrudnia gojenie i sprzyja powstawaniu owrzodzeń. Właściwe opatrunki zapewnią też wilgoć w ranie, a to przyspieszy jej gojenie.
  • Jeśli rana powstała w wyniku oparzenia I lub II stopnia, najpierw schłódź ranę pod zimną bieżącą wodą przez ok. 10-15 minut, co zmniejszy ból. Pod żadnym pozorem nie przykładaj lodu na oparzone miejsce, bo zbyt niska temperatura mogłaby bardziej zniszczyć już i tak uszkodzone tkanki.

Następnie nałóż na powstałą w wyniku oparzenia ranę żel z dodatkiem substancji antybakteryjnej (np. oktenidyny), a na to nałóż opatrunek siatkowy z maścią, np. Urgotul. Możesz go pozostawić na ranie na 2-3 dni, ale nie dłużej. Jeśli opatrunek przyschnie i przyklei się do rany, nawilż go solą fizjologiczną.

Od tego jaki opatrunek wybierzemy i jak będziemy z nim postępować później, w dużej mierze zależy tempo gojenia się rany. Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad.

Kiedy i co ile zmieniać opatrunek na ranie?

Jeśli używasz opatrunków specjalistycznych, w przypadku ran przewlekłych możesz zmieniać opatrunek co 3-5 dni. Jeżeli jednak opatrunek ulegnie przesiąknięciu lub będziesz odczuwać narastający ból, zmień opatrunek wcześniej. W przypadku zmiany opatrunku przy ranach przewlekłych, cała procedura jest nieco bardziej restrykcyjna. Oto jak postępować:

  1. Przed przystąpieniem do zmiany opatrunku umyj ręce, a najlepiej zdezynfekuj je preparatem z zawartością alkoholu.
  2. Załóż rękawiczki ochronne – lateksowe
  3. Oczyść ranę lekiem antyseptycznym o potwierdzonej skuteczności, np. octenisept w spray’u, i osusz skórę otaczającą ranę.
  4. Jeśli nie możesz zdjąć opatrunku, bo jest sklejony z raną, nie odrywaj go na siłę. Delikatnie nawilż, np. stosując lawaseptyk, produkty służące do przemywania ran, np. octenilin płyn, lub sól fizjologiczną, aż sklejenie się rozpuści.

Czy można łączyć środki oczyszczające ze specjalistycznymi opatrunkami?

Środków odkażających na bazie jodu nie można łączyć z opatrunkami zawierającymi srebro. Zachodzi bowiem między nimi reakcja i wytrąca się jod. Preparaty oczyszczające z oktenidyną można łączyć ze wszystkimi opatrunkami specjalistycznymi, także z tymi, które zawierają srebro.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska

Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń