Domowe, naturalne i inne sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne, to jedne z bardziej bolesnych przypadłości, jakie mogą nas spotkać po zbyt długim przebywaniu na słońcu.

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
A A A
Podziel się wiedzą – udostępnij

Na naszej skórze pojawia się rumień, obrzęk, mogą też powstać pęcherze z płynem surowiczym. Oparzenia słonecznego możemy się również nabawić podczas wizyty w solarium. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, kiedy przy pierwszej wizycie w solarium przekroczymy zalecany czas ekspozycji na promieniowanie UVB.

Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

Zmiany na skórze nasilają się po upływie 14-20 godzin od czasu ekspozycji na promieniowanie UV. Na szczęście istnieją metody pozwalające na złagodzenie dolegliwości bólowych i poprawę stanu skóry. Kiedy doznamy oparzenia słonecznego powinniśmy jak najszybciej schronić się przed promieniami słonecznymi wewnątrz budynku. Dalsze przebywanie na zewnątrz i ekspozycja na słońce, pogorszy stan skóry i może przedłużyć późniejsze gojenie i regenerację. Powinniśmy schłodzić skórę pod letnim, chłodnym prysznicem i postarać się złagodzić powstały stan zapalny.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Istnieje szereg domowych metod, oto co stosować na oparzenia słoneczne:

Pierwsza najważniejsza to przy planowanej ekspozycji na słońce – powinnyśmy stosować kremy z filtrem UV.

Jeśli wiemy, iż wybieramy się na odpoczynek związany także z kąpielami słonecznymi zabieramy ze sobą preparaty łagodzące oparzenia – przede wszystkim zawierające w swoim składzie pantenol.

Jednakże jeśli się zdarzy oparzenie kąpielą słoneczną a nie mamy ze sobą pod ręką preparatów łagodzących oparzenie słoneczne to spróbujmy:

  • Zimne okłady np. z ręcznika lub gazy. Okłady na oparzenia słoneczne należy często zmieniać, bo dość szybko się nagrzewają i wówczas nie spełniają już swojego zadania. Zimne okłady należy stosować przez dłuższy czas do 30 min, aż do ustąpienia objawów bólowych.
  • Aloes na oparzenia słoneczne to sposób znany i z powodzeniem stosowany od wielu lat. Miąższ tej rośliny, nałożony bezpośrednio na oparzone miejsce, znacznie złagodzi ból
    i rumień. Ponieważ aloes posiada również właściwości gojące i pozwala zwalczyć stan zapalny, znacznie przyspieszy regenerację skóry po oparzeniu.
  • Jogurt naturalny czy maślanka to sposoby stosowane od pokoleń – przynoszą znaczną ulgę, zmniejszają napięcie i obrzęk skóry oraz pozwalają pozbyć się rumienia.
  • Rumianek w formie chłodnego naparu należy zaaplikować na skórę, pozostawić bez spłukiwania. Rumianek ma działanie przeciwzapalne i łagodzące.
  • Wapno jest preparatem, który może pomóc nam przy oparzeniu słonecznym. Nie stosujemy go jednak zewnętrznie ale wypijamy jego roztwór – 1 tabletka musująca na szklankę wody.

Profesjonalne metody leczenia oparzenia słonecznego

Zamiast domowych sposobów na leczenie oparzeń słonecznych możliwie najszybciej zastosujmy produkty/leki na oparzenie słoneczne przeznaczone do tego celu

Polecaną substancją o sprawdzonej skuteczności w leczeniu i łagodzeniu podrażnień czy oparzeń skóry po ekspozycji na słońce i po solarium jest pantenol (dekspantenol). Substancja czynna zawarta jest w produktach w postaci pianki i kremów na oparzenia słoneczne, m.in. w Octenisept krem. Preparat ten jest niezwykle skuteczny w przypadku podrażnień skóry. Szybko ją regeneruje, działa łagodząco, a jeżeli szukamy preparatu o właściwościach chroniących przed zakażeniem skóry w wyniku oparzeń, warto zapoznać się z octeniseptem w żelu.

Kolejny preparat na oparzenia słoneczne to octenisept® żel. Jeżeli stan naszej skóry po oparzeniu słonecznym wymaga dłuższej kuracji, czyli kiedy mamy już bąble z płynem surowiczym lub przerwaną ciągłość skóry jest on wysoce zalecanym środkiem. Żel ten wspomaga bowiem gojenie się ran oparzeniowych, poprzez wytworzenie wilgotnego otoczenia dla podrażnionej skóry. Działa również oczyszczająco i wykazuje właściwości antybakteryjne. Zdecydowanie wspomaga więc naturalny proces gojenia skóry. Na warstwę octenisept żel położoną na ranę oparzeniową warto nałożyć opatrunek siatkowy – np. UrgoTul i zawinąć oparzenie bandażem. Opatrunek zmieniamy co 1-2 dni.

Zbliża się okres letni, kiedy to będziemy znacznie bardziej narażeni na działanie promieni UV. Zadbajmy więc o to, aby nie przedłużać ekspozycji na promienie słoneczne, koniecznie używajmy kremów z filtrami UV i okularów przeciwsłonecznych. Jeżeli jednak już dojdzie do oparzenia skóry powyższa lista pomoże nam łagodzić jego skutki oraz przyspieszyć regenerację skóry.

Podziel się wiedzą – udostępnij

Poznaj naszego eksperta

Mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Farmaceutka od 15 lat zajmująca się dziedziną profilaktyki i leczenia ran. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Ukończyła europejski certyfikowany Kurs Leczenia Ran w Hamburgu. Prowadzi wykłady, autorka publikacji naukowych w tematyce profilaktyki i leczenia ran. Jej pasją jest krzewienie wiedzy i edukacji w zakresie opieki farmaceutycznej wśród farmaceutów i pacjentów.

Zostaw komentarz

Zobacz także

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź na mapie
Informacja: Twoje dane osobowe

Dziękujemy, że do nas zajrzałaś / zajrzałeś. Przejrzystość i bezpieczeństwo świadczonych usług to dla nas priorytet, dlatego prosimy – zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie dane zbieramy?

Ta strona internetowa zbiera dane osobowe takie jak adres IP użytkownika oraz dane zawarte w plikach cookies (lub podobnych technologiach, np. local storage) zapisywanych na urządzeniach użytkownika, a także korzysta usług świadczonych przez firmy Google (m.in. Google Analytics) czy Facebook (m.in. Facebook Pixel).

Dlaczego zbieramy dane?

Wykorzystujemy je, aby analizować ruch na naszej stronie, oraz prowadzić działania marketingowe – promować nasze usługi, wyświetlać Ci oferty specjalne, reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań itp. Podstawą zbierania danych jest realizacja prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Kto jest administratorem danych?

Administratorem danych jest Schulke Polska z siedzibą w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod nr KRS 0000104818. Dane te są przekazywane jedynie ograniczonej liczbie firm, z którymi współpracujemy przy świadczeniu usług technicznych i reklamowych. Nie są przekazywane innym podmiotom w celu prowadzenia innych działań reklamowych, niż tylko te dotyczące produktów firmy Schulke Polska.

Jeśli wiesz już wszystko w sprawie wykorzystania Twoich danych przez tę stronę – prosimy zamknij to okno. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności, klikając w przycisk „Chcę wiedzieć więcej”. Dziękujemy!

Rozwiń