Na naszej skórze pojawia się rumień, obrzęk, mogą też powstać pęcherze z płynem surowiczym. Oparzenia słonecznego możemy się również nabawić podczas wizyty w solarium. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, kiedy przy pierwszej wizycie w solarium przekroczymy zalecany czas ekspozycji na promieniowanie UVB.
Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc
Zmiany na skórze nasilają się po upływie 14-20 godzin od czasu ekspozycji na promieniowanie UV. Na szczęście istnieją metody pozwalające na złagodzenie dolegliwości bólowych i poprawę stanu skóry. Kiedy doznamy oparzenia słonecznego powinniśmy jak najszybciej schronić się przed promieniami słonecznymi wewnątrz budynku. Dalsze przebywanie na zewnątrz i ekspozycja na słońce, pogorszy stan skóry i może przedłużyć późniejsze gojenie i regenerację. Powinniśmy schłodzić skórę pod letnim, chłodnym prysznicem i postarać się złagodzić powstały stan zapalny.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Istnieje szereg domowych metod, oto co stosować na oparzenia słoneczne:
Pierwsza najważniejsza to przy planowanej ekspozycji na słońce – powinnyśmy stosować kremy z filtrem UV.
Jeśli wiemy, iż wybieramy się na odpoczynek związany także z kąpielami słonecznymi zabieramy ze sobą preparaty łagodzące oparzenia – przede wszystkim zawierające w swoim składzie pantenol.
Jednakże jeśli się zdarzy oparzenie kąpielą słoneczną a nie mamy ze sobą pod ręką preparatów łagodzących oparzenie słoneczne to spróbujmy:
- Zimne okłady np. z ręcznika lub gazy. Okłady na oparzenia słoneczne należy często zmieniać, bo dość szybko się nagrzewają i wówczas nie spełniają już swojego zadania. Zimne okłady należy stosować przez dłuższy czas do 30 min, aż do ustąpienia objawów bólowych.
- Aloes na oparzenia słoneczne to sposób znany i z powodzeniem stosowany od wielu lat. Miąższ tej rośliny, nałożony bezpośrednio na oparzone miejsce, znacznie złagodzi ból
i rumień. Ponieważ aloes posiada również właściwości gojące i pozwala zwalczyć stan zapalny, znacznie przyspieszy regenerację skóry po oparzeniu. - Jogurt naturalny czy maślanka to sposoby stosowane od pokoleń – przynoszą znaczną ulgę, zmniejszają napięcie i obrzęk skóry oraz pozwalają pozbyć się rumienia.
- Rumianek w formie chłodnego naparu należy zaaplikować na skórę, pozostawić bez spłukiwania. Rumianek ma działanie przeciwzapalne i łagodzące.
- Wapno jest preparatem, który może pomóc nam przy oparzeniu słonecznym. Nie stosujemy go jednak zewnętrznie ale wypijamy jego roztwór – 1 tabletka musująca na szklankę wody.
Profesjonalne metody leczenia oparzenia słonecznego
Zamiast domowych sposobów na leczenie oparzeń słonecznych możliwie najszybciej zastosujmy produkty/leki na oparzenie słoneczne przeznaczone do tego celu
Polecaną substancją o sprawdzonej skuteczności w leczeniu i łagodzeniu podrażnień czy oparzeń skóry po ekspozycji na słońce i po solarium jest pantenol (dekspantenol). Substancja czynna zawarta jest w produktach w postaci pianki i kremów na oparzenia słoneczne, m.in. w Octenisept krem. Preparat ten jest niezwykle skuteczny w przypadku podrażnień skóry. Szybko ją regeneruje, działa łagodząco, a jeżeli szukamy preparatu o właściwościach chroniących przed zakażeniem skóry w wyniku oparzeń, warto zapoznać się z octeniseptem w żelu.
Kolejny preparat na oparzenia słoneczne to octenisept® żel. Jeżeli stan naszej skóry po oparzeniu słonecznym wymaga dłuższej kuracji, czyli kiedy mamy już bąble z płynem surowiczym lub przerwaną ciągłość skóry jest on wysoce zalecanym środkiem. Żel ten wspomaga bowiem gojenie się ran oparzeniowych, poprzez wytworzenie wilgotnego otoczenia dla podrażnionej skóry. Działa również oczyszczająco i wykazuje właściwości antybakteryjne. Zdecydowanie wspomaga więc naturalny proces gojenia skóry. Na warstwę octenisept żel położoną na ranę oparzeniową warto nałożyć opatrunek siatkowy – np. UrgoTul i zawinąć oparzenie bandażem. Opatrunek zmieniamy co 1-2 dni.
Zbliża się okres letni, kiedy to będziemy znacznie bardziej narażeni na działanie promieni UV. Zadbajmy więc o to, aby nie przedłużać ekspozycji na promienie słoneczne, koniecznie używajmy kremów z filtrami UV i okularów przeciwsłonecznych. Jeżeli jednak już dojdzie do oparzenia skóry powyższa lista pomoże nam łagodzić jego skutki oraz przyspieszyć regenerację skóry.