Jako opatrunek na ranę, jeśli jest niewielka i dokładnie oczyszczona, może służyć plaster. Rany większe i wykazujące objawy stanów zapalnych i zakażenia wymagają specjalistycznych opatrunków.
Jak dobrać odpowiednie opatrunki na rany?
- Jeśli rana jest powierzchowna (otarcie naskórka), nie krwawi, ma bardzo mały wysięk, powinnyśmy użyć opatrunek hydrokoloidowy (np. Granuflex). Taki opatrunek stwarza środowisko do gojenia się rany, można go pozostawić na zranionym miejscu do 3-5 dni oraz korzystać z prysznica bez ryzyka zamoczenia opatrunku.
- Jeśli rana jest sucha, załóż opatrunek żelowy, np. octenilin w żelu. Zapewni on odpowiednie nawilżenie rany.
- Jeśli w ranie pojawi się wysięk, zastosuj opatrunki specjalistyczne: hydrowłókniste, piankowe ze srebrem lub piankowe bez srebra. Takie opatrunki będą wchłaniać wysięk, co ochroni ranę przed maceracją (rozmoczeniem), która utrudnia gojenie i sprzyja powstawaniu owrzodzeń. Właściwe opatrunki zapewnią też wilgoć w ranie, a to przyspieszy jej gojenie.
- Jeśli rana powstała w wyniku oparzenia I lub II stopnia, najpierw schłódź ranę pod zimną bieżącą wodą przez ok. 10-15 minut, co zmniejszy ból. Pod żadnym pozorem nie przykładaj lodu na oparzone miejsce, bo zbyt niska temperatura mogłaby bardziej zniszczyć już i tak uszkodzone tkanki.
Następnie nałóż na powstałą w wyniku oparzenia ranę żel z dodatkiem substancji antybakteryjnej (np. oktenidyny), a na to nałóż opatrunek siatkowy z maścią, np. Urgotul. Możesz go pozostawić na ranie na 2-3 dni, ale nie dłużej. Jeśli opatrunek przyschnie i przyklei się do rany, nawilż go solą fizjologiczną.
Od tego jaki opatrunek wybierzemy i jak będziemy z nim postępować później, w dużej mierze zależy tempo gojenia się rany. Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad.
Kiedy i co ile zmieniać opatrunek na ranie?
Jeśli używasz opatrunków specjalistycznych, w przypadku ran przewlekłych możesz zmieniać opatrunek co 3-5 dni. Jeżeli jednak opatrunek ulegnie przesiąknięciu lub będziesz odczuwać narastający ból, zmień opatrunek wcześniej. W przypadku zmiany opatrunku przy ranach przewlekłych, cała procedura jest nieco bardziej restrykcyjna. Oto jak postępować:
- Przed przystąpieniem do zmiany opatrunku umyj ręce, a najlepiej zdezynfekuj je preparatem z zawartością alkoholu.
- Załóż rękawiczki ochronne – lateksowe
- Oczyść ranę lekiem antyseptycznym o potwierdzonej skuteczności, np. octenisept w spray’u, i osusz skórę otaczającą ranę.
- Jeśli nie możesz zdjąć opatrunku, bo jest sklejony z raną, nie odrywaj go na siłę. Delikatnie nawilż, np. stosując lawaseptyk, produkty służące do przemywania ran, np. octenilin płyn, lub sól fizjologiczną, aż sklejenie się rozpuści.
Czy można łączyć środki oczyszczające ze specjalistycznymi opatrunkami?
Środków odkażających na bazie jodu nie można łączyć z opatrunkami zawierającymi srebro. Zachodzi bowiem między nimi reakcja i wytrąca się jod. Preparaty oczyszczające z oktenidyną można łączyć ze wszystkimi opatrunkami specjalistycznymi, także z tymi, które zawierają srebro.